Blog, Procare, Rady lekárov, Spišská Nová Ves    14.11.2018

Kedy podstupuje tehotná žena tripple testy a vyšetrenie plodovej vody?

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri.

 

Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,
  • porúch neurálnej trubice na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu / MS-AFP/,
  • celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3/,
  • záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %.

Vykonáva sa v 15. až 18. týždni gravidity.  Okrem toho sa v II. trimestri vykonáva aj Double test. Sú aj kombinované testy v I. a II. Trimestri:

  • Quadruple test,
  • Integrovaný,
  • Sekvenčný a
  • Sérový integrovaný test.

Niektoré testy sa vykonávajú aj v I. trimestri – kombinovaný test spolu s vyšetrením šijového prejasnenia /NT/  ultrazvukom. Čím viac markerov sa u tehotnej vyšetrí, tým presnejší a efektívnejší bude prenatálny skríning.

Amniocentéza sa vykonáva pri pozitívnom skríningovom teste v I. alebo II. trimestri. Vykonáva sa v 15. – 20. týždni tehotenstva, je zlatý štandard prenatálnej genetiky a odhaľuje nám chromozomálne poruchy v zmysle, tvaru a počtu chromzómov.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Virtuálna anatomická učebňa

Aktuality 13.02.2019

Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu

Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa môžu učiť študenti stredných zdravotníckych škôl v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizuje Svet zdravia, Samsung a Virtual Medicine, totiž môžu pre svoju školu získať zriadenie virtuálnej anatomickej učebne. Stačí, ak svoju školu zaregistrujú na www.ucebnavau.sk a natočia videoprezentáciu, čas majú do 10. marca.

Aktuality 11.02.2019

ProCare a Svet zdravia je opäť druhým najlepším zamestnávateľom v zdravotníckom sektore

V poradí 7. ročník prestížnej ankety Najzamestnávateľ spoznal na konci januára svojich víťazov. Druhým najlepším zamestnávateľom na Slovensku v roku 2018 v kategórii Nemocnice a zdravotná starostlivosť sa stala skupina ProCare a Svet zdravia. Rovnaké umiestnenie dosiahla aj minulý rok. Víťazom sa stali sesterské lekárne Dr. Max a na treťom mieste skončil Národný onkologický ústav v Bratislave. Do verejného hodnotenia firiem sa tento rok zapojilo 13 693 hlasujúcich.

Blog 05.02.2019

Boli sme na návšteve vo Virtual Medicine

Chcel byť doktor. Tak študoval. Na papieri to vyzeralo zložito, preto si našiel vlastný spôsob. Tomáš Brngál s kamarátom Milošom Svrčekom dnes rozoberajú človeka na súčiastky vo virtuálnej realite.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO