Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    11.11.2020

Som COVID-19 pozitívny, čo s tým?

Po celoplošnom testovaní zostali v karanténe s pozitívnym výsledkom viacerí. Čo robiť doma, keď máte COVID-19 ako jediný člen domácnosti? Ako sa správať, keď nemám žiadne príznaky?

 

U veľkej časti pacientov môže prebehnúť ochorenie bezpríznakovo. Avšak je dobré, aby aj títo pacienti dodržiavali niekoľko odporúčaní, prípadne podporili svoju imunitu dostupnými spôsobmi.

Čo robiť, ak ste v izolácii a nemáte príznaky?

  1. Jedzte nedráždivú stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny. Neprejedajte sa.
  2. Pite teplé nápoje niekoľkokrát denne,  napr. nesladený bylinkový čaj.
  3. Vetrajte krátko a intenzívne niekoľkokrát denne.
  4. Ak ste zvyknutí cvičiť, nemusíte celkom prestať, ale prechodne znížte intenzitu.
  5. Užívajte výživové doplnky s obsahom vitamínu C (aspoň 500 mg) a D (v dennej dávke 1500 i.u.), prípadne tiež Zinok a Selén.

Neprepadajte panike.

Aj v domácnostiach, kde nebolo možné dodržať izoláciu pozitívnych členov domácnosti, sa nenakazili všetci, prípadne sa nenakazil nikto iný.

Myslite aj na svoje duševné zdravie, netlmte úzkosť alkoholom a venujte sa v izolácii príjemným činnostiam. Sociálne siete a elektronické médiá používajte striedmo.

Dostatočne spite, nenarúšajte svoj bežný režim ponocovaním. Ak bývate v dome, využívajte dvor alebo záhradu na pobyt na čerstvom vzduchu.

Čo robiť v prípade straty čuchu alebo chuti?

V prípade, že sa pacientovi prejavia príznaky ako napríklad strata čuchu a chuti, ktoré sa pomerne často vyskytujú izolovane, treba vedieť, že dĺžka ich trvania je veľmi variabilná.

Niekedy môžu pretrvávať aj mesiace, prípadne je návrat len čiastočný. Z dlhodobého hľadiska to môže byť naozaj veľmi nepríjemné.

Návrat čuchu možno podporiť preparátmi s komplexom vitamínov B ako je napr. Milgamma N, Revitanerv  s gingkom alebo aj B-komplex.

Možný je tiež tzv. čuchový tréning

Ako na to? Dlhodobo 2x denne voľne privoniavajte po dobu 5 minút k 4 vôňam:

  • klinček,
  • citrón,
  • ruža,
  • eukalyptus (možno využiť vonné oleje).

Ak ste infekciu prežili bez príznakov, či s minimálnymi príznakmi, je to dobrá správa. Každopádne však nepoľavujte v obozretnosti a naďalej dodržiavajte pravidlo R-O-R: ruky – odstup – rúško.

Tú to radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých, Nemocnica Svet zdravia Michalovce.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 06.05.2021

Spustili sme kampaň so Zuzkou Smatanovou k Svetovému dňu hygieny rúk

Aktuality 28.04.2021

Barbarka z michalovskej nemocnice navštívila prezidentku SR

Barbara Balogová bola jednou z tých, ktorých tento mesiac pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov v Prezidentskom paláci prijala hlava štátu Zuzana Čaputová. Mladá 19-ročná zdravotnícka asistentka pôsobí v Nemocnici Svet zdravia Michalovce na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Ako toto stretnutie s prezidentkou prežívala? Vyspovedali sme ju!

Blog 27.04.2021

Spôsobuje vám pohyb bolesti?

Rázová vlna je jedna z najúčinnejších liečebných metód v súčasnosti. Jej 95% účinok liečby pôsobí pozitívne pri kostnej prestavbe a upevňuje zdravý a nebolestivý pohyb. Je vhodná tiež pre profesionálnych a rekreačných športovcov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO