Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna

Zachyťte včas rakovinu krčka maternice

Prevenciou krčka maternice môžete zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie. Tomuto ochoreniu môžete predísť pravidelnými kontrolami u gynekológa a očkovaním.

 • Vyšetrenie je bezbolestné

 • Cieľovou skupinou sú ženy od 23 rokov

 • Nepodceňujte preventívne prehliadky

PREČO VZNIKÁ RAKOVINA KRČKA MATERNICE

Vyvolávateľom rakoviny krčka maternice je ľudský papilomavírus – Human Papilloma Virus (HPV).
Samotný HPV vírus nedokáže vyvolať ochorenie, pri vzniku účinkujú aj iné faktory ako porucha celkovej alebo lokálnej imunity, ktorá môže byť vrodená alebo spôsobená:

 • dlhodobou liečbou na potlačenie imunity pri iných ochoreniach,
 • opakované infekcie pošvy bakteriálneho alebo vírusového pôvodu,
 • fyzická alebo psychická vyťaženosť, stres.

KTO JE RIZIKOVOU SKUPINOU

Prenos infekcie je výlučne pohlavným stykom, nielen vaginálnym, ale aj orálnym alebo análnym. Pred nakazením vás neochráni ani kondóm. Možné je sa nakaziť aj fyzickým kontaktom, napríklad kontakt s predmetmi kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom (sexuálne pomôcky).
HPV infekciou sú najčastejšie postihnuté ženy:

 • vo veku 20 – 50 rokov,
 • fajčiarky,
 • užívajúce hormonálnu antikoncepciu,
 • s rizikovým sexuálnym správaním alebo ich partneri.

Riziko prenosu z matky na dieťa je až 90 % a to aj počas kojenia.

PRÍZNAKY OCHORENIA

Príznaky rakoviny materničného hrdla si nemusíte hneď spojiť so smrteľným ochorením. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

 • špinenie a krvácanie mimo cyklu,
 • bolesti panvy, chrbta a nôh,
 • poruchy vyprázdňovania a močenia,
 • v neskoršom období chudnutie, stupňovanie bolestí a únava.

V prípade, že spozorujete niektoré z príznakov, neodkladajte návštevu u svojho gynekológa, ktorý váš stav zhodnotí a odporučí ďalší postup.

Prevencia vakcináciou

Prevenciou môžete podchytiť skoré nebolestivé štádiá a tiež je môžete tomuto ochoreniu predísť vakcináciou. Význam vakcinácie (očkovania) je vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus rakoviny materničného hrdla.
Očkovanie môžete absolvovať v gynekologickej ambulancii.
V závislosti od typu zdravotnej poisťovne je očkovanie hradené čiastočne, úplne, v závislosti od veku a iných podmienok, ktoré stanovujú zdravotné poisťovne.

SKRÍNING RAKOVINY KRČKA MATERNICE

Od 07. 11. 2019 bol oficiálne spustený celoplošný skríning v Slovenskej republike pre vyhľadávanie včasných štádií rakoviny krčka maternice. Je určený pre cieľovú skupinu žien vo veku od 23 do 64 rokov. Zdravotné poisťovne budú pozývať tieto ženy na preventívne prehliadky, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.
V prípade, že ste nedostali pozvanie, môžete navštíviť svojho gynekológa. Súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky, ktorá je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia ženám 1x za rok je aj cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice. Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí váš gynekológ v ročnom intervale. Ak budete zdravá pri oboch z nich, vyšetrenie sa zopakuje až o tri roky.

NEMÁTE EŠTE SVOJHO OBVODNÉHO GYNEKOLÓGA?

Odporúčame vám, aby ste skríning rakoviny krčka maternice absolvovali vždy, keď dostanete pozvanie.
Pokiaľ ste ešte preventívnu prehliadku v tomto roku neabsolvovali, nepodceňujte význam gynekologických preventívnych prehliadok a vyhľadajte svojho gynekológa.
Nemocnica Svet zdravia a polikliniky ProCare ponúkajú kvalitné služby v rámci gynekologických ambulancií – primárnu gynekologickú starostlivosť – preventívne prehliadky, diagnostiku, liečbu a dispenzárnu starostlivosť gynekologických ochorení a poradenstvo pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

Prečítajte si viac

Prevencia proti rakovine krcku maternice
Prevencia pri rakovine krčka maternice má skutočne veľký význam

Pri včasných štádiách rakoviny krčka maternice prežíva vyše 90 percent pacientiek päť rokov po liečbe. Pri treťom štádiu už len 33 až 48 percent a pri štvrtom štádiu dokonca menej ako 14 percent.

VIAC...

Prevencia rakoviny krcka maternice
Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, ktorého pôvod poznáme

Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť.

VIAC...

Rakovina krcka maternice
Ako môžete dostať vírus HPV?

HPV je označenie pre vírus prenosný pohlavným stykom a spôsobujúci viaceré ochorenia v organizme.

VIAC...

Môže vás ohroziť chronický zápal krčka maternice?

Vznik chronickej cervicitídy (zápal krčka maternice) je spojený so vstupom patogénnych mikroorganizmov ako baktérie, vírusy, plesne do oblasti krčka maternice.

VIAC...