Aktuality, Prevencia, Svet Zdravia, Michalovce, Prevencia, Prevencia - rakovina prsníka    12.10.2018

Prísť s rakovinou k lekárovi včas sa oplatí

Gratulujeme MUDr. Radovanovi Barilovi, PhD. za udelenie bronzovej medaily Propter merita za zásluhy o budovanie a rozvoj Slovenskej lekárskej spoločnosti. MUDr. Radovan Barila poskytol uplynulý mesiac rozhovor časopisu ŽIVOT, z ktorého časť vám prinášame.

 

Vzťah medzi onkológom, pacientom a príbuznými nie je nadradený, ale partnerský

Onkológ MUDr. Radovan Barila (50) sa každý deň stretáva v ambulancii s ľuďmi, ktorým nedávno zistili nádorové ochorenie. Tvrdí, že prísť s rakovinou k lekárovi včas sa oplatí.

Ktoré onkologické diagnózy sú na Slovensku najčastejšie? S akými sa najviac stretávate vo vašej praxi?

Na Slovensku, podobne ako v krajinách západnej Európy a v USA, teda v industrializovaných krajinách, sú najčastejšími nádormi karcinóm hrubého čreva a konečníka u oboch pohlaví, rakovina pľúc a rakovina prostaty u mužov a karcinóm prsníka u žien.

Darí sa u nás zachytávať tieto ochorenia v skorých štádiách? Ako sme na tom s prevenciou?

Čo sa týka prevencie onkologických ochorení, Slováci sa nesprávajú veľmi zodpovedne. Nedá sa povedať, že by veľmi dbali o svoje zdravie a navštevovali preventívne prehliadky. Našťastie sa konečne začína rozbiehať celoštátny onkologický program iniciovaný ministerstvom zdravotníctva, v ktorom sa bude pamätať aj na túto problematiku. Mal by zahŕňať viacero skríningových programov na preventabilné nádory hradené zo zdravotného poistenia. Bude už teda naozaj len na ľuďoch, aby túto možnosť využili.

Platí, že rakovina spočiatku nebolí a že na preventívne prehliadky treba chodiť aj preto, lebo človek nemá šancu si všimnúť, že niečo nie je v poriadku?

Samozrejme, každá nádorová choroba sa začína v ranom štádiu, keď si ju človek jednoducho nevšimne. Nemá ako zistiť, že má rakovinu a nemá ani dôvod, prečo by si to všimnúť mal. Sú to najmä zákerné druhy zhubných nádorov ako rakovina pankreasu alebo rakovina vaječníkov u žien. Spočiatku nijakým spôsobom neovplyvňujú život človeka. Nebolia, nespôsobujú mu žiadne ťažkosti. Ľudia majú bežne pri takýchto ochoreniach rôzne nešpecifi cké príznaky, ale kto ich nemá? Napríklad nafukovanie po jedle, pocit zlého trávenia, neurčité pobolievanie brucha… Pripisujú to svojmu uponáhľanému životnému štýlu, zlej životospráve. Hovoria si – veď to prejde samo, nič sa nedeje. A keď svoj stav zanedba jú, veľmi často môže byť neskoro. Radšej treba ísť k lekárovi aj s takýmito ťažkosťami. Najmä ak sa opakujú.

Kde na tele si príznaky rakoviny môžeme všimnúť?

Existujú aj nádory, ktoré si určite môžeme všimnúť. Do tela si nikto z nás nevidí, nevieme posúdiť, čo máme napríklad na pankrease. Veľmi dobre však vieme posúdiť, čo máme na koži. Práve v tomto období po lete je čas dať si prehliadnuť znamienka. Poznáme predsa svoje telo a môžeme sami zistiť, že nie sú v poriadku. Že znamienko napríklad očervenelo či sčernelo, narástlo, že nie je symetrické, svrbí, krváca… Vtedy je dôležité neignorovať takéto počiatočné varovné signály svojej kože a ísť za špecialistom.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 25.02.2021

Poďakovanie firme Sladučké Ovocie

Firma Sladučké Ovocie s.r.o., podporila zamestnancov rimavskosobotskej všeobecnej nemocnice Svet zdravia, a. s., darovaním čerstvého ovocia, zeleniny a produktov vlastnej výroby.

Aktuality 25.02.2021

Zdravotníci v Dunajskej Strede dostali od pacienta chutný dar

V dunajskostredskej nemocnici dostal tento týždeň personál skutočne milé poďakovanie.

Aktuality 22.02.2021

Vedúca sestra galantskej nemocnice: Častokrát sa musíme ísť vyplakať

Od 7. januára je nemocnica Svet zdravia v Galante reprofilovaná na červenú, teda covidovú nemocnicu. Na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) sa o pacientov s ochorením COVID-19 starajú sestry a lekári v celotelových overaloch, s respirátormi a ochrannými okuliarmi na tvári.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO