Blog, Hematológia, Rady lekárov, Svet Zdravia, Vranov nad Topľou    21.05.2019

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

 

Darcovstvo krvi má aj výhody a benefity pre náš organizmus

Pri darovaní krvi sa realizuje viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Okrem krvného obrazu sa vyšetruje pečeňový enzým ALT, testy na vybrané infekcie prenosné krvou, krvná skupina, meria sa krvný tlak a robí sa aj fyzikálne vyšetrenie darcu – auskultácia srdca a pľúc. Týmito vyšetreniami sa môžu včas odhaliť závažné ochorenia, o ktorých darca nemusí ani len tušiť.

Prispieva k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok

Svoju úlohu tu zohrávajú endorfíny, ktoré sa po odbere vyplavia – človek má dobrý pocit, že pomohol druhému, že urobil dobrý skutok. Okrem toho darovanie krvi je impulzom pre organizmus, aby sa naštartovala tvorba stratených krvných komponentov, rýchlejšie sa tvoria nové – čerstvé krvinky, zlepšuje sa imunita.

Zvyšuje odolnosť organizmu

Pravidelnými odbermi si organizmus zjednodušene povedané “zvykne” na krvné straty, stane sa “trénovanejším”, odolnejším na zvládnutie mimoriadnych situácií (ako napríklad úrazy spojené s určitou stratou krvi).

Znižuje sa riziko srdcovo-cievnych ochorení či rakoviny

Vedci štúdiami zistili, že u darcov je nižšie riziko infarktu myokardu – pravidelné darovanie znižuje viskozitu krvi, ktorá je jedným z faktorov poškodzujúcich bunky výstelky tepien, a teda aj rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Pri darovaní krvi sa znižujú zásoby železa, pričom vysoká hladina železa sa podľa niektorých hypotéz tiež považuje za rizikový faktor aterosklerózy a infarktu.

V neposlednom rade níženie zásob železa pravidelným darovaním krvi môže znížiť aj riziko vzniku rakoviny (hromadenie železa zvyšuje poškodzovanie tela voľnými radikálmi, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny). Pre niektorých darcov sa darovanie stáva životným štýlom – darca sám dbá na zdravú stravu, dostatok tekutín, vyhýba sa zbytočným liekom, alkoholu, rizikovému správaniu.

Je „bezpečné“ prísť o pol litra krvi?

Nie je dôvod na žiadne obavy. Množstvo odobratej krvi je pre zdravého človeka neškodné, predstavuje stratu asi desatiny objemu krvi. Stratený objem sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek asi do 2 týždňov a strata železa do 2 mesiacov. Je dôležité po odbere piť dostatočné množstvo tekutín a na niekoľko hodín sa vyhýbať nadmernej a namáhavej fyzickej aktivite, aby sa telo aklimatizovalo na prechodné zníženie objemu krvi.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Kamil Diľ, primár HTO Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.

 

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO