Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Mammacentrum    16.06.2021

Koho ohrozuje rakovina prsníka?

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby.

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná konzumácia tukov a alkoholu.

Koho ohrozuje najviac rakovina prsníka?

Ženy, ktoré prvýkrát rodili po 30-tke, majú zvýšené riziko dostať rakovinu prsníka, rovnako ako tie, ktoré ešte nerodili. Ohrozenou skupinou sú najmä ženy:

  • nad 60 rokov s anamnézou rakoviny prsníka a/ alebo vaječníka v rodine,
  • s dlhodobou expozíciu estrogénov, 
  • s nadváhou, 
  • nízkou fyzickou aktivitou,
  • nesprávnymi stravovacími návykmi.

Osobitnú skupinu s vysokým rizikom tvoria pacientky s dokázanou genetickou mutáciou v génoch BRCA1, 2, PALB2 a iných. Existujú rôzne matematické modely určujúce percentuálne riziko vzniku choroby na základe prítomnosti definovaných faktorov.

Dokonca žena môže dostať rakovinu prsníka aj prvá z rodiny alebo v nižšom veku. Prečítajte si príbeh Katky, ktorá bojovala s touto zákernou chorobou tesne po 30-tke.

Je možné predchádzať rakovine prsníka?

V rámci primárnej prevencie nemáme k dispozícii spoľahlivé prostriedky, ktoré zabránia vzniku ochorenia, teoreticky napr. podaním vakcíny, ako to funguje pri niektorých infekčných ochoreniach. Niektoré výskumy ukázali protektívny efekt aspirínu, tamoxifenu a iných liečiv, ktorý sa však ukázal ako neistý.

V rámci tzv. sekundárnej prevencie je potrebné pokiaľ možno eliminovať známe rizikové faktory. Ak ochorenie vznikne, máme pomerne efektívne prostriedky zachytiť ho v úvodnom štádiu napr. pravidelným absolvovaním mamografického screeningu, samovyšetrením raz mesačne, ktoré znižuje výskyt hlavne tzv. intervalových karcinómov medzi dvomi screeningovými vyšetreniami.


Liečba rakoviny prsníka
Liečba zahŕňa lokálne postupy, kde zaraďujeme:

  • chirurgickú liečbu,
  • rádioterapiu a systémovú terapiu, kde patrí chemoterapia, hormonálna, biologická liečba a imunoterapia.

Úlohou špecialistov je prostredníctvom tzv. multidisciplinárneho mítingu stanoviť liečebný plán, t.j. navrhnúť optimálne postupy v správnom časovom slede pre každú individuálnu pacientku.

V rámci chirurgickej liečby preferujeme prsník-zachovávajúce operácie, často ako tzv. onkoplastické postupy. Ich cieľom je radikálne odstránenie nádoru so želaným kozmetickým efektom. U niektorých pacientok, kde je nutné odstránenie prsníka, môže byť alternatívou bezprostredná rekonštrukcia väčšinou pomocou implantátov.

Primárnym cieľom systémovej liečby je znížiť riziko návratu ochorenia, prípadne umožniť prsník-zachovávajúci výkon pri pokročilom náleze, ktorý by primárne vyžadoval odstránenie prsníka.

Kedy je najvyššia šanca na vyliečenie?

V rámci klinického, imunohistochemického a genetického vyšetrenia pacientky i samotného nádoru môžeme stanoviť tzv. klinické štádium a rôzne ukazovatele prognózy pacientky. V zásade platí, že skoré zistenie ochorenia rakoviny v lokálnom štádiu, t.j. v prsníku, prípadne spádoch lymfatických uzlinách výrazne zvyšuje šancu pacientky na vyliečenie. Naopak pri potvrdení prítomnosti vzdialeného metastatického ochorenia, ktoré je väčšinou spojené s pokročilým lokálnym nálezom sa šanca výrazne znižuje.



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO