MÁTE PODOZRENIE NA KORONAVÍRUS?

Nie každé ochorenie s kašľom, horúčkou, sťaženým dýchaním či bolesťou svalov a kĺbov musí byť COVID 19. Zdravá opatrnosť a rešpekt je však na mieste.

 
Koronavírus
 
 

Čo je koronavírus?

  • Nový koronavírus (na začiatku označovaný ako nCoV-2019) má názov SARS-CoV-2 a choroba, ktorú spôsobuje má názov COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019).
  • Je príbuzný vírusom známym z nedávnej histórie, t. j. SARS-koronavírus (z roku 2002) a MERS-koronavírus (2012).
  • Všetky tieto vírusy prekročili medzidruhovú bariéru, boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili v ľudskej populácii.
  • Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.

Aké sú symptómy?

  • Horúčka

  • Kašeľ

  • Bolesti svalov

  • Dusivý kašeľ

  • Návšteva oblasti s výskytom koronavírusu

  • Kontakt s infikovanou osobou

COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest: Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny. Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.

Prevencia

  • Pravidelne si umývajte ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom

  • Zakrývajte si papierovou vreckovkou ústa pri kašľaní a kýchaní

  • Dodržiavajte osobný odstup najmenej jeden meter od chorých

  • Dbajte na čistotu dotykových plôch kľučiek, mobilov alebo stolov

  • Cestujte do zahraničia len v nevyhnutných prípadoch

  • Nepoužívajte zdieľané uteráky alebo utierky a použité ihneď vyhoďte

  • Vyhnite sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí

Odporúčania, ako chrániť seba aj iných

  • Dôsledne dodržiavať osobnú hygienu:
      • pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom
      • zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní
      • nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky
      • vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby a pod.
  • Dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
  • Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.
  • Dodržiavať osobný odstup (najmenej jeden meter), zbytočne nepodávať ruky.
  • Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.
  • Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.
  • Zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny.
  • Ak sa príznaky zhoršia, zavolať svojmu lekárovi alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.
  • Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.
  • Necestovať, ak to nie je nevyhnutné.
Odporúčania pre zamestnancov
Rady a odporúčania vydali 28. februára 2020 vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV v reakcii na epidemiologickú situáciu súvisiacu s novým koronavírusom SARS-CoV-2.
   

Aktuality

Rehabilitácia doma po prekonaní COVID-19 s ľahším priebehom

Respiračná fyzioterapia je súhrn dýchacích cvičení, ktoré sa vykonávajú v prirodzenom rytme dýchania. Udržiava a zlepšuje funkcie dýchania a pľúcnej ventilácie. Zlepšuje okysličenie krvi a následne aj tkanív. Podstata dychovej gymnastiky je uvedomenie si vlastného dýchania – nádych nosom a výdych ústami.

VIAC...

Vakcína nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19

Očkovanie zdravotníkov a určených skupín proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou je v plnom prúde. Existuje však veľa dezinformácií a hoaxov o vlastnostiach vakcíny alebo prípadných vedľajších účinkoch. Aj vás zaujíma, aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami, alebo či môžete po vakcíne ochorieť? Odpovede sa dozviete v rade primára OAIM a zároveň námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Svet zdravia MUDr. Stanislava Saladiaka.

VIAC...

Od pondelka sa začínajú v troch nemocniciach Svet zdravia očkovať vybrané skupiny ľudí

V Nemocniciach Svet zdravia Michalovce, Rožnava a Humenné prebieha očkovanie určených skupín ľudí proti ochoreniu COVID-19, ktorí sa prihlásia cez národný portál. Ide o konkrétne skupiny ľudí v zmysle národnej očkovacej stratégie.

VIAC...

Lekárka radí: Čo treba vedieť o očkovaní proti COVID-19?

Na Slovensku sa začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou. Pre koho je vhodné a treba sa niečoho báť? Aj to vysvetľuje MUDr. Katarína Varechová z ambulancie všeobecného lekára Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

VIAC...

Liecba COVIDU domu
Ako zvládnuť COVID-19, keď sa liečim doma?

Doma sa lieči väčšina ochorení s ľahkými príznakmi. Pri súčasnom náraste ochorení a preťažení nemocníc, bude čoraz dôležitejšie prekonať ochorenie v domácom prostredí.

VIAC...

Aké je riziko nakazenia sa koronavírusom?

Viete, aké je riziko prenosu COVID-19, keď máte alebo nemáte rúško? Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ktorá vám pomôžu zistiť, čo je najbezpečnejšie. Nosením rúška chránite seba i ostatných.

VIAC...

chripka koronavirus bolest hrdla ockovanie procare
Čo robiť, ak máte podozrenie nákazy koronavírusom?

Čo robiť, ak máte príznaky COVID-19 alebo ste sa stretli s nakazeným? Pripravili sme pre vás vizuálnu pomôcku, s ktorou ľahko zistíte, čo robiť.

VIAC...

V nemocniciach Svet zdravia sú už povolené návštevy

V súvislosti s aktuálnou priaznivou epidemiologickou situáciou a na základe rozhodnutia ÚVZ SR sú pri dodržaní zásad v celej sieti nemocníc Svet zdravia návštevy opäť povolené.  

VIAC...

Ako zdravý človek môže predísť nakazeniu koronavírusom?

Prevencia je veľmi jednoduchá. Poznáme totiž vstupné brány infekcie, ktorými sú spojovka oka, nosová sliznica a ústa. Práve tie si treba chrániť pred kontaktom s baktériami. Keď vidíme človeka, ktorý má príznaky respiračného ochorenia, vyhýbame sa priamemu kontaktu tvárou v tvár. Ak si totiž chorý človek kýchne alebo zakašle, častice slín sú schopné preletieť až do vzdialenosti jeden až jeden a pol metra. Každá častica pritom obsahuje obrovské množstvo vírusov, ktoré môžu dopadnúť na naše telo, teda na plochy, ktorých sa následne dotýkame.

Ako si správne vydezinfikovať ruky

Preto je veľmi dôležitá hygiena rúk, o ktorej počujeme odvšadiaľ. A mnohokrát práve túto tému najviac podceňujeme, lebo čakáme na iné riešenia danej situácie, napríklad respirátory. Hygiena rúk je ale top. Priebežne si ruky dezinfikujme alebo ak máme možnosť, umývajme si ich mydlom a vodou. V priebehu dňa sa tiež snažme nedotýkať sa rukami tváre, nosa, úst či očí. Ak totiž máme na rukách zachytený vírus, pri dotyku s tvárou si ho sami môžeme preniesť do dýchacích ciest.


Pozrite si, ako si správne vydezinfikovať ruky.


 

Ako prebieha postup prijatia pacienta v nemocnici? Opýtali sme sa epidemiologičky

V nemocniciach pracujeme v zmysle odborného usmernenie hlavného hygienika, ktoré detailne popisuje, čo treba v akej chvíli robiť. Prioritou je zistiť, či má pacient príznaky respiračného ochorenia. Ak áno, okamžite mu poskytneme respiračné rúško, rovnako si ho nasadí lekár a sestra, ak ho dosiaľ nemali. Následne sa zisťuje cestovná anamnéza, teda či sa pacient pohyboval v krajine, kde sa toto ochorenie vyskytuje, čo je ďalšia závažná skutočnosť.
Mnohokrát prichádzajú pacienti, ktorí nikde necestovali, iba majú príznaky respiračného ochorenia. Netreba však podliehať panike a racionálne využívať všetky dostupné informácie. U nás na Slovensku sa najčastejšie stretávame s pacientmi, ktorí prichádzajú z Talianska, Nemecka či Spojeného kráľovstva.
Ak zistíme pozitívnu cestovateľskú anamnézu a pacient má klinické príznaky, zdravotnícky pracovník okamžite izoluje pacienta, a to buď na ambulancii, kde sa s ním rozpráva alebo ho presunie do iného priestoru, aby bol sám. A okamžite telefonuje na regionálne príslušný úrad verejného zdravotníctva, ktorému poskytne základné informácie o pacientovi. Následne čakáme na rozhodnutie pracovníkov regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorí disponujú konkrétnymi ohniskami nákazy.
Na základe rozhodnutia úradu nemocnica buď pacienta posiela do domácej izolácie alebo telefonuje do záchrannej zdravotnej služby, ktorá pacienta prevezie na najbližšie infektologické pracovisko. Zdravotník medzitým zisťuje situáciu v čakárni, pretože tam pacient mohol prísť do styku s inými ľuďmi. Každý z nich sa vráti domov a v každej rodine by tak mohlo vzniknúť ohnisko ochorenia, ak by sme pacientom v čakárni nevenovali pozornosť.
Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 12 poliklinikách. Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom Zdravom podcaste na www.procare.sk/podcasty/.

Mýty a fakty

Internetom sa šíria rôzne informácie a návody, ako sa brániť koronavírusu.
Sú však medzi nimi aj škodlivé rady. Viete, ktoré nie sú pravdivé?

  • Kloktajte Betadine, spoľahlivo vydezinfikuje ústnu dutinu a pôsobí aj proti vírusom – NIE!

    Táto rada je prevzatá z Ázie a Oceánie, kde skutočne existuje kloktadlo Betadine, na Slovensku však tento prípravok nie je registrovaný. U nás existuje Betadine len ako dezinfekcia kože a v žiadnom prípade nie je vhodný na kloktanie.
    Kloktanie hrdla môže byť vhodné preventívne i pri príznakoch ochorenia, ale len bežnými na to určenými prípravkami, ktoré sú dostupné na našom trhu. Prípadne postačí i slaná voda.

  • Ak máte príznaky ochorenia a boli ste v postihnutej oblasti, musíte ísť do nemocnice – NIE!

    Väčšina ochorení COVID 19 má mierny priebeh, ktorý človek zvládne aj v domácom prostredí. Ísť hneď k lekárovi znamená vystaviť desiatky ďalších ľudí riziku nákazy. Kontaktovať svojho praktického lekára alebo pohotovostnú službu treba telefonicky v prípade, že sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov. Upozornite na svoj pobyt v rizikovej oblasti. V prípade, že lekár vysloví podozrenie z nákazy, pošle vás na infektologické pracovisko, ktoré určí ďalší postup liečby.

  • Iba vďaka rúšku na tvár určite predídem ochoreniu – NIE!

    Vstupné brány infekcie sú spojovka oka, nosová sliznica a ústa.
    Iba rúško pred nákazou neochráni, pomôže však spomaliť šírenie nákazy, ak si ho nasadí človek, ktorý už má príznaky ochorenia. Musí ho však pravidelne vymieňať, pretože vlhké rúško stráca svoju funkčnosť.
    Pomôcť môže aj používanie jednorazových rukavíc, napríklad u pracovníkov, ktorí majú obmedzený prístup k hygiene a sú v kontakte s cudzími ľuďmi (napríklad zamestnanci supermarketov). Podvedomie bráni človeku dotýkať sa svojej tváre rukavicami. Nie je však vhodné mať ich na rukách celý deň a takisto ich treba vymieňať.

  • Ak má ochorenie jeden člen rodiny, určite sa nakazia aj ostatní – NIE!

    Aj keď je v rodine obývajúcej jeden byt alebo dom pravdepodobnosť nákazy ostatných členov naozaj vysoká, má zmysel pokúsiť sa tomu zabrániť. Jednak izoláciou nakazeného, ale aj izoláciou starých a oslabených členov rodiny, pre ktorých predstavuje COVID 19 vyššie riziko ohrozenia života. Nesmú prísť do kontaktu s chorým, nesmú používať ten istý uterák, dotýkať sa tých istých vecí a podobne. Naopak, k chorému, ktorý musí byť v samostatnej miestnosti, by mal vstupovať iba najsilnejší a najzdravší člen rodiny a to vždy s ochranou úst, nosa a očí a v rukaviciach. Zároveň je nevyhnutná dezinfekcia všetkého, s čím prišiel chorý, resp. ošetrovateľ do kontaktu.

Užitočné informácie

Ďalšie kontakty na ÚVZ SR

Úrad verejného zdravotníctva SR 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline 0905 342 812
Národné centrum zdravotníckych informácií – 0800 221 234
Email: novykoronavirus@uvzsr.sk

DARUJTE KRV AJ POČAS EPIDÉMIE COVID-19