Aktuality, Vranov nad Topľou    16.06.2020

Vranovská nemocnica začala pripravovať krvné doštičky: Dnes sa pre záchranu života spojili otužilci!

Na hematologicko-transfúziologickom oddelení vo vranovskej nemocnici začali ako jediní v sieti ProCare a Svet zdravia pripravovať koncentráty krvných doštičiek.

 

Z odberu krvi ich spoločne s červenými krvinkami a krvnou plazmou pripravia každý utorok. Musia pritom spojiť doštičky štyroch darcov rovnakej krvnej skupiny, aby vznikol koncentrát, ktorý dokáže pacientom zachrániť život. V dnešný utorok sa pre pacientov spojili členovia Klubu otužilcov Vranovské vydry, ktorí prišli spoločne darovať krv.

„Doštičkové koncentráty sú podávané pacientom, ktorí majú z rôznych príčin nízky počet krvných doštičiek. Hrozí im tak výrazné krvácanie už po malom poranení alebo spontánne krvácanie napríklad do tráviaceho traktu či dokonca život ohrozujúce krvácanie do mozgu. Koncentráty krvných doštičiek dokážu u pacientov zvýšiť počet trombocytov na bezpečnú hranicu a zastaviť či predísť krvácaniu. Ich podaním teda dokážeme pacientom v kritickom stave zachrániť život,“ hovorí primár hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou MUDr. Kamil Diľ.

 

Ako prebieha výroba krvných doštičiek?

Každý utorok z odberu krvi pripraví nemocnica okrem kvalitných červených krviniek a krvnej plazmy aj krvné doštičky. Pre darcu sa pri odbere nič nemení a krv sa odoberie štandardným spôsobom. Trochu odlišné je však už následné spracovanie odobratej krvi.

„Po odbere sa krv v centrifúge pri určitých otáčkach odstredí tak, že sa oddelí krvná plazma a červené krvinky. Medzi plazmou a červenými krvinkami pritom vznikne vrstva, ktorá obsahuje biele krvinky a krvné doštičky (tzv. buffy-coat). Práve táto časť sa potom využíva na výrobu trombokoncentrátu,“ opisuje proces MUDr. Diľ.

Na prípravu jedného koncentrátu nemocnica potrebuje krv od štyroch darcov rovnakej krvnej skupiny. „Pomocou sterilnej zváračky sa následne spoja krvné vaky s obsahom tzv. buffy-coatu spoločne s konzervačným roztokom a presne určeným postupom umiestnia do jedného vaku. Ten sa ešte ďalej znovu spracováva až vznikne krvný vak s obsahom krvných doštičiek, ktorý je pripravený na použitie,“ podotýka primár.

 

Kto krvné doštičky potrebuje?

Najčastejšie sa doštičkové koncentráty podávajú onkologickým alebo onkohematologickým pacientom, ktorým chýbajú krvné doštičky kvôli hematologickému ochoreniu alebo po liečbe nádorového ochorenia. Takáto liečba totiž podľa primára spôsobí útlm krvotvorby s výrazným poklesom krviniek vrátane doštičiek.

„Ďalšiu skupinu tvoria pacienti so závažnými ochoreniami pečene alebo závažnými gynekologickými či tehotenskými komplikáciami, pri ktorých je nízky obsah krvných doštičiek sprievodným nálezom pri základnom ochorení. A krvné doštičky tiež potrebujú pacienti s polytraumami, u ktorých ťažké krvácanie vedie k spotrebovaniu krvných doštičiek a vyčerpaniu ich zásob,“ vysvetľuje MUDr. Diľ. Zdôrazňuje, že u všetkých týchto skupín pacientov podanie trombokoncentrátu pomáha pri záchrane ich života.

 

Darcovia krvi môžu nemocnicu v príprave krvných doštičiek podporiť každý utorok. Darovať tú najvzácnejšiu tekutinu možno prísť od 6.00 do 9.00 h na hematologicko-transfúziologické oddelenie vranovskej nemocnice.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.09.2020

Východné Slovensko súrne potrebuje nové centrá intervenčnej rádiológie

Michalovská nemocnica je technologicky pripravená, žiada však väčšiu podporu zo strany najväčšej štátnej zdravotnej poisťovne.

Aktuality 16.09.2020

Dobré skutky sa dejú, zapoj sa do týždňa dobrovoľníctva aj ty!

Aktuality 16.09.2020

Topoľčianska nemocnica vynovila onkologický stacionár

Topoľčianska nemocnica komplexne vynovila svoj onkologický stacionár. Priestory, v ktorých sa podáva pacientom chemoterapia niekedy aj viac ako šesť hodín, budú odteraz komfortnejšie a pacientom aspoň trochu pomôžu odbúrať stres počas náročnej liečby. Nový stacionár, kde minulý rok podali vyše 1300 dávok chemoterapie, vznikol s finančnou podporou zdravotnej poisťovne Dôvera. Celkovo sa náklady vyšplhali na 18-tisíc eur.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO