Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    11.11.2020

Som COVID-19 pozitívny, čo s tým?

Po celoplošnom testovaní zostali v karanténe s pozitívnym výsledkom viacerí. Čo robiť doma, keď máte COVID-19 ako jediný člen domácnosti? Ako sa správať, keď nemám žiadne príznaky?

 

U veľkej časti pacientov môže prebehnúť ochorenie bezpríznakovo. Avšak je dobré, aby aj títo pacienti dodržiavali niekoľko odporúčaní, prípadne podporili svoju imunitu dostupnými spôsobmi.

Čo robiť, ak ste v izolácii a nemáte príznaky?

  1. Jedzte nedráždivú stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny. Neprejedajte sa.
  2. Pite teplé nápoje niekoľkokrát denne,  napr. nesladený bylinkový čaj.
  3. Vetrajte krátko a intenzívne niekoľkokrát denne.
  4. Ak ste zvyknutí cvičiť, nemusíte celkom prestať, ale prechodne znížte intenzitu.
  5. Užívajte výživové doplnky s obsahom vitamínu C (aspoň 500 mg) a D (v dennej dávke 1500 i.u.), prípadne tiež Zinok a Selén.

Neprepadajte panike.

Aj v domácnostiach, kde nebolo možné dodržať izoláciu pozitívnych členov domácnosti, sa nenakazili všetci, prípadne sa nenakazil nikto iný.

Myslite aj na svoje duševné zdravie, netlmte úzkosť alkoholom a venujte sa v izolácii príjemným činnostiam. Sociálne siete a elektronické médiá používajte striedmo.

Dostatočne spite, nenarúšajte svoj bežný režim ponocovaním. Ak bývate v dome, využívajte dvor alebo záhradu na pobyt na čerstvom vzduchu.

Čo robiť v prípade straty čuchu alebo chuti?

V prípade, že sa pacientovi prejavia príznaky ako napríklad strata čuchu a chuti, ktoré sa pomerne často vyskytujú izolovane, treba vedieť, že dĺžka ich trvania je veľmi variabilná.

Niekedy môžu pretrvávať aj mesiace, prípadne je návrat len čiastočný. Z dlhodobého hľadiska to môže byť naozaj veľmi nepríjemné.

Návrat čuchu možno podporiť preparátmi s komplexom vitamínov B ako je napr. Milgamma N, Revitanerv  s gingkom alebo aj B-komplex.

Možný je tiež tzv. čuchový tréning

Ako na to? Dlhodobo 2x denne voľne privoniavajte po dobu 5 minút k 4 vôňam:

  • klinček,
  • citrón,
  • ruža,
  • eukalyptus (možno využiť vonné oleje).

Ak ste infekciu prežili bez príznakov, či s minimálnymi príznakmi, je to dobrá správa. Každopádne však nepoľavujte v obozretnosti a naďalej dodržiavajte pravidlo R-O-R: ruky – odstup – rúško.

Tú to radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých, Nemocnica Svet zdravia Michalovce.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 28.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v dunajskostredskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky, pokojne aj s bábätkami a kočíkmi, na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Aktuality 28.07.2021

Prednášky s laktačnou poradkyňou v michalovskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce chránime a podporujeme dojčenie zavedením najvyššieho štandardu pri získavaní poznatkov v oblasti dojčenia.

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO