Prejsť na obsah

Ako sa pripraviť na sezónu kliešťov?

Opäť tu máme sezónu kliešťov. Aj keď nechodíte do lesa, kliešťa si môžete na oblečení priniesť aj z vlastnej záhrady či parku.   V rade všeobecnej lekárky pre dospelých MUDr. Kataríny Varechovej z Nemocnice Svet zdravia Michalovce sa dozviete, ako sa chrániť pred neželaným parazitom i ako s ním naložiť. Zásady, ktoré je potrebné dodržať,…

05.06.2020

Opäť tu máme sezónu kliešťov. Aj keď nechodíte do lesa, kliešťa si môžete na oblečení priniesť aj z vlastnej záhrady či parku.

 

V rade všeobecnej lekárky pre dospelých MUDr. Kataríny Varechovej z Nemocnice Svet zdravia Michalovce sa dozviete, ako sa chrániť pred neželaným parazitom i ako s ním naložiť.

Zásady, ktoré je potrebné dodržať, aby ste sa vyhli kliešťom

  • Vyhýbajte sa vysokej tráve,
  • pri pohybe v prírode používajte repelent a dlhé nohavice,
  • po príchode domov sa vyzlečte, oblečenie vytraste napr. na balkóne a skontrolujte si celé telo.

Kliešte sa radi prisávajú napr. v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy.

Stiahnite si leták Ako sa chrániť pred kliešťom

Pohotovosti a urgentné príjmy sú často zahltené ľuďmi, ktorí si nevedia alebo sa boja vybrať si kliešťa.

V mesiaci máj v Nemocnici Svet zdravia Michalovce bolo na urgentnom príjme prijatých s týmto problémom takmer 30 pacientov. Samozrejme, sú situácie, kedy je pomoc lekára od začiatku na mieste napríklad:

  • vybratie kliešťa v okolí oka alebo na inom chúlostivom mieste;
  • ak pacient žije sám, a kliešť je na ťažko dostupnom mieste.

Inak sa ale netreba báť a prisatého kliešťa po dezinfekcii možno vybrať pokojne doma.

Aký je správny spôsob vybratia kliešťa?

Na internete alebo u susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov, ako kliešťa vybrať. Aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie.

Čo robiť, ak sa nám nepodarí vybrať kliešťa celého?

V prípade, že sa pri vyberaní kliešťa utrhne nožička alebo hlavička, môžete sa pokúsiť vybrať zvyšok sterilnou ihlou. Miesto po vybratí ešte raz dezinfikujte a sledujte prípadné začervenanie. Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do cca 1-2 cm a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné.

Ak sa do 48 – 72 hodín zjaví výrazné a bolestivé začervenanie, došlo k tzv. sekundárnej infekcii ranky, teda že sa tam prostredníctvom kliešťa zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. Vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká, v tomto prípade treba navštíviť lekára.

Kliešte prenášajú nebezpečnú a obávanú lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu

Preto je vhodné miesto prisatia, prípadne jeho okolie sledovať v priebehu cca 2-3 týždňov. Ak sa s odstupom času vyskytne kruhovité začervenanie okolia prisatia väčšieho priemeru, nesvrbí ani nebolí, prípadne má tendenciu sa rozširovať, treba navštíviť svojho všeobecného lekára.

Najmä u detí sa tiež môže v tomto štádiu môže vyskytnúť, najčastejšie na ušnici, sýtočervený alebo modročervený uzlík, ktorý nebolí a nesvrbí, tzv. boréliový lymfocytóm. Je tiež prejavom prvej fázy boreliózy a je potrebná antibiotická liečba.

Takisto treba sledovať svoj celkový zdravotný stav a v prípade chrípkových príznakov nižšie treba navštíviť lekára a spomenúť tzv. „zaklieštenie“:

  • horúčka,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti kĺbov a svalov.

Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel:

  • V období do 4-6 týždňoch po prisatí.
  • Ak sa vyskytne začervenanie svedčiace pre prvé štádium lymskej boreliózy, vtedy je potrebné podať antibiotiká v správnej dávke a dostatočne dlhom čase.
  • Ani po antibiotickej liečbe nie je sledovanie protilátok potrebné, pretože pretrvávajú dlhodobo a nesvedčia o imunite.

Proti lymskej borelióze aktuálne v ČR začínajú testovať vakcínu, ale kým bude dostupná, zostáva len prevencia a správne ošetrenie a liečba. Proti kliešťovej encefalitíde máme vakcínu k dispozícii, odporúča sa očkovať najlepšie v jesenných mesiacoch, aby sa vytvorili dostatočné protilátky do nasledujúcej „kliešťovej sezóny.“

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 14.08.2013 | Aktuality

    Klimatizácia pre pacientov v NsP Trebišov a.s.

    Toto leto dostali klimatizačné zariadenie aj jednotky intenzívnej starostlivosti Neurologického a Interného oddelenia. Doteraz mali klimatizáciu iba na Oddelení anestézy a intenzívnej medicíny a na centrálnych operačných sálach. Keďže na týchto oddeleniach sú hospitalizovaní pacienti v ťažkých stavoch, snahou je zabezpečiť im stabilnú teplotu, ktorá ich nebude extrémne zaťažovať. Kvalitný vzduch má nesmierny význam, pretože…
  • 14.06.2016 | Aktuality

    Volejbalový turnaj o putovný pohár riaditeľky Svet Zdravia Žiar nad Hronom

    Volejbalový turnaj o putovný pohár riaditeľky Svet Zdravia, a.s., Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom bol viac o hre ako o výhre . Svet zdravia, a.s. Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom začala novú tradíciu a tou je „Volejbalový turnaj o putovný pohár riaditeľky Všeobecnej nemocnice Žiar nad Hronom.“ Prvý ročník turnaja sa konal 2.4.2016 v…
  • 22.12.2016 | Aktuality

    Vianočnú kapustnicu v Žiari varila aj nemocnica

    Námestie v Žiari nad Hronom dňa 21.12.2016 opäť po roku ožilo súbojom vo varení vianočnej kapustnice. Všade dookola vyhrávali vianočné koledy, popíjal sa vianočný punč, či varené vínko. O dvanástej hodine si súťažné tímy v centre Žiaru rozložili svoje kuchárske stanovištia a krátko poobede sa už z kotlíkov parilo a kapustnica rozvoniavala široko-ďaleko. Uvoľnená atmosféra vládla nielen okolo trhových…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)