Krása, šport a relax, Procare, Rady lekárov, Vlog    30.08.2017

Rotačné pohyby nemusia chrbtici škodiť

Sú typy pohybov, bez ktorých sa chrbtica nevylieči. Ak vás “bolí chrbát” mali by ste myslieť na precvičovanie pohybov s rotačnou zložkou.

 

Často sa stretávame s odporúčaním, že pri liečbe ochorení chrbtice sú rotačné pohyby škodlivé. Avšak prakticky každý náš pohyb pri denných aktivitách má aj rotačnú zložku. Preto je dobré nezabúdať aj na precvičenie rotačných pohybov pri rehabilitácií.

Prečo nás môže bolieť chrbát počas dňa?

Z bežných denných aktivít nám škodí dlhé pasívne alebo nesprávne sedenie ale aj povolené držanie tela. Správna pozícia pri sedení je:

  • Vystrite chrbát a zatlačte ramená dozadu.
  • Zadok by sa mal dotýkať operadla stoličky.
  • Ohnite kolená pod správnym uhlom.
  • Kolená by mali byť o čosi nižšie ako vaše bedrá. Odporúčaná vzájomná pozícia kolien je: od seba – typické mužské sedenie.
  • Chodidlá by sa mali dotýkať podlahy celou svojou plochou.
  • Pri sedení by uhol nôh v kolenách mal byť o čosi väčší ako 90 stupňov.

Snažte sa často meniť polohu sedu – v jednej polohe by ste nemali zostať dlhšie ako 30 minút. V prípade, že pociťujete bolesti chrbta alebo máte ťažkosti s chrbticou pri bežnej záťaži počas dňa, vyhľadajte lekára. Môže ísť o varovné signály preťaženia chrbtice alebo iného ochorenia.

Viac sa dozviete v  Rade lekára MUDr. Mareček z ProCare Trnavské Mýto.

Rady našich lekárov nájdete v blogu O zdraví. Mohlo by vás zaujímať aj Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 06.07.2020

Pacientom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe.

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO