Blog, Procare    13.04.2017

Obmedzujú vás pri behu bolesti kolien? Môže ísť o „Bežecké koleno“

Objavili ste v sebe vášeň pre beh, ale trápi vás bolesť kolien? Môže ísť aj o „Bežecké koleno“, jeden z viacerých typov v tejto oblasti.

 

Beh je modifikáciou chôdze. Je to komplexný a plne automatický pohyb, pri ktorom sa zapája väčšina svalov na tele. Cyklicky sa pri ňom opakuje tzv. „bežecký dvojkrok“ a koordinovaný pohyb dolnej i hornej polovice tela. Bolesti, ktoré pri ňom môžete pociťovať a nie sú dôsledkom úrazu, sú spôsobené väčšinou nesprávnou technikou či preťažovaním sa.

Pod termín „Bežecké koleno“ sa pritom radí viacero stavov. Môže ísť o viacero syndrómov ako napríklad Iliotibial Band Syndrome (ITBS) či Femoropatelárny syndróm (FP sy).

1. Iliotibial Band Syndrome (ITBS)

Ide o bolesť z vonkajšej strany kolena, ktorá sa vyskytuje v mieste pod kolenným zhybom. Lokalizujeme ju v úrovni píšťaly z vonkajšej strany jabĺčka. Jedná sa o entezopatiu – chronické preťažovanie iliotibiálneho ligamenta.

Príčiny:

• nesprávna technika behu
• instabilita v kolennom alebo bedrovom kĺbe
• plochonožie
• pronačné postaveni členka a pod.

Riešenia:

• kľudový režim
• korigovať záťaž
• využiť alternatívne formy tréningu – bicykel, plávanie
• lokálne chladenie
• strečing – uvoľnenie skrátených svalov a šliach
• lokálne využitie účinkov gélov alebo krémov

Pre urýchlenie regenerácie pomôže laser alebo rázová vlna

Po konzultácii rehabilitačným lekárom je možné pre urýchlenie regenerácie tkaniva aplikovať na bolestivý úpon laser alebo razovú vlnu . Skutočná príčina vzniku ITBS však často býva v preťažení iných porúch – dlhodobé riešenie je v odhalení skutočného problému ( napr. chybné postavenie panvy a pod.)

2. Femoropatelárny syndróm (FP sy)

Najčastejšie sa prejavuje bolesťou akoby z vnútornej strany jabĺčka. Ide o lokalizovanú bolesť rôzneho charakteru, často okolo celého jabĺčka. Provokuje ju drep a chôdza dole schodmi, označuje sa aj ako „movie pain“. Má tendenciu aktivovať sa pri dlhodobejšom sedení.

Príčiny:

• nadmerný kontakt vnútornej plochy pately na femur

Pojem Femoropatelárny syndróm sa často zamieňa s chondromaláciou pately. V odbornej literatúre však ide o 2 jednotky pričom Femoropatelárny syndróm je typický ešte neporušenou chrupavkou, zatiaľ čo chondromalácia patey luž súvisí s jej štrukturálnou zmenou.

Riešenie:
• symtomatologická liečba
• pricípy P.R.I.C.E protokolu
• korekcia záťaže
• z hľadiska dlhodobého efektu opäť nastolenie svalovej rovnováhy správnym výberom vhodných cvičení, koordinovanou prácou jednotlivých svalov, ktorá kolenný kĺb stabilizuje

Využite kineziotejping

Ako podporná liečba na odľahčenie kontaktu sa využíva aplikácia kineziotejpingu. Pri pretrvávaní ťažkostí sa odporúča konzultácia a dodiagnostikovanie rehabilitačným lekárom s eventuálnym odporučením ďalšej fyzikálnej terapie ako napr. laser, magnet.

Ak vás už nejaké problémy či bolesti trápia, určite nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade pretrvávajúcej bolesti a najmä pri bolesti, ktorá má tendenciu šíriť sa do iných lokalít je nutná ďalšia diagnostika a liečba rehabilitačným lekárom, neurológom prípadne ortopéda.

MUDr. Hedviga Králová
Lekár Fyziatrie a rehabilitácie
ProCare Medissimo

Prečítajte si aj: Doprajte svojmu telu zdravý pohyb a behajte správnePociťujete únavu? Chýba vám “déčko”Bránia vám bolesti v pohybe? Zbavte sa ich a behajte zdravo a pre zdravie Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO