Aktuality, Blog, Koronavirus, Rady lekárov, Svet Zdravia, Koronavirus, Michalovce    17.04.2020

Onkologickí pacienti a riziko nákazy koronavírusom

Sú onkologickí pacienti v čase pandémie koronavírusu viac ohrození a ktorí z nich by sa mali obzvlášť chrániť? O tejto téme sme sa porozprávali s hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovanom Barilom, ktorý zároveň pôsobí ako prednosta onkologického klastra v michalovskej nemocnici.

 

Ktorí pacienti sú náchylnejší?

Doterajšie skúsenosti hovoria o tom, že onkologický pacienti majú väčšiu pravdepodobnosť, že môžu ochorieť na COVID-19. Pacienti, ktorí majú pľúcny karcinóm, majú väčšiu pravdepodobnosť ochorieť ako s inými nádormi. Starší pacienti sú skôr náchylnejší ako mladší, fajčiari skôr ako nefajčiari.

Protinádorová liečba sa považuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť

V plnom režime by mali byť uskutočňované onkologické operácie a protinádorová internistická systémová liečba ako chemoterapia, rádioterapia, imunoterapia či hormonálna liečba.

Bolo však potrebné prijať opatrenia, ktoré sa predovšetkým vzťahujú na paliatívnej chemoterapie u pacientov vyššieho veku. Pokiaľ to nie je nutné, pacienti nemusia prísť do onkologickej ambulancie za účelom zaobstarania si dlhej liečby. odporúčam využitie predpisu liekov prostredníctvo elektronického predpisu.

Odporúčania pre onkologických pacientov

U pacienta s onkologickým ochorením je aj v čase pandémie COVID-19 nevyhnutné, aby sa aj naďalej rutinne vykonávali všetky diagnostické výkony podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov. Ako sa chrániť? Aká zdravotná starostlivosť sa vykonáva? Pre onkologických pacientov sme pripravili niekoľko odporúčaní počas pandémie koronavírusu.

Čo ak onkologický pacient vykazuje symptómy nákazy koronavírusom?

Onkologickí pacienti sú upozornení, že ak v domácej liečbe majú nečakávané ťažkosti ako  zvýšenie teploty, pred tým nepozorovaný kašeľ či dýchavičnosť, majú kontaktovať príslušné pracovisko, aby sa urobila kontrola obrazu bielych krviniek. Pacientom tiež budú odobraté výtery, aby sa vylúčila nákaza ochorením COVID-19. Následne previehe štandardná liečba podľa výsledkov.

Viac o tejto téme sa dozviete v Zdravom podcaste #8 s MUDr. Radovanom Barilom, hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.
Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 07.08.2020

Ambulancia cestovnej medicíny

Aké očkovania absolvovať pred cestou do tropických krajín, kedy preventívne nasadiť antimalariká a na čo všetko si dať pozor počas pobytu v trópoch?

Aktuality 07.08.2020

Medzinárodný týždeň dojčenia v Michalovciach

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa tieto dni nesú v duchu medzinárodného týždňa dojčenia.

Aktuality 05.08.2020

Slovakia strongest man a varenie kotlíkových špecialít

V sobou 25. 7. 2020 sa v Sládkovičove na letisku uskutočnilo podujatie s názvom Slovakia Strongest Man, kde silní muži bojovali o titul majstra Slovenska.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO