Aktuality, Trebišov    01.10.2019

Pacientom v trebišovskej nemocnici pri liečbe pomáhajú aj psí terapeuti: Nemocnica zaviedla kanisterapiu

Pacientom psychiatrickej liečebne v Nemocnici Svet zdravia Trebišov pomáhajú pri ich liečbe aj psí terapeuti. V trebišovskej nemocnici totiž začali s kanisterapiou a pacienti tak majú možnosť absolvovať svoju terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov. Cieľom projektu je vytvoriť v nemocnici rodinné prostredie, znížiť depresiu a úzkosť pacientov, podporiť sebaúctu a prispieť tak k ich celkovému zlepšeniu zdravotného stavu.

Nemocnica v Trebišove ponúka pacientom aj kanisterapiu 05

 

„V trebišovskej nemocnici sa neustále snažíme zavádzať do praxe nové ošetrovateľské či medicínske procesy, vďaka ktorým dokážeme pacientovi pomôcť kvalitnejšie a rýchlejšie. V niektorých oblastiach sme priekopníkmi v regióne či dokonca aj celoslovensky. Teším sa preto, že opäť môžeme pacientom ponúknuť niečo nové, a to formu terapie, ktorá napomáha liečbe, rýchlejšej rekonvalescencii a zároveň predstavuje osvieženie v dennom režime hospitalizácie pacienta,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

 Kanisterapia je určená pre psychiatrických pacientov od 18 rokov. So psími terapeutmi sa stretávajú vždy raz za dva týždne približne na hodinu, a to buď v špeciálnej komunitnej miestnosti nemocnice alebo vonku v ohradenej časti nemocničného parku. Do terapie sú zapojené špeciálne vycvičené a pravidelne monitorované psy plemena borderská kólia.

„Prítomnosť zvieraťa vytvára viac familiárne prostredie a autentickú atmosféru s prirodzenejšími a spontánnejšími reakciami. Zároveň majú pacienti možnosť psíka sa dotknúť, čo prispieva k uvoľneniu napätia, redukuje pocit osamelosti či zvyšuje ich vnímavosť,“ vysvetľuje Slavomíra Dupláková, ktorá realizuje v trebišovskej nemocnici intervencie s asistenciou psov.

Dupláková podotýka, že v psychosociálnej oblasti chcú pomocou kanisterapie pomôcť pacientom minimalizovať depresívne prežívanie, úzkosť, podporiť sebaúctu a sebadôveru, zlepšiť orientáciu v realite či sebakontrolu. Tú napríklad dokážu pozitívne ovplyvniť hry, pri ktorých psovod zadáva inštrukcie súvisiace so starostlivosťou o psa a jeho tréningom a podporuje pacienta v ich plnení.

„Kanisterapia zároveň dokáže zlepšiť deskriptívne schopnosti pacienta, pozornosť, koncentráciu či cvičiť jeho pamäť. Taktiež pacienti v rámci tejto formy terapie trénujú jemnú a hrubú motoriku či každodenné samoobslužné schopnosti,“ vymenúva Dupláková.

Psychiatrická liečebňa trebišovskej nemocnice poskytuje špecializovanú zdravotnú starostlivosť pacientom s chronickými či recidivujúcimi duševnými poruchami vyžadujúcimi dlhodobú hospitalizáciu. Oddelenie je koedukované, má 32 lôžok a jeho súčasťou je miestnosť na liečbu prácou (ergoterapiu), telocvičňa a park, kde majú pacienti možnosť vychádzok a aktivít denného režimu. Pacienti tiež môžu absolvovať arteterapiu, muzikoterapiu, biblioterapiu a najnovšie aj kanisterapiu. Nemocnica tiež pre nich realizuje rôzne kultúrne a športové aktivity.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 18.10.2019

Stretnutie zamestnancov Nemocnice novej generácie Michalovce

Aj tento rok Nemocnica novej generácie Michalovce zorganizovala stretnutie zamestnancov nemocnice, na ktorom sme zhodnotili progres nemocnice za posledné obdobie.

Aktuality 14.10.2019

Žiarska nemocnica zrekonštruovala oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory a pripravila nové zázemie pre pacientov a zamestnancov oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

Aktuality 11.10.2019

Pozvánka na Deň otvorených dverí psychiatrickej ambulancie

Nemocnica Svet zdravia Trebišov a Liga za duševné zdravie Vás pozývajú na deň otvorených dverí psychiatrickej ambulancie 14. októbra 2019.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO