Blog, Procare, Rady lekárov, Spišská Nová Ves    14.11.2018

Kedy podstupuje tehotná žena tripple testy a vyšetrenie plodovej vody?

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri.

 

Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,
  • porúch neurálnej trubice na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu / MS-AFP/,
  • celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3/,
  • záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %.

Vykonáva sa v 15. až 18. týždni gravidity.  Okrem toho sa v II. trimestri vykonáva aj Double test. Sú aj kombinované testy v I. a II. Trimestri:

  • Quadruple test,
  • Integrovaný,
  • Sekvenčný a
  • Sérový integrovaný test.

Niektoré testy sa vykonávajú aj v I. trimestri – kombinovaný test spolu s vyšetrením šijového prejasnenia /NT/  ultrazvukom. Čím viac markerov sa u tehotnej vyšetrí, tým presnejší a efektívnejší bude prenatálny skríning.

Amniocentéza sa vykonáva pri pozitívnom skríningovom teste v I. alebo II. trimestri. Vykonáva sa v 15. – 20. týždni tehotenstva, je zlatý štandard prenatálnej genetiky a odhaľuje nám chromozomálne poruchy v zmysle, tvaru a počtu chromzómov.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 12.11.2018

Prečo vznikajú vredy?

Peptické vredy sú nezhubné defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vznikajú vtedy, keď sa poruší rovnováha medzi agresívnymi a ochrannými faktormi, ktoré vplývajú na udržiavanie správnej stavby a funkcie sliznice žalúdka a dvanástnika.

Blog 07.11.2018

Čo spôsobuje angína v našom hrdle?

Angína je súhrnné pomenovanie zápalového ochorenia v oblasti hrdla a krčných mandlí. Je vyvolávaná najmä vírusmi, až na druhom mieste sú baktérie a zriedka plesne.

Blog 02.11.2018

Na čo slúžia probiotiká v črevách?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu). V podstate ide o také baktérie, ktoré svojou prítomnosťou v organizme potláčajú rast patogénnych mikroorganizmov v tráviacom trakte.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO