Aktuality, Blog, Prevencia, Rady lekárov, Svet Zdravia, Partizánske    30.05.2019

Na následky fajčenia zomrie viac ľudí ako na úrazy, havárie a prírodné katastrofy

Už takmer 20 rokov je 31. máj Svetovým dňom bez tabaku /Word No Tobacco Day/. Tabak patrí medzi jednu z najčastejších príčin chorôb a úmrtnosti vo svete.

 

Na následky fajčenia aktívneho aj pasívneho, keď nefajčiar vdychuje dym z cigarety v zadymenom prostredí, ročne zomrie predčasne 6-7 miliónov ľudí. Je to viac ako na všetky infekčné choroby, úrazy, letecké, banské či automobilové havárie a prírodné katastrofy. V EÚ je to vyše 650 000 a v SR temer 11 000 zbytočných úmrtí.

Tabak pozná ľudstvo vyše 5000 rokov, ale k pandemickému rozšíreniu fajčenia došlo po objavení Ameriky Krištofom Kolumbom v r. 1492. Najviac k rozšíreniu fajčenia tabaku prispel vynález strojovej výroby cigariet a obe svetové vojny. V súčasnosti fajčí na Slovensku 28-30% ľudí, čo je oproti posledným 15 rokom pokles o 10%.

Z každého eura do štátnej kasy dávame až 3 eurá na liečbu chorôb z fajčenia

Vyspelé európske krajiny a USA zaznamenávajú pokles fajčiarov. Avšak v Afrike, Ázii a rozvojových krajinách počet fajčiarov stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácii je to najrozšírenejšia závislosť. Má priradenú svoju diagnózu aj v číselníku chorôb – F 17. Je smutné, že ide o štátmi tolerovanú závislosť, pretože profitujú na tom hlavne vo forme príjmov z vysokej dane. Ale opak je pravdou, pretože z každého eura do štátnej kasy dávame až 3 eurá na liečbu chorôb z fajčenia.

Dym z cigariet obsahuje vyše 5 300 chemikálií

Dym z cigariet vzniká pri horení tabaku pri 800-1150 stupňov Celsia. Obsahuje vyše 5 300 chemikálií. Okrem nikotínu, ktorý je zodpovedný za závislosť, sú to dráždivé látky, pesticídy, kovy a hlavne karcinogény, ktorých je v dyme z tabaku vyše 60 druhov. Ide o aromatické uhľovodíky s benzénovým jadrom v dechte z cigariet.

Fajčenie je príčinou rakoviny nielen pľúc, ale aj jazyka, pery, dutiny úst, pažeráka, žalúdka, obličiek, močového mechúra, pankreasu, mozgu, čreva, prsníka

Okrem toho patrí medzi hlavné príčiny vzniku infarktu myokardu, mozgových príhod a iných kardiovaskulárnych ochorení. Na ďalšom mieste sú choroby pľúc, kde chronický zápal priedušiek spôsobuje temer 3 milióny úmrtí ročne a ich počet narastá. Nasledujú infekcie dolných dýchacích ciest, ale aj astma.

Ak neklesne počet fajčiarov vo svete, tak do roku 2030 ročne zomrie na následky fajčenia asi 10 miliónov ľudí

Veľmi zlou správou je, že u nás aj vo svete stúpol počet fajčiarok. Do veku 19-20 rokov fajčia dievčatá viac ako chlapci. Má to neblahý dopad na zdravie týchto osôb, ale hlavne na zdravie aj ešte nenarodených detí a detí fajčiacich matiek v domácnosti. Následkom môže byť vyššia potratovosť, nižšia pôrodná váha, vyšší výskyt pľúcnych ochorení vrátane astmy, ale aj vrodených a genetických porúch.

Máme zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý skoro nik nedodržiava

Fajčí sa v školách, nemocniciach na športoviskách, autobusových zastávkach… Mrzí ma to, že sa fajčí v nemocniciach napriek tomu, že to je zakázané. Vyzývam preto zdravotníkov, aby sme išli príkladom v ochrane životného a pracovného prostredia. Išli príkladom pre pacientov, ale aj ostatných občanov, pretože vysokú chorobnosť a úmrtnosť fajčiarov je alarmujúca.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Daniel Paulovič, PhD, Pneumologická ambulancia Nemocnica Svet zdravia Partizánske.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Aktuality 29.06.2020

Vďaka tabletom sa naši klienti skontaktovali so svojou rodinou

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO