Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Trebišov    24.06.2019

Ako vzniká zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha nevniká z vody z bazéna – keďže  stredné ucho je oddelené od vonkajšieho zvukovodu blankou bubienka. Zápaly z vody v bazéne sú typické  pre letné obdobie  - ide o zápal vonkajšieho ucha, teda zvukovodu.

 

Zápal stredného ucha je spôsobený preniknutím mikróbov (vírusov alebo baktérií) z nosohltana do stredného ucha, kde je lokálny zápal. Je spôsobený preniknutím mikróbov (vírusov alebo baktérií) z nosohltana do stredného ucha, kde je lokálny zápal. Tento zápal spôsobí poruchu funkcie sluchovej trubice, opuch sliznice a nahromadenie tekutiny  v dutine stredného ucha. Typickou príčinou je zápal horných dýchacích ciest.

Zápal stredného ucha je najčastejšou bakteriálnou infekciou v detskom veku

Malé deti sú na zápal stredného ucha oveľa náchylnejšie než dospelí. Je to spôsobené hlavne tvarom detskej sluchovej trubice a oslabenou imunitou. Na základe štúdií v európskej populácii detí sa odhaduje, že takmer všetky deti prekonajú aspoň jednu epizódu zápalu stredného ucha do veku 3 rokov. Približne tretina všetkých detí prekoná dve a viac epizód v rovnakom čase.

Najnáchylnejšie sú deti vo veku 8 mesiacov až 3 rokov

Zápal stredného ucha u novorodencov je zriedkavý. Dieťa je vtedy chránené prenesenými protilátkami z matky. Prenos sa deje placentou. S vekom sa frekvencia stredoušných infekcií znižuje. Frekvenciu dospelej populácie dosiahne okolo 7 rokov.

Na vysoký výskyt zápalov stredného ucha v detskom veku majú vplyv viaceré faktory

 • Dysfunkcia – porucha  sluchovej trubice
  Stredné ucho je priamo prepojené s nosohltanom  pomocou sluchovej (Eustachovej) trubice. Sluchová trubica zabezpečuje stály objem, tlak a zloženie plynov v strednom uchu otváraním a zatváraním svojho lúmenu. Sluchová trubica u detí nie je úplne vyvinutá, je kratšia a horizontálne uložená, čo zhoršuje jej funkciu a uľahčuje preniknutie mikróbov z nosohltanu do stredného ucha. Eustachova trubica dosahuje definitívnu dĺžku približne v siedmich rokoch
 • Adenoidné vegetácie-  Zväčšená nosohltanová mandľa
  Dosahuje svoje maximum taktiež v predškolskom veku, keď môže svojím objemom obturovať ústie sluchovej trubice v nosohltane, a tak narúšať jej prirodzenú funkciu. Adenoidné vegetácie môžu byť taktiež miestom, kde sa baktérie udržiavajú vo forme biofilmu, a tak spôsobujú infekcie.
 • Nevyvinutý imunitný systém
  Približne do 6 mesiacov života je dieťa chránené proti mikroorganizmom prenesenými IgG2 protilátkami od matky, preto v tomto období infekcie stredného ucha nie sú časté. Následne ich počet stúpa v období, keď je dieťa náchylné na infekcie a postupne si vytvára vlastnú imunitu.
 • Mikrobiálne infekcie
  Väčšine zápalov stredného ucha predchádza vírusový zápal horných dýchacích orgánov. Vírusová infekcia zhoršuje transport hlienov a následne uľahčuje preniknutie baktérií do stredného ucha cez sluchovú trubicu.

Väčšina zápalov stredného ucha je spôsobená kombinovanou vírusovou a bakteriálnou infekciou. Príznakmi zápalu stredného ucha sú hlavne:

 • výrazná a náhla bolesť ucha,
 • horúčka,
 • nekľud dieťaťa,
 • prevracanie  hlavičky  zo  strany  na  stranu,
 • plač  a  budenie  sa  zo  spánku.

Pri perforácii bubienka, ktorá nastáva v neskorších štádiách ochorenia, aj hnisavý výtok zo zvukovodu. Vzácnejšími príznakmi sú porucha videnia, hnačka a zvracanie. Je to možné vtedy, keď  toxíny zápalu preniknú  zo stredného ucha  do labyrintu vnútorného ucha, kde je vestibulárny aparát a jeho podráždenie môže vyvolať tieto príznaky.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Ľudmila Vasilková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre ORL, primárka ORL oddelenia v trebišovskej nemocnici.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Rady lekárov 12.06.2020

Preventívna prehliadka

V súvislosti s koronakrízou sa veľa hovorilo o tom, že nevykonávanie preventívnych prehliadok bude mať za následok zvýšenú mieru odvrátiteľnej úmrtnosti. Je tomu tak naozaj? Dozviete sa v rade všeobecnej lekárky pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce MUDr. Kataríny Varechovej.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO