Aktuality, Blog, Koronavirus, Rady lekárov, Svet Zdravia, Koronavirus, Michalovce    17.04.2020

Onkologickí pacienti a riziko nákazy koronavírusom

Sú onkologickí pacienti v čase pandémie koronavírusu viac ohrození a ktorí z nich by sa mali obzvlášť chrániť? O tejto téme sme sa porozprávali s hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovanom Barilom, ktorý zároveň pôsobí ako prednosta onkologického klastra v michalovskej nemocnici.

 

Ktorí pacienti sú náchylnejší?

Doterajšie skúsenosti hovoria o tom, že onkologický pacienti majú väčšiu pravdepodobnosť, že môžu ochorieť na COVID-19. Pacienti, ktorí majú pľúcny karcinóm, majú väčšiu pravdepodobnosť ochorieť ako s inými nádormi. Starší pacienti sú skôr náchylnejší ako mladší, fajčiari skôr ako nefajčiari.

Protinádorová liečba sa považuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť

V plnom režime by mali byť uskutočňované onkologické operácie a protinádorová internistická systémová liečba ako chemoterapia, rádioterapia, imunoterapia či hormonálna liečba.

Bolo však potrebné prijať opatrenia, ktoré sa predovšetkým vzťahujú na paliatívnej chemoterapie u pacientov vyššieho veku. Pokiaľ to nie je nutné, pacienti nemusia prísť do onkologickej ambulancie za účelom zaobstarania si dlhej liečby. odporúčam využitie predpisu liekov prostredníctvo elektronického predpisu.

Odporúčania pre onkologických pacientov

U pacienta s onkologickým ochorením je aj v čase pandémie COVID-19 nevyhnutné, aby sa aj naďalej rutinne vykonávali všetky diagnostické výkony podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov. Ako sa chrániť? Aká zdravotná starostlivosť sa vykonáva? Pre onkologických pacientov sme pripravili niekoľko odporúčaní počas pandémie koronavírusu.

Čo ak onkologický pacient vykazuje symptómy nákazy koronavírusom?

Onkologickí pacienti sú upozornení, že ak v domácej liečbe majú nečakávané ťažkosti ako  zvýšenie teploty, pred tým nepozorovaný kašeľ či dýchavičnosť, majú kontaktovať príslušné pracovisko, aby sa urobila kontrola obrazu bielych krviniek. Pacientom tiež budú odobraté výtery, aby sa vylúčila nákaza ochorením COVID-19. Následne previehe štandardná liečba podľa výsledkov.

Viac o tejto téme sa dozviete v Zdravom podcaste #8 s MUDr. Radovanom Barilom, hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.
Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 06.05.2021

Spustili sme kampaň so Zuzkou Smatanovou k Svetovému dňu hygieny rúk

Aktuality 28.04.2021

Barbarka z michalovskej nemocnice navštívila prezidentku SR

Barbara Balogová bola jednou z tých, ktorých tento mesiac pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov v Prezidentskom paláci prijala hlava štátu Zuzana Čaputová. Mladá 19-ročná zdravotnícka asistentka pôsobí v Nemocnici Svet zdravia Michalovce na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Ako toto stretnutie s prezidentkou prežívala? Vyspovedali sme ju!

Blog 27.04.2021

Spôsobuje vám pohyb bolesti?

Rázová vlna je jedna z najúčinnejších liečebných metód v súčasnosti. Jej 95% účinok liečby pôsobí pozitívne pri kostnej prestavbe a upevňuje zdravý a nebolestivý pohyb. Je vhodná tiež pre profesionálnych a rekreačných športovcov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO