Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Trebišov    24.06.2019

Ako vzniká zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha nevniká z vody z bazéna – keďže  stredné ucho je oddelené od vonkajšieho zvukovodu blankou bubienka. Zápaly z vody v bazéne sú typické  pre letné obdobie  - ide o zápal vonkajšieho ucha, teda zvukovodu.

 

Zápal stredného ucha je spôsobený preniknutím mikróbov (vírusov alebo baktérií) z nosohltana do stredného ucha, kde je lokálny zápal. Je spôsobený preniknutím mikróbov (vírusov alebo baktérií) z nosohltana do stredného ucha, kde je lokálny zápal. Tento zápal spôsobí poruchu funkcie sluchovej trubice, opuch sliznice a nahromadenie tekutiny  v dutine stredného ucha. Typickou príčinou je zápal horných dýchacích ciest.

Zápal stredného ucha je najčastejšou bakteriálnou infekciou v detskom veku

Malé deti sú na zápal stredného ucha oveľa náchylnejšie než dospelí. Je to spôsobené hlavne tvarom detskej sluchovej trubice a oslabenou imunitou. Na základe štúdií v európskej populácii detí sa odhaduje, že takmer všetky deti prekonajú aspoň jednu epizódu zápalu stredného ucha do veku 3 rokov. Približne tretina všetkých detí prekoná dve a viac epizód v rovnakom čase.

Najnáchylnejšie sú deti vo veku 8 mesiacov až 3 rokov

Zápal stredného ucha u novorodencov je zriedkavý. Dieťa je vtedy chránené prenesenými protilátkami z matky. Prenos sa deje placentou. S vekom sa frekvencia stredoušných infekcií znižuje. Frekvenciu dospelej populácie dosiahne okolo 7 rokov.

Na vysoký výskyt zápalov stredného ucha v detskom veku majú vplyv viaceré faktory

 • Dysfunkcia – porucha  sluchovej trubice
  Stredné ucho je priamo prepojené s nosohltanom  pomocou sluchovej (Eustachovej) trubice. Sluchová trubica zabezpečuje stály objem, tlak a zloženie plynov v strednom uchu otváraním a zatváraním svojho lúmenu. Sluchová trubica u detí nie je úplne vyvinutá, je kratšia a horizontálne uložená, čo zhoršuje jej funkciu a uľahčuje preniknutie mikróbov z nosohltanu do stredného ucha. Eustachova trubica dosahuje definitívnu dĺžku približne v siedmich rokoch
 • Adenoidné vegetácie-  Zväčšená nosohltanová mandľa
  Dosahuje svoje maximum taktiež v predškolskom veku, keď môže svojím objemom obturovať ústie sluchovej trubice v nosohltane, a tak narúšať jej prirodzenú funkciu. Adenoidné vegetácie môžu byť taktiež miestom, kde sa baktérie udržiavajú vo forme biofilmu, a tak spôsobujú infekcie.
 • Nevyvinutý imunitný systém
  Približne do 6 mesiacov života je dieťa chránené proti mikroorganizmom prenesenými IgG2 protilátkami od matky, preto v tomto období infekcie stredného ucha nie sú časté. Následne ich počet stúpa v období, keď je dieťa náchylné na infekcie a postupne si vytvára vlastnú imunitu.
 • Mikrobiálne infekcie
  Väčšine zápalov stredného ucha predchádza vírusový zápal horných dýchacích orgánov. Vírusová infekcia zhoršuje transport hlienov a následne uľahčuje preniknutie baktérií do stredného ucha cez sluchovú trubicu.

Väčšina zápalov stredného ucha je spôsobená kombinovanou vírusovou a bakteriálnou infekciou. Príznakmi zápalu stredného ucha sú hlavne:

 • výrazná a náhla bolesť ucha,
 • horúčka,
 • nekľud dieťaťa,
 • prevracanie  hlavičky  zo  strany  na  stranu,
 • plač  a  budenie  sa  zo  spánku.

Pri perforácii bubienka, ktorá nastáva v neskorších štádiách ochorenia, aj hnisavý výtok zo zvukovodu. Vzácnejšími príznakmi sú porucha videnia, hnačka a zvracanie. Je to možné vtedy, keď  toxíny zápalu preniknú  zo stredného ucha  do labyrintu vnútorného ucha, kde je vestibulárny aparát a jeho podráždenie môže vyvolať tieto príznaky.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Ľudmila Vasilková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre ORL, primárka ORL oddelenia v trebišovskej nemocnici.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 28.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v dunajskostredskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky, pokojne aj s bábätkami a kočíkmi, na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Aktuality 28.07.2021

Prednášky s laktačnou poradkyňou v michalovskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce chránime a podporujeme dojčenie zavedením najvyššieho štandardu pri získavaní poznatkov v oblasti dojčenia.

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO