Blog, Procare, Rady lekárov, Spišská Nová Ves    27.05.2019

Prečo podstupujú budúce matky test na protilátky?

Pri Rh inkompatibilite, teda situácii, pri ktorej je matka Rh negatívna a plod Rh pozitívny, cez placentu dochádza k prenosu červených krviniek plodu (s antigénmi), ktoré spôsobia tvorbu protilátok v materskej krvi.

 

Tieto protilátky nepredstavujú riziko pre samotnú matku, ale viažu sa na erytrocyty plodu a spôsobujú ich rozpad. To môže viesť k fetálnej anémii až hemolytickej chorobe novorodenca, ktorá býva spojená s významnou morbiditou a mortalitou.  Pri prvej gravidite plod zvyčajne nie je výrazne ohrozený, ale s každým ďalším tehotenstvom riziko stúpa. Identifikácia protilátok v materskej krvi je teda dôležitá pre stanovenie rizika rozvoja závažných komplikácií u novorodenca.

Ktoré páry majú vyššie riziko splodenia potomka s iným faktorom krvi ako má matka?

Páry, kde matka je Rh negatívna a otec Rh pozitívny. Je tu istá pravdepodobnosť, že plod bude taktiež Rh pozitívny. Ak je matka Rh pozitívna a plod Rh+ alebo Rh-, spomenuté komplikácie nehrozia.

Nakoľko je táto komplikácia rozšírená a aké sú možnosti ochrany matky a plodu pri odlišných protilátkach?

Ak máte na mysli Rh inkompatibilitu, tak skôr ide o špecifickú situáciu so špecifickým prístupom než o komplikáciu. Ak myslíte komplikácie u novorodencov, tak v súčasnosti je frekvencia výskytu v krajinách, kde funguje profylaxia nízka. Medzi základné vyšetrenia v prenatálnej poradni patrí stanovenie krvnej skupiny, Rh faktora matky (a otca) a protilátok proti Rh faktoru, na základe ktorých sa zvolí postup. V prípade zistenia Rh negativity sa pacientke profylakticky podávajú anti-D imunoglobulíny (anti Rh-protilátky) ešte počas gravidity a v prípade verifikovaného Rh+ faktora novorodenca aj do 72 hodín po pôrode.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Andrea Kurciková, lekárka GPO Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 24.06.2019

Je neliečený zápal stredného ucha nebezpečný?

Aj keď sa väčšina zápalov stredného ucha sa vylieči spontánne, opakované alebo ťažké zápaly stredného ucha môžu mat za následok vážne komplikácie, prípadne trvalé následky na zdraví dieťaťa.

Blog 24.06.2019

Ako vzniká zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha nevniká z vody z bazéna – keďže  stredné ucho je oddelené od vonkajšieho zvukovodu blankou bubienka. Zápaly z vody v bazéne sú typické  pre letné obdobie  - ide o zápal vonkajšieho ucha, teda zvukovodu.

Blog 04.06.2019

Stúpa výskyt salmonelóz s teplotou vzduchu?

Salmonelové infekcie sa vyskytujú počas celého roka s maximálnym výskytom v letných mesiacoch.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO