Blog, Procare, Rady lekárov, Spišská Nová Ves    14.11.2018

Kedy podstupuje tehotná žena tripple testy a vyšetrenie plodovej vody?

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri.

 

Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,
  • porúch neurálnej trubice na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu / MS-AFP/,
  • celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3/,
  • záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %.

Vykonáva sa v 15. až 18. týždni gravidity.  Okrem toho sa v II. trimestri vykonáva aj Double test. Sú aj kombinované testy v I. a II. Trimestri:

  • Quadruple test,
  • Integrovaný,
  • Sekvenčný a
  • Sérový integrovaný test.

Niektoré testy sa vykonávajú aj v I. trimestri – kombinovaný test spolu s vyšetrením šijového prejasnenia /NT/  ultrazvukom. Čím viac markerov sa u tehotnej vyšetrí, tým presnejší a efektívnejší bude prenatálny skríning.

Amniocentéza sa vykonáva pri pozitívnom skríningovom teste v I. alebo II. trimestri. Vykonáva sa v 15. – 20. týždni tehotenstva, je zlatý štandard prenatálnej genetiky a odhaľuje nám chromozomálne poruchy v zmysle, tvaru a počtu chromzómov.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 14.08.2019

Viete, kedy treba ísť na preventívnu prehliadku?

Aj Vy v tom máte občas chaos? Zdravotná poisťovňa Dôvera pripravila stručný prehľad toho, kedy treba prísť na preventívnu prehliadku a čo počas nej absolvujete.

Blog 24.07.2019

Každá desiata operácia kŕčových žíl sa robí zle, vysvetľuje expert na cievnu chirurgiu

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Do ich operácií sa pritom často púšťajú všeobecní chirurgovia, ortopédi a dokonca aj praktickí lekári, ktorí nemajú na takéto zákroky odborné vzdelanie. Ak sa potom operácia neurobí správne, kŕčové žily sa obnovia. Za Vladimírom Šefránkom, špecialistom na cievnu chirurgiu, chodí do Polikliniky ProCare Betliarska každý desiaty pacient na opravu výkonu, ktorý mu na predošlom pracovisku urobili nesprávne.

Blog 26.06.2019

Správna nosová hygiena je dôležitá aj u malých detí

Najdôležitejšie v liečbe zápalu stredného ucha je odstrániť alebo zmierniť príčinu. Teda liečiť u pacienta nádchu, a to opakovaným odsávaním obsahu z nosovej dutiny alebo vyfúkaním hlienov z nosa a kvapkami do nosa.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO