Podcasty ProCare a Svet zdravia

Máme to šťastie, že ich poznáme. Lekárov, sestry, zdravotníkov. Mnoho výnimočných ľudí a ich úprimné príbehy. A projekty, ktoré menia slovenské zdravotníctvo. Chceme vám o nich povedať viac.

 
Podcasty
 

S Tomášom Kráľom vám budeme prinášať počúvanie o lepšej stránke zdravotníctva. Pre tých, ktorí chcú veci pochopiť a vytvoriť si vlastný názor.
Aj pre tých, ktorí vždy chceli vedieť viac o svojom zdraví, no nemali sa koho opýtať. Nechajte nám tip cez formulár a Tomáš sa lekára opýta za vás.

Zdravý podcast môžete počúvať na našej webstránke alebo na vašej obľúbenej platforme


 
 

#9 O manuáli, s ktorým ošetrí pacienta s COVID aj neinfektológ

Spojili sa najlepší odborníci a za 72 hodín vytvorili jednoduchý manuál, vďaka ktorému dokáže pacienta s koronavírusom liečiť aj neinfektológ, chirurg, očný lekár, respektíve ošetrovať sestra. Sieť nemocníc a polikliník pripravila deväťstranový klinický protokol, ktorý jednoduchým spôsobom sumarizuje najpodstatnejšie údaje z národného štandardu a aktuálnej zahraničnej odbornej literatúry. V prípade masívneho nárastu pacientov s koronavírusom, kedy budú do ich manažmentu zapojení aj lekári rôznych špecializácií, tak budú mať zdravotníci v rukách rýchly a jasný návod, ako správne postupovať.

Prinášame vám špeciálne odborné vydanie Zdravého podcastu, ktorý je venovaný najmä zdravotníkom. O klinickom protokole rozpráva medicínsky riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Róbert Hill.

#8 Onkologickí pacienti a koronavírus: Sú viac ohrození?

Nemocnice v období pandémie koronavírusu pozastavili plánované operácie či preventívne prehliadky a poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť. Ako sú na tom onkologickí pacienti? Protinádorová liečba je totiž neodkladná.

Telefonovali sme s hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovanom Barilom, ktorý zároveň pôsobí ako prednosta onkologického klastra v michalovskej nemocnici.

Sú onkologickí pacienti v čase pandémie koronavírusu viac ohrození a ktorí z nich by sa mali obzvlášť chrániť? A ako núdzový stav ovplyvnil poskytovanie onkologickej zdravotnej starostlivosti? Dozviete sa v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#7 Ako vyzerá COVID19 v laboratóriu?

Vedeli ste, že 100 miliónov koronavírusov by sa vošlo na špičku ihly a preto jeho RNA musia v laboratóriu znásobiť v obrovských množstvách? Ako vlastne testovanie vyzerá a koľko času dáva vzorka odborníkom, aby ju stihli prepraviť z nemocnice a vyhodnotiť?

Rozprávali sme sa s Petrom Lednickým, generálnym riaditeľom laboratórnej spoločnosti Alpha medical. Súkromné laboratóriá totiž tento týždeň začali pomáhať pri testovaní Slovákov a pred nemocnicami vznikajú mobilné odberové miesta. Koľko testov denne by sme mali v ideálnom prípade na Slovensku robiť? Počúvajte v Zdravom podcaste, ktorý sme nahrávali 31. marca.

Ako vyzerá COVID-19 v laboratóriu - podcast

#6 Majú bábätká nosiť rúško?

Riziko infekcie koronavírusom u novorodenca je veľmi nízke a ak bola dokázaná, tak mala ľahký priebeh. Ako sa ale starať o svojho najmladšieho člena rodiny tesne po pôrode, ak má mamička príznaky ochorenia COVID-19 alebo je pozitívna? Môže mamička dieťatko kojiť a prečo novorodencovi v žiadnom prípade nedávať rúško?

Rozprávali sme sa s hlavnou neonatologičkou siete ProCare a Svet zdravia MUDr. Máriou Vasilovou, ktorá je zároveň primárkou neonatológie v humenskej nemocnici. Mamičkám v šiestej časti Zdravého podcastu poradí, ako sa starať o zdravého novorodenca počas pandémie koronavírusu.

#5: Koronavírus a pôrody: Čo sa mení?

Keď sa budúce mamičky dozvedeli tú najkrajšiu správu, ešte netušili, že privedú svoje bábätko na svet počas pandémie koronavírusu. Čo pre rodičky nová situácia znamená? Ako prebieha pôrod budúcej mamičky, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19? A dokáže vlastne tento vírus prejsť z mamičky na plod bábätka?

Na základné otázky o pôrode počas pandémie koronavírusu sme sa pýtali zástupcu hlavného lekára siete ProCare a Svet zdravia pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Ondreja Balca, ktorý je zároveň primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici. Aby sme dodržali epidemiologické opatrenia, do Rimavskej Soboty sme telefonovali. Vypočujte si viac v piatej časti nášho Zdravého podcastu.

#4 Ako zvládnuť stres z epidémie?
(Nielen pre zdravotníkov)

Slovensko dnes zažíva obdobie, s ktorým takmer nikto nemá skúsenosť. Koronavírus zasiahol do našich životov, obmedzil naše fungovanie a priniesol často najmä strach či obavy. A zdravotníctvo epidémia vedie do takzvaného vojnového stavu.

Hoci sú nemocnice prostredím, kde sú stresové situácie prirodzené, koronavírus ani našich zdravotníkov nenechal ľahostajnými. Celá krajina dnes najviac potrebuje práve ich pomoc. Ako sa s enormným stresom vyrovnať? Ako byť hrdinom, keď niet odvahy, aby som sa ním stal?

V našom podcaste radí zdravotníkom, no nielen im, pracovná psychologička Mária Rusková, ktorá často trénuje aj zdravotníkov. O prístupe k výzvam a technikám, ako nad problémami zvíťaziť si vypočujte v Zdravom podcaste.

#3 Koronavírus: Strašiak alebo reálna hrozba?

Koronavírus. Straší svet už niekoľko týždňov a na Slovensku sa deň čo deň objavujú stále nové prípady pacientov, u ktorých vzniká podozrenie na túto nákazu. Žiadny potvrdený však naša krajina zatiaľ nemá.

Naozaj ale existuje dôvod na paniku? Ako chrániť seba i ostatných? A ako by mali postupovať nemocnice pri prijatí pacienta s podozrením? Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 14 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou? Počúvajte ďalšiu časť Zdravého podcastu.

#2 Z arabského sveta do Nemocnice Bory

Bolo to pohodlné a komfortné. To hovorila po 17 rokoch o živote v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch Alena Kendrick. Cítila však, že sa už nedokáže posunúť ďalej. Keď potom prišla ponuka pracovať na projekte novej Nemocnice Bory v Bratislave, vedela, že práve tam dokáže uplatniť svoje skúsenosti.

Čo všetko priniesla Alena do projektu nemocnice z arabských krajín a ako bude vyzerať ošetrovateľská starostlivosť pod jej vedením? A máme vôbec na Slovensku sestry, ktoré dokážu pracovať tak flexibilne, ako si to moderná nemocnica žiada? Dozviete sa v Zdravom podcaste #2.

#1 Z arabského sveta do Nemocnice Bory

Odišla krátko po páde komunizmu, lebo ako mladá sestra chcela konečne vyskúšať život v zahraničí. A v nemocniciach arabského sveta nakoniec pôsobila 17 rokov. Aký je rozdiel v práci sestry v Saudskej Arábii a na Slovensku? Prečo cudzinec nesmie ostať v krajine počas dôchodkového veku? A ako to, že si žena musí objednať hotel na mužské meno, aby ju ubytovali?

Tomáš sa rozprával s Alenou Kendrick, ktorá sa po mnohých rokoch rozhodla vrátiť domov a v januári 2019 sa stala členkou projektového tímu pre novovznikajúcu Nemocnicu Bory v Bratislave. Vypočujte si Zdravý podcast #1.

Nechajte nám tip na tému ďalšieho podcastu