Aktuality, Blog, Procare    31.03.2017

Doprajte svojmu telu zdravý pohyb a behajte správne

Aj na Slovensku má beh čoraz viac aktívnych priaznivcov. Patríte medzi nich, ale v zdolávaní vysnívaných mét vás brzdia obavy z bolestí?

Naučte sa behať správne, a obavy môžete zahodiť za hlavu. 

V sérií článkov vám takisto prinesieme rady a tipy, ako bolestiam predísť alebo sa jednoducho zbaviť tých, čo vás už trápia.

Beh je modifikáciou chôdze. Ide o komplexný a plne automatický pohyb, pri ktorom sa zapája väčšina svalov na tele. Cyklicky sa pri ňom opakuje tzv. „bežecký dvojkrok“ a koordinovaný pohyb dolnej i hornej polovice tela. Bolesti, ktoré pri ňom môžete pociťovať a nie sú dôsledkom úrazu, sú spôsobené väčšinou nesprávnou technikou či preťažovaním sa.

Ako sa vyhnúť bolestiam pri behu?

Je to úplne jednoduché. Stačí, ak budete pamätať na zopár jednoduchých základných pravidiel a s bolesťami pri behu či inom športe sa stretnúť ani nemusíte.

  • Zahrejte sa

Pred začatím akejkoľvek športovej aktivity vám odporúčame dynamický strečing a „zahriatie sa“, v prípade behu ideálne cez rýchlo chôdzu či poklus.

  • Stavte na rady trénera

O to viac, ak s behom začínate alebo máte pochybnosti. Nesprávna technika vášmu telu ani psychike nepomôže. Pamätajte aj na kvalitnú bežeckú obuv.

  • Nájdite si správny terén

Ak máte na výber, vyberte si viac prírodný povrch. Aj pri najodpruženejšej obuvi vám pri dopadovej fáze bežeckého kroku päta narazí na podložku. Tvrdý terén, akým sú betón, asfalt, stará antuka vám každý náraz totiž „vráti“ späť.

  • Stupňujte záťaž postupne

Bodanie v boku či kdekoľvek na tele vás odradí, preto si dávajte malé ciele, striedajte fázu behu s fázou rýchlo chôdze.

  • Dýchajte správne

Ideálne je, ak budete vdychovať nosom. Na jeden nádych dva kratšie výdychy.

  • Doprajte si kvalitný strečing

Ak ste už v cieli, vráťte sa k základom a nezabudnite opäť na kvalitný strečing.


Ak vás už nejaké problémy či bolesti trápia, určite nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade pretrvávajúcej bolesti a najmä pri bolesti, ktorá má tendenciu šíriť sa do iných lokalít je nutná ďalšia diagnostika a liečba rehabilitačným lekárom, neurológom prípadne ortopéda.

MUDr. Hedviga Králová
Lekár Fyziatrie a rehabilitácie
ProCare Medissimo

Viac sa dočítate aj v našich ďalších článkoch, ktoré o behu a najčastejších problémoch s ním spojených pripravujeme.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 23.10.2021

Ružový október aj v nákupnom centre

Pri príležitosti Dňa za zdravé prsia (15.10.) pripravilo Mammacentrum sv. Agáty stánok v nákupnom centre Európa v Banskej Bystrici.

Aktuality 22.10.2021

Medzinárodný deň za zdravé prsia

V galantskej nemocnici si pripomenuli Medzinárodný deň za zdravé prsia. 3 sekundy, približné toľko trvá vyhotovenie jednej snímky na mamografe, ktorá môže žene zachrániť život.

Aktuality 22.10.2021

Očkujeme sa proti chrípke

Cieľom Dňa očkovania v sieti našich zariadení je zvýšiť počet zdravotníkov chránených pred chrípkou očkovaním, motivovať ostatných kolegov a prispieť tak k ochrane ich zdravia a obmedzeniu cirkulácie vírusu chrípky v našich zdravotníckych zariadeniach.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO