Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Rimavská Sobota    12.11.2018

Prečo vznikajú vredy?

Peptické vredy sú nezhubné defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vznikajú vtedy, keď sa poruší rovnováha medzi agresívnymi a ochrannými faktormi, ktoré vplývajú na udržiavanie správnej stavby a funkcie sliznice žalúdka a dvanástnika.

Existuje viacero agresívnych faktorov, ktoré sa môžu spolu podieľať na vzniku peptického vredu:

  • samotná kyselina chlorovodíková,
  • enzým pepsín, žlčové kyseliny, ktoré normálne vytvárajú žalúdok,
  • pečeň a pankreas, je za určitých okolností významným agresívnym činiteľom.

Svoju úlohu na vzniku vredov má aj akútny alebo dlhodobý stres

Úlohu genetiky zdôrazňuje napríklad fakt, že relatívne viac peptických vredov majú nositelia krvnej skupiny 0. Významnú úlohu pri vzniku vredu má infekcia baktériou Helicobacter pylori, ktorá bola objavená v roku 1982. Veľmi častou príčinou vzniku peptického vredu je užívanie niektorých liekov, hlavne liekov proti bolesti a zápalu, napr. kĺbov (tzv. nesteroidnové antireumatiká, antiflogisktiká, asprirín a iné). Pod pojmom ochranné faktory rozumieme normálnu anatómiu a správnu funkciu žalúdka a dvanástnika, ale aj ďalších orgány tráviaceho traktu.

Aké sú príznaky peptických vredov?

Peptický vred sa prejavuje bolesťou v nadbrušku. Vred dvanástorníka sa prejavuje bolesťou, ktorá sa dostaví dlhšiu dobu po jedle, v niektorých prípadoch túto bolesť môže príjem potravy zmierniť. Vred žalúdka sa prejavuje nástupom bolesti hneď po jedle. Pocit nevoľnosti býva častejšie pri vrede žalúdka, pocit pálenia záhy viac pri vrede dvanástorníka.

Od čoho závisí, kedy sa peptický vred zahojí sám od seba a kedy nie?

Peptický vred sa môže zahojiť sám od seba vtedy, keď pominie pôsobenie agresívnych faktorov. Napríklad užívanie liekov, ktoré môžu vyvolávať vznik vredov a organizmus má dostatočnú prirodzenú schopnosť zhojiť poškodenie sliznice žalúdka a dvanástnika.

Kedy dochádza k prasknutiu vredu? 

K tzv. prasknutiu vredu dochádza, ak pôsobenie agresívnych faktorov, napríklad užívanie nebezpečných liekov, pokračuje a prevýši schopnosti organizmu opravovať, chrániť toto poškodzovanie. Ako príklad možno uviesť dlhodobé užívanie liekov na bolesť kĺbov napriek opakovanej bolesti v nadbrušku, ktorá nie je liečená liekmi na hojenie vredu.

Ako sa peptické vredy diagnostikujú a liečia?

Vredy sa diagnostikujú na základe zhodnotenia klinického obrazu chorého hlavne bolesť v nadbrušku, pálenie záhy v ďalších prípadoch až zvracanie. Lekár berie do úvahy aj rizikové faktory hlavne užívanie spomínaných liekov. V súčasnosti je suverénnou metódou na diagnostiku peptických vredov endoskopické vyšetrenie pažeráka žalúdku a dvanástnika– ezofagogasgroduodenoskopia známejšia medzi verejnosťou ako gastroskopia.

Umožňuje nielen vizuálne zhodnotenie sliznice žalúdka dvanástnika a odhalenie prítomnosti vredu, ale aj odber sliznice na histologické vyšetrenie napríklad na dôkaz infekcie Helicobacter pylori alebo vylúčenie rakoviny. Liečba vredov spočíva v odstránení rizikových faktorov pokiaľ sú známe a užívaním liekov, ktoré blokujú tvorbu kyseliny chlorovodikovej bunkami žalúdka.

V praxi to znamená, že lekár – gastroenterológ pacientovi, u ktorého diagnostikoval peptický vred doporučí prestať užívať lieky, ktoré môžu vyvolávať vredy ak ich pacient užíva a podá mu kombináciu antibiotík ak dokáže prítomnosť infekcie Helicobacter pylori. Pacient ďalej užíva spomínané lieky na potlačenie tvorby kyseliny chlorovodíkovej najčastejšie v súčasnosti zo skupinu tzv. inhibítorov protónovej pumpy.

Akú veľkú rolu zohráva pri žalúdočných vredoch životospráva?

Životospráva má pri liečbe peptického vredu nezanedbateľný význam. V samotnej prevencii je dôležitý životný štýl s minimalizáciou stresových situácii, zdravá strava s vyrovnaným pomerom bielkovín, tukov a cukrov, vyvarovanie sa nadužívaniu liekov proti bolesti. Existuje množstvo názorov o ochrannom účinku rôznych súčastí diéty ako napr. včelie produkty, kapsaicín v štipľavej paprike, výrobky z rôznych druhov mlieka, rastlinné produkty a pod.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Jána Zachara, primára oddelenia vnútorného lekárstva z Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 18.04.2019

Stredná zdravotnícka škola v Košiciach bude mať virtuálnu anatomickú učebňu

Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa budú študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach učiť v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizovala sieť nemocníc Svet zdravia, spoločnosť Samsung a Virtual Medicine, totiž vyhrali zriadenie virtuálnej anatomickej učebne (VAU). Porazili ďalších 16 stredných zdravotníckych škôl.

Aktuality 15.04.2019

Workshop endoskopie v nemocnici Rimavská Sobota

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota v spolupráci so spoločnosťou RADIX spol. s r. o.  a Medtronic Slovakia s. r. o. zrealizovalo prvý Endoskopický workshop na tému laparoskopická hysterektómia.

Aktuality 12.04.2019

Veľká noc na pediatrii

S príchodom jari a slnečného počasia je v pacientoch o čosi väčší smútok, keďže musia tráviť čas v nemocnici. Tentokrát sme pripravili dva dni tvorivých dielní pre deti pediatrického oddelenia.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO