K tomu, aby sa ochorenie zistilo čo najskôr, keď je najväčšia nádej na jeho vyliečenie, môže prispieť každý. Včasná diagnóza ochorenia je kľúčom k úspešnej liečbe a zachraňuje život.
Prvýkrát pacientke Soni rakovinu diagnostikovali v 90-tych rokoch ako mladému dievčaťu. Nedostatočné množstvo informácií ju viedlo k tým najhorším myšlienkam. Chorobu však porazila a opäť sa zaradila do bežného života.
Jej život sa zastavil a začal sa točiť len okolo nemocnice, vyšetrení a liekov minulý rok v októbri.
Dnes apeluje na všetky ženy, aby samovyšetrenie prsníkov nepodceňovali. Pacientke Liane sa život obrátil naruby pred tromi rokmi. Úplnou náhodou si pri vyzliekaní v prsníku nahmatala hrčku. Lekári potvrdili rakovinu prsníka v treťom štádiu. Nasledovala operácia, chemoterapie, ožiare a hormonálna liečba. Dnes už Liana opäť žije svoj bežný život. O čosi silnejšia, skúsenejšia a uvedomelejšia všetkým ženám vo svojom okolí vysvetľuje, že samovyšetrenie prsníkov nemôžu podceňovať. Sama totiž zistila, ako prevencia a čas dokážu zachrániť život.
Pri včasných štádiách rakoviny krčka maternice prežíva vyše 90 percent pacientiek päť rokov po liečbe. Pri treťom štádiu už len 33 až 48 percent a pri štvrtom štádiu dokonca menej ako 14 percent.
Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť.
Vedeli ste, že riziko rakoviny prostaty stúpa u mužov po 50 roku života? Aktuálne predstavuje rakovina prostaty jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Medzi rizikové faktory patria strava, životný štýl, ale aj vek