Prejsť na obsah

Banskobystrické mammacentrum upozorňuje na dôležitosť preventívnych vyšetrení

Vyše 15-tisíc diagnostických vyšetrení uskutočnilo minulý rok Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Hoci sa povedomie o potrebe chodiť na prehliadky každý rok zvyšuje, prevenciu stále zanedbáva vyše 70 percent žien nad 40 rokov. Banskobystrické mammacentrum nedávno zakúpilo nový moderný mamograf, ktorý dokáže odhaliť už prvé zmeny v tkanive prsníka a vyzýva ženy, aby prišli…

17.12.2018

Vyše 15-tisíc diagnostických vyšetrení uskutočnilo minulý rok Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Hoci sa povedomie o potrebe chodiť na prehliadky každý rok zvyšuje, prevenciu stále zanedbáva vyše 70 percent žien nad 40 rokov. Banskobystrické mammacentrum nedávno zakúpilo nový moderný mamograf, ktorý dokáže odhaliť už prvé zmeny v tkanive prsníka a vyzýva ženy, aby prišli na prehliadku. Chce takto upozorniť na dôležitosť prevencie.

„Neraz sa stáva, že k nám ženy prídu v terminálnom štádiu rakoviny prsníka. Buď majú strach z diagnózy alebo si myslia, že nádor nejako zmizne. Na mamografické vyšetrenie tak prichádza len necelých 30 percent žien nad 40 rokov, ktoré by túto prehliadku mali pravidelne absolvovať. A hoci sa toto číslo rokmi zvyšuje, je stále veľmi, veľmi nízke,“ vysvetľuje vedúca lekárka rádiologického oddelenia Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici MUDr. Marcela Beerová.

Keď zrazu práca už nebola taká dôležitá

Alena Demianová je jednou z pacientiek banskobystrického mammacentra. V jej rodine sa karcinóm prsníka vyskytoval pomerne často a jej samej objavili nezhubný nález už keď mala 23 rokov. Odvtedy chodievala na preventívne prehliadky pravidelne. Každý rok na sonografiu, každé dva roky na mamografiu. Brala to ako samozrejmosť. Keď mala prísť vlani v apríli na klasickú prehliadku, veľmi otáľala. Bolo veľa práce a málo času. Nakoniec sa ale do mamárneho centra vybrala. Prehliadka odhalila malý útvar, ktorý lekári začali skúmať. Po pár dňoch prišli výsledky testov. „Ešte pred ambulanciou som riešila množstvo pracovných vecí. Akoby bez rozmýšľania som vošla dnu, vytiahla diár, aby som si rýchlo zapísala, kedy mám prísť nabudúce a chcela bežať späť do práce. Lekárka mi však oznámila, že výsledky dopadli prekvapivo zle,“ rozpráva 52-ročná Alena z Hornej Lehoty. Keď vyšla z ambulancie, rozbehla sa za ňou sestrička s lekárkou. Chceli vedieť, či je v poriadku. „Nerobila som paniku, neprejavila emócie, len otrasená odišla, čo ich znepokojilo. Zavolala som do práce, že už neprídem, odviezla sa domov a tam sa rozplakala.“

Nehmatateľný, ale zhubný nádor prsníka

Následná operácia potvrdila, že nález je síce malý, rukou nehmatateľný, ale značne zhubný. Mamograf dokáže odhaliť už prvé zmeny v tkanive prsníka, teda aj prvopočiatočné štádiá nádoru, ktoré si žena ešte nenahmatá sama a nemá pri nich ani žiadne zdravotné ťažkosti. Na začiatku sú totiž karcinómy nemé, preto je dôležitá prevencia. Mamografia je v tomto neprekonateľná, lebo vie zachytiť aj dvoj- či trojmilimetrové lézie,“ zdôrazňuje doktorka Beerová. Dnes má za sebou Alenka osem cyklov chemoterapií a 30 ožarovaní. To, že má naozaj rakovinu prsníka, si pripustila až dva týždne po prvej chemoterapii, keď začala strácať vlasy. Chematerapiu skončila v máji, jej výsledky sú dnes dobré. Pokračovať bude v hormonálnej liečbe ešte päť až sedem rokov. „Keď sa dnes na to obdobie pozerám, musím povedať, že rakovina mi priniesla do života aj mnoho pozitívnych vecí. Stmelila moju rodinu a ja som si uvedomila, že musím začať žiť a v robote poľaviť. V mojom plnom pracovnom nasadení som sa snažila všetko zariadiť, všetko stihnúť, všetkým vyhovieť a keď mi zrazu tiekla chemoterapia, už nič nebolo dôležité. Som ekonómka a hoci bolo 25-teho v mesiaci, DPH-čka ma netrápila,“ spomína si Alenka. Dnes sa Alenka snaží robiť osvetu aj sama medzi známymi a priateľkami. Vie totiž, aká je prevencia dôležitá. „Zásluhou banskobystrického mammacentra som sa dostala z problémov. Personál mal neskutočne ľudský prístup a hoci som často vyzerala ako smrť, vítali ma s úsmevom. Všetko mi tiež naplánovali a vybavili, lebo aj keď som dobrý manažér svojho života, v tom šoku som nedokázala zmanažovať nič. Za to všetko im ďakujem,“ dodala Alenka.     

Nový digitálny mamograf

Mammacentrum sv. Agáty nedávno zakúpilo pre pacientky nový digitálny mamograf, ktorý je dnes jednotkou na trhu. Má výbornú rozlišovaciu schopnosť, robí ostrejšie snímky a dokáže byť tak oveľa presnejší ako klasický analógový mamograf. Keďže umožňuje trojrozmernú vizualizáciu prsných tkanivových štruktúr, lekári môžu odhaliť aj doposiaľ ťažko viditeľné ložiská. „K pacientkam je zároveň šetrnejší. Vysiela nižšiu dávku žiarenia a vďaka špeciálnej technológii kompresných lopatiek, ktoré sa prispôsobujú prirodzenému tvaru tela, prsníky stláča jemnejšie a rovnomernejšie. Pri citlivých prsníkov tiež vieme využiť vložky na zníženie bolestivosti,“ vysvetľuje Beerová s tým, že vďaka detailným snímkom je nízka aj potreba opakovania vyšetrenia, tzv. recall rate. Vyšetrenie mamografom trvá krátko, šesť až sedem minút. Prístroj snímkuje oba prsníky naraz a vytvára štyri základné výstupy. V prípade potreby lekár pacientku dodiagnostikuje pomocou sonografie, prípadne biopsie či špeciálnej vákuovej mamotómie. Banskobystrické mamacentrum má okrem mamografu dva sonografy a denne na týchto pracoviskách vyšetrí 65 až 80 pacientiek. Diagnostika je pritom komplexná a má nadväznosť na chirurgickú ambulanciu a onkologické pracovisko. Mammacentrum chce s pomocou mamografu v budúcnosti uskutočňovať aj tomosyntézu, teda takzvané hĺbkové skeny, čím sa zvyšuje kvalita diagnostiky až o 40 percent.

Prevenciou proti rakovine prsníka

Každá žena nad 18 rokov by si mala raz za tri mesiace urobiť samovyšetrenie prsníkov. Ženy, ktoré majú viac ako 25 rokov, by sa mali vyšetrovať už raz mesačne, vždy tretí alebo štvrtý deň po skončení menštruácie. Raz ročne by mali ženy tiež absolvovať vyšetrenie u gynekológa a raz za dva roky zase mamografické vyšetrenie. Rakovina prsníka nie je zriedkavé ochorenie. Každá 12. žena na Slovensku, ktorá sa dožije 80 rokov, rakovinu prsníka dostane. Každý rok sa pritom zvyšuje množstvo prípadov žien, ktoré majú rakovinu prsníka.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 10.07.2017 | Aktuality

    I. ročník súťaže v hre BOCCIA

    V areáli parku Psychiatrickej liečebne nemocnice Rožňava sa v slnečný júnový deň konal turnaj tímov v integrovanej BOCII. Organizátorom súťaže bol DSS JASANIMA Rožňava v spolupráci s Psychiatrickou liečebňou Rožňava.   Účastníkmi turnaja boli družstvá z ustanovizní Jasanima DSS Rožňava, Psychiatrická liečebňa S. Bluma Plešivec, Psychiatrická liečebňa Rožňava, Barborka n. o. Rožňava, Základná škola Brzotín,…
  • 11.03.2020 | Aktuality

    Nová virtuálna prehliadka nemocnice Svet zdravia Michalovce

    Naša nemocnica pre vás pripravila novú virtuálnu prehliadku priestorov.   Z pohodlia domova sa dostanete aj na miesta, kam je prístup verejnosti v nemocnici obmedzený, respektíve úplne zakázaný. Prezrite si naše operačné sály, rádiológiu, centrálnu prípravovňu liekov, nové pracovisko intervenčnej angiológie alebo miestnosť s inkubátormi, kde máme našich najmenších pacientov. Súčasťou virtuálnej prehliadky budú aj dôležité…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)