Krása, šport a relax, Procare, Rady lekárov, Vlog    30.08.2017

Rotačné pohyby nemusia chrbtici škodiť

Sú typy pohybov, bez ktorých sa chrbtica nevylieči. Ak vás “bolí chrbát” mali by ste myslieť na precvičovanie pohybov s rotačnou zložkou.

 

Často sa stretávame s odporúčaním, že pri liečbe ochorení chrbtice sú rotačné pohyby škodlivé. Avšak prakticky každý náš pohyb pri denných aktivitách má aj rotačnú zložku. Preto je dobré nezabúdať aj na precvičenie rotačných pohybov pri rehabilitácií.

Prečo nás môže bolieť chrbát počas dňa?

Z bežných denných aktivít nám škodí dlhé pasívne alebo nesprávne sedenie ale aj povolené držanie tela. Správna pozícia pri sedení je:

  • Vystrite chrbát a zatlačte ramená dozadu.
  • Zadok by sa mal dotýkať operadla stoličky.
  • Ohnite kolená pod správnym uhlom.
  • Kolená by mali byť o čosi nižšie ako vaše bedrá. Odporúčaná vzájomná pozícia kolien je: od seba – typické mužské sedenie.
  • Chodidlá by sa mali dotýkať podlahy celou svojou plochou.
  • Pri sedení by uhol nôh v kolenách mal byť o čosi väčší ako 90 stupňov.

Snažte sa často meniť polohu sedu – v jednej polohe by ste nemali zostať dlhšie ako 30 minút. V prípade, že pociťujete bolesti chrbta alebo máte ťažkosti s chrbticou pri bežnej záťaži počas dňa, vyhľadajte lekára. Môže ísť o varovné signály preťaženia chrbtice alebo iného ochorenia.

Viac sa dozviete v  Rade lekára MUDr. Mareček z ProCare Trnavské Mýto.

Rady našich lekárov nájdete v blogu O zdraví. Mohlo by vás zaujímať aj Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Blog 11.08.2021

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO