Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    08.01.2019

Kedy sa odporúča včasný odber plodovej vody?

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.

 

Od včasnej amniocentézy (11. – 14. týždeň) sa upúšťa pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, potrat. Plodová voda získaná včasnou amniocentézou sa skôr využíva na diagnostiku metabolických ochorení ak sa vyskytujú v rodine rodičov a predstavujú závažné zdravotné riziko pre plod. Napríklad ide o Smith Lemli Opitzov syndróm, ktorý je často sprevádzaný rôznymi deformitami tela.

Výsledok vyšetrenia nám takto skráti čas na prípadné ukončenie tehotenstva podľa rozhodnutia rodičov a nie sú traumatizovaný čakaním na výsledok do konca II. trimestra. Vyšetrením plodovej vody získanej včasnou amniocentézou nám môže diagnostikovať nedostatočnosť placenty a riziko nedostatočnej výživy plodu a tiež aj riziko preeklampsie /vysoký tlak, opuchy/ v neskoršom období tehotenstva

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri. Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie chromozómu 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,

na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu /MS – AFP/, celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3.

Výsledok Tripple testu nám hovorí o percente rizika vývojovej chyby, ale ju nepotvrdzuje.

Prítomnosť chromozomálnej poruchy nám potvrdí amniocentéza, rázštepové chyby nám odhalí ultrazvukové vyšetrenie plodu, napr. aj s použitím 3D alebo 4D sondy. Záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %. Zvýšené hodnoty MS- AFP nad 2,5 MoM – medián /multiples of median/ poukazujú na zvýšené riziko porúch neurálnej trubice tzv. rázštepové chyby.

Opakovaný odber plodovej vody je možné opakovať. Optimálny je odstup aspoň 1 týždeň. Je potrebné nezabudnúť, že opakovaným odberom stúpa riziko predčasného odtoku plodovej vody, potratu, infekcie plodovej vody. Preto by sa malo realizovať po dôslednom zvážení prínosu vyšetrenia a rizika. Opakovaný odber sa realizuje skôr pri:

  • neúspešnej kultivácii a nemožnosti vyhodnotenia chromozómov pri prvom odbere v dôsledku prítomnosti krvi,
  • kontamninácie alebo nedostatočného množstva.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 20.03.2019

Galantská nemocnica zrekonštruovala psychiatrické oddelenie

Pacienti s duševnými poruchami v Nemocnici Svet zdravia Galanta sa budú liečiť v krajších a modernejších priestoroch, ktoré pre nich budú počas procesu uzdravovania zároveň neporovnateľne podnetnejším prostredím. Galantská nemocnica totiž niekoľko týždňov rekonštruovala svoje psychiatrické oddelenie a do jeho komplexnej obnovy investovala takmer 57-tisíc eur. Oddelenie zároveň začína poskytovať aj novú, biologickú formu liečby a pacientov tak už nebude musieť prekladať do iných zariadení.

Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

Aktuality 18.03.2019

Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

Pacienti Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom dostali tri nové ambulancie. Nemocnica vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory a pripravila komplexne nové zázemie pre ambulanciu úrazovej chirurgie, ambulanciu cievnej chirurgie a gastroenterologickú ambulanciu. Ambulancie zároveň presťahovala z pôvodných do nových priestorov, čo významne zlepšilo logistiku pacientov. Dnes priestory slávnostne otvorila.

Aktuality 14.03.2019

Vyhodnotenie súťaže michalovských školákov

Drobnou pozornosťou sme odmenili piatich žiakov Základnej školy v Michalovciach na Okružnej ulici.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO