Aktuality, Svet Zdravia, Rožňava    26.09.2018

Prvá core-cut biopsia pečene v nemocnici Rožňava

Dňa 23.8.2018 sa v Nemocnici Svet zdravia Rožňava uskutočnila prvá core-cut biopsia pečene pod CT kontrolou. Išlo o prípad 63-ročnej pacientky hospitalizovanej na internom oddelení, ktorej bol na základe CT vyšetrenia verifikovaný niekoľkocentimetrový novotvar v pečeni, nádorovej etiológie. Konzultovaný chirurg označil nádor za chirurgicky neodstrániteľný. V snahe o čo najrýchlejšiu a presnú diagnostiku, s čo najmenšími komplikáciami, sa primár interného oddelenia MUDr. Petr Kopecký a primár rádiodiagnostického oddelenia MUDr. Ľudovít Chalányi, MBA rozhodli realizovať core-cut biopsiu pečene.

Nemocnica Svet zdravia Rožžňava

 

Zákrok realizoval primár rádiodiagnostického oddelenia pod CT kontrolou. Pacientka bola počas celého výkonu pri vedomí, výkon sa realizoval len v lokálnom znecitlivení. Následne pomocou tzv. bioptického dela, v ktorom bola umiestnená bioptická ihla, sa odobrali vzorky tkaniva z pečene, ktoré boli odoslané na histologické vyšetrenie. Pacientka bola po 24 hodinách prepustená do ambulantnej starostlivosti.

Vzorky boli reprezentatívne, preto nebolo nutné pristúpiť k laparoskopickému odberu vzorky, ktorý so sebou nesie vyššie perioperačné riziko, dlhšiu hospitalizáciu, ako aj riziká spojené s celkovou anestézou.

Pod vedením primára MUDr. Ľudovíta Chalányiho, MBA rozširujeme na Rádiodiagnostickom oddelení v Rožňave paletu diagnosticko-terapeutických výkonov.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 26.06.2019

Správna nosová hygiena dôležitá aj u malých detí

Najdôležitejšie v liečbe zápalu stredného ucha je odstrániť alebo zmierniť príčinu. Teda liečiť u pacienta nádchu, a to opakovaným odsávaním obsahu z nosovej dutiny alebo vyfúkaním hlienov z nosa a kvapkami do nosa.

Aktuality 25.06.2019

Pomáhame k lepšiemu zdraviu

Čisté ruky sú základom dobrej hygieny. Ich správne a pravidelné umývanie je preto jedným z najúčinnejších opatrení proti prenosu mikroorganizmov a vzniku rôznych ochorení.

Blog 24.06.2019

Je neliečený zápal stredného ucha nebezpečný?

Aj keď sa väčšina zápalov stredného ucha sa vylieči spontánne, opakované alebo ťažké zápaly stredného ucha môžu mat za následok vážne komplikácie, prípadne trvalé následky na zdraví dieťaťa.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO