Podcasty ProCare a Svet zdravia

Máme to šťastie, že ich poznáme. Lekárov, sestry, zdravotníkov. Mnoho výnimočných ľudí a ich úprimné príbehy. A projekty, ktoré menia slovenské zdravotníctvo. Chceme vám o nich povedať viac.

 
Podcasty
 

S Tomášom Kráľom vám budeme prinášať počúvanie o lepšej stránke zdravotníctva. Pre tých, ktorí chcú veci pochopiť a vytvoriť si vlastný názor.
Aj pre tých, ktorí vždy chceli vedieť viac o svojom zdraví, no nemali sa koho opýtať. Nechajte nám tip cez formulár a Tomáš sa lekára opýta za vás.

Zdravý podcast môžete počúvať na našej webstránke alebo na vašej obľúbenej platforme


 
 

#26 I Jana Hospodárová odkazuje Slovenkám: Ženy, nebojte sa mamografie!

Pre fámy, ktoré sa o mamografii šíria, z nej mala aj moderátorka Jana Hospodárová spočiatku obavy. Prekonala ich a v Mammacentre sv. Agáty v Banskej Bystrici absolvovala svoje prvé mamografické vyšetrenie. Sama zistila, že mamografia je nadovšetko bezpečná a bezbolestná. Teraz už všetkým ženám odkazuje, aby sa mamografie nebáli a starali sa o svoje zdravie.

3 sekundy. Približne toľko trvá vyhotovenie jednej snímky na mamografe, ktorá môže žene zachrániť život. Mamografické vyšetrenie je najpresnejšia forma preventívnej diagnostiky a záchytu minimálneho karcinómu prsníka. Ženy po štyridsiatke by ho mali absolvovať každé dva roky. Na Slovensku pritom na pravidelné preventívne prehliadky chodí približne len 25% žien tejto vekovej kategórie.

15. október je Medzinárodný deň za zdravé prsia. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s MUDr. Marcelou Beerovou, primárkou rádiologického oddelenia Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici a o svoje prvé skúsenosti z mamografického vyšetrenia sa podelila aj televízna moderátorka Jana Hospodárová.

#25 | Aké to je zariadiť celú nemocnicu medicínskou technikou?

Dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek, 300 monitorov vitálnych funkcií či 600 fonendoskopov. Viete, ako to vyzerá, keď treba kompletne zariadiť novú veľkú nemocnicu medicínskou technikou?
V Nemocnici novej generácie Bory, ktorú už čoskoro otvoria v Bratislave, to má na starosť Milan Marinčák, manažér pre zdravotnícke vybavenie.
V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu Milan prezradí aj to, že ich takzvaný „equipment plán“ obsahuje až 10-tisíc položiek – od najväčších prístrojov až po teplomery. Aby to všetko stihli kúpiť načas, v priebehu jedného roka musia zrealizovať viac ako 50 výberových konaní celkovo za takmer 50 miliónov eur!

#24 | Pamätá si ešte sklenené striekačky! Ľubka pracuje v nemocnici už 50 rokov

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote v júli 1971. Odvtedy uplynulo už takmer 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo.
Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a taktiež pre jej okrúhle pracovné jubileum sme Ľubku vyspovedali v ďalšej časti Zdravého podcastu. Prezradí aj to, či si niekedy za 50 rokov počas nočnej služby pospala, ako sa jej pracovalo v Líbyi a aj to, že pacient všetku zlú náladu vidí sestre v očiach.

#23 I Ako vyzerá výberový proces do Nemocnice Bory?

Vraj hľadáme kozmonautov, smejú sa uchádzači o zamestnanie v budúcej Nemocnici Svet zdravia Bory v Bratislave. Lebo takým detailným výberom prechádzajú. „Ale sami nakoniec uznajú, že by to urobili rovnako. Lebo pri budovaní takej veľkej nemocnice je dôležité nespraviť chybu,“ hovorí Janka Palenčárová, personálna riaditeľka budúcej Nemocnice Bory, v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.
Aktuálne nemocnica hľadá najmä vedúce sestry, ktorých pozície chce obsadiť ideálne do jesene. Aby mohli aj ony samy kreovať novú nemocnicu. Celkovo plánuje zamestnať 900 sestier a ošetrovateľského personálu. Ako výber personálu vyzerá, koľko uchádzačov nemocnica dnes má a akí ľudia sa hlásia? „Mnoho fantastických ľudí na Slovensku má snahu posunúť naše zdravotníctvo dopredu a mnoho sa ich chce vrátiť zo zahraničia, aby ukázali, že sa to dá robiť lepšie.“

#22 | Či sa dať zaočkovať by som váhal ako s pivom na stole

V nemocniciach siete Svet zdravia očkujeme vakcínou od Pfizer/BioNtech už tretí mesiac. Ešte začiatkom februára 2021 sme sa o očkovaní vakcínou Comirnaty rozprávali s doktorom Jozef Fatrsíkom, zástupcom primára urgentného príjmu v galantskej nemocnici, ktorá je stále červenou a stará sa najmä o COVID pacientov.
Napriek tomu, že dnes vnímame skôr dopyt po vakcíne, stále sa stretávame s mnohými názormi ľudí, ktorí sa zaočkovať neplánujú. Prečo je dnes vakcína jedinou obranou proti ochoreniu COVID-19? A je správne uvažovať, že ak som mladý a zdravý, vakcínu nepotrebujem? Počúvajte ďalší diel Zdravého podcastu.

#21 | Lekár z červenej nemocnice: Nevedieť pomôcť je nočná mora

Na siedmich poschodiach dnes ležia iba pacienti s ochorením COVID-19. Keď sa galantská nemocnica pred mesiacom stala červenou, sanitky k jej dverám privážali každú chvíľu množstvo pacientov. Jozef Fatrsík, zástupca primára urgentného príjmu, musel niekedy v jednej chvíli prijať aj dvadsiatich.
Keď si dnes na prechod na červenú nemocnicu spomenie, má pocit, že ho rozbolí brucho. Nával pacientov a nedostatok kyslíka, no na druhej strane odhodlanie ľudí to celé zvládnuť. Život všetkých sa veľmi rýchlo zmenil.
Ako to dnes vyzerá vo vnútri červenej nemocnice? Už vyše 130 pacientov tam ochoreniu podľahlo, no z každého vyliečeného sa radujú všetci.
Dá sa s tým vôbec vysporiadať a ako to človeka zmení? Vypočujte si úprimné rozprávanie MUDr. Jozef Fatrsíka z galantskej nemocnice, ktorý je zároveň aj jedným z hlavných protagonistov azda najpočúvanejšieho zdravotníckeho podcastu na Slovensku Doktor má Filipa.

#20 | Urologička: Muži sú často prekvapení, keď ma zbadajú v ambulancii

Mnohí muži nechodia k urológovi, lebo sa boja vyšetrenia cez konečník. Lekárka Katarína Topoliová z urologickej ambulancie Polikliniky ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave vždy na úvod s pacientmi zavtipkuje, že na rozdiel od jej mužských kolegov má tenší prst.

Ako vyšetrenie u urológa vyzerá, koľkokrát denne by sme mali chodiť na toaletu a je urológ iba lekárom mužov? Aký je život s jedným semenníkom, čo je to mužská menopauza a môže cyklistika vplývať na mužské zdravie? Aj o tom bude ďalšia časť Zdravého podcastu

Doktorka Topoliová zároveň prezradí, prečo majú Škandinávci zvýšené riziko karcinómu prostaty a ako v tom celom pomáhajú varené paradajky.

#19 | Ako dnes vyzerá bežný deň epidemiológa?

Ako dlho trvá, kým sa bežné nemocničné oddelenie premení na COVID pracovisko? Čo má koronavírus spoločné so španielskou chrípkou? A keď tento rok epidemiológ v nemocnici rieši COVID-19, akú prácu tam mal napríklad vlani?
Za mikrofón Zdravého podcastu si opäť sadla hlavná epidemiologička siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Skalová.  Rozpráva aj o tom, ako vyzerá dnes jej bežný deň a čo všetko musí zvládnuť. Zopakuje i pravidlá, ktorých dodržiavaním sa pred vírusom dobre ochránime.

#18 | Bábätku spievajte, hoci aj falošne, hovorí Veronika Husovská

Vranovská pôrodnica sa premenila na hrajúcu. Mamičky a ich bábätká tam upokojujú uspávanky, ktoré počuť na izbách i chodbách. Zdravotníci sa pritom inšpirovali klinikou v New Yorku.
Piesne hrajú z albumu Uspávanky, ktorý vytvorili herečka a speváčka Veronika Husovská spoločne s manželom, členom skupiny Komajota Martinom Husovským a sestrou, speváčkou Katkou Koščovou.
Práve s manželmi Husovskými sme natáčali ďalší diel Zdravého podcastu. Ako album vznikal, či fungoval pri zaspávaní ich detí a prečo ho museli počúvať celú cestu do Chorvátska? Vypočujte si milé rozprávanie Veroniky a Martina.

#17 | Rýchla reakcia, len tak zachránime človeku život

Nikdy neviete, či sa neocitnete v situácii, keď vám pred očami odpadne rodič, dieťa, manžel alebo kamarátka. Mysleli ste si, že ak sa to stane v areáli nemocnice, bola dosiaľ vždy zaručená okamžitá pomoc?
MUDr. Boris Mavrodiev sa pred niekoľkými rokmi vrátil z Veľkej Británie a stal sa autorom koncepcie systému rýchlej reakcie, ktorý zavádzajú v celej sieti polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.
Hlavného anestéziológa siete a zároveň primára OAMISu spišskonovoveskej nemocnice sme spovedali v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu. Ako systém rýchlej reakcie funguje, existuje v takejto forme niekde inde na Slovensku a prečo prechádzajú veľkým školením aj všetci administratívni pracovníci siete? Vypočujte si viac v 17. časti.

#16 | Šéf Dôvery: Jeden lekár a jedna sestra? Ambulancie budú musieť v budúcnosti vyzerať inak

Pacientov najviac trápi objednávanie k lekárovi a doplatky, čo sa s tým dá urobiť? Je systém, podľa ktorého je dnes slovenské zdravotníctvo nastavené, dlhodobo udržateľný a zaslúžilo by si viac peňazí?
Rozprávali sme sa s generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne Dôvera Martinom Kultanom. Hovorí, že nemáme na to, aby sme poskytovali takú zdravotnú starostlivosť, aká nie je potrebná.
Čo si myslí o novej vláde, prečo by rád dal pacientovi viac zodpovednosti a prezradí aj to, či podľa neho platíme vysoké odvody do zdravotnej poisťovne. Vypočujte si viac v Zdravom podcaste.

#15 | Pre absolventov: Čo u nás nájdu budúci lekári a sestry?

Chceme mladým lekárom a sestrám odovzdať všetko, čo sme skúsenosťami nadobudli, ale zároveň sa od nich aj inšpirovať. Lebo len spolu dokážeme posúvať slovenské zdravotníctvo vpred. Hovorí personálna riaditeľka siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Andrea Borguľová.
Čo absolventom lekárskych fakúlt či zdravotníckych škôl pomôže sa lepšie zorientovať a vybrať si svoje budúce pracovisko? Čo nájdu v sieti ProCare a Svet zdravia a ako výber budúcich kolegov prebieha? A koľko absolventov sa tento rok o prácu v sieti uchádza? Aj to sa dozviete v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#14 | Nezostal doma: Medik Igor dobrovoľne pomáhal v rožňavskej nemocnici

Hoci je ešte len študentom medicíny, počas pandémie koronavírusu sa ocitol medzi zdravotníkmi v prvej línii. Ako vyzerala jeho práca a mal vôbec nejaké obavy, že sa nakazí? A aké pozitíva podľa neho pandémia Slovákom priniesla?
Počas koronavírusovej epidémie sme sa rozprávali so študentom medicíny Igorom Kúdelom, ktorý vtedy pôsobil v rožňavskej nemocnici ako dobrovoľník. V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu prezradí aj to, prečo raz musel pacienta naháňať po nemocnici a čím mu medicína tak učarovala, že si nevie predstaviť robiť inú profesiu.

#13 | Sestra infektológie: Večer sa z oddelenia ozýval spev detí

Už ako malá sledovala prácu sestier v naškrobených modrobielych uniformách a doma ošetrovala bábiky. Odkedy sa stala sestrou, prešlo takmer 37 rokov a ona zažila viacero epidémií. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier sme telefonovali s Vierkou Ivankovou, vedúcou sestrou michalovskej infektológie.
Keď na oddelení zvládli osýpky, prišiel koronavírus. Aké bolo sledovať zábery z Talianska, kde sa lekári nestíhali starať o pacientov? A je zvládnutie epidémie profesionálny vrchol? Vierka zároveň úprimne hovorí aj o tom, že zdravotníci celé roky čakali na chvíľu, keď ich pacienti začnú viac rešpektovať. Vypočujte si viac v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#12 | Potrebujú firmy pandemické plány?

Našu ekonomiku koronavírus ochromil a viaceré slovenské firmy boli vystavené dokonca až existenčnej hrozbe. Mnohé z nich odídu z pandémie poučené a mnohé upravia svoje súčasné štandardné opatrenia, aby podobnú krízu v budúcnosti dokázali zvládnuť lepšie.
Dnes sa vďaka práci z domu udržala prevádzkyschopnosť viacerých spoločností. Budú na tzv. home office teraz zamestnávatelia nazerať benevolentnejšie? Stane sa rúško bežnou výbavou pracovného prostredia a čo vlastne urobí koronavírus s otvorenými kanceláriami?
Rozprávali sme sa s Máriou Hollósyovou, verejnou zdravotníčkou ProCare Pracovnej zdravotnej služby. Povedala nám viac aj o tom, či sa podľa nej zlepší na pracoviskách prevencia voči respiračným ochoreniam. Ak sme totiž doteraz v práci akceptovali kolegu s chrípkou, rovnaké to už zrejme v budúcnosti nebude.

#11 | Šéf najväčšej siete súkromných nemocníc: Koronavírus zmenil obraz zdravotníkov v očiach verejnosti

Zatiaľ to nebol ešte ani prvý polčas, bol to iba tréning. Sústredenie. To Slovensko v súvislosti s koronavírusom za posledné týždne zažilo.
Pochopila naša spoločnosť včas, že situácia je vážna? Bola infraštruktúra našej zdravotnej starostlivosti pripravená na to, aby sa dokázala dobre vysporiadať s takouto nákazou? A ako dlho trvalo, kým sa sieť súkromných nemocníc a polikliník preorientovala na pandemickú prevádzku?
Rozprávali sme sa s generálnym riaditeľom siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimírom Dvorovým. Prezradil aj to, čo bol počas epidémie pre sieť najťažší moment a ako to vyzeralo, keď sa tri týždne snažili kúpiť ochranné zdravotné pomôcky pre personál. V období, keď bola zastavená letecká doprava a zakázaný vývoz.

#10 | Lekárka deťom: Gumičky za ušká a noštek do rúška

Podcast #10 Lekárka deťom: Gumičky za ušká a noštek do rúška

Ako inšpirovať dieťa nosiť rúško a vysvetliť mu aktuálnu situáciu s koronavírusom? Robia sa COVID testy aj detským pacientom? A môže byť rodič aj v tomto období s hospitalizovaným dieťatkom v nemocnici?
Telefonicky sme sa rozprávali s MUDr. Danou Jurečkovou, hlavnou lekárkou siete ProCare a Svet zdravia pre pediatriu a zároveň primárkou pediatrie a neonatológie v michalovskej nemocnici. V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu sa snaží mamičkám poradiť, ako zvládnuť s deťmi toto obdobie, či je dobré s nimi ostávať iba doma i všetko dôležité, čo potrebujú v tomto čase vedieť.

#9 | O manuáli, s ktorým ošetrí pacienta s COVID aj neinfektológ

Spojili sa najlepší odborníci a za 72 hodín vytvorili jednoduchý manuál, vďaka ktorému dokáže pacienta s koronavírusom liečiť aj neinfektológ, chirurg, očný lekár, respektíve ošetrovať sestra. Sieť nemocníc a polikliník pripravila deväťstranový klinický protokol, ktorý jednoduchým spôsobom sumarizuje najpodstatnejšie údaje z národného štandardu a aktuálnej zahraničnej odbornej literatúry. V prípade masívneho nárastu pacientov s koronavírusom, kedy budú do ich manažmentu zapojení aj lekári rôznych špecializácií, tak budú mať zdravotníci v rukách rýchly a jasný návod, ako správne postupovať.
Prinášame vám špeciálne odborné vydanie Zdravého podcastu, ktorý je venovaný najmä zdravotníkom. O klinickom protokole rozpráva medicínsky riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Róbert Hill.

#8 | Onkologickí pacienti a koronavírus: Sú viac ohrození?

Nemocnice v období pandémie koronavírusu pozastavili plánované operácie či preventívne prehliadky a poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť. Ako sú na tom onkologickí pacienti? Protinádorová liečba je totiž neodkladná.
Telefonovali sme s hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovanom Barilom, ktorý zároveň pôsobí ako prednosta onkologického klastra v michalovskej nemocnici.
Sú onkologickí pacienti v čase pandémie koronavírusu viac ohrození a ktorí z nich by sa mali obzvlášť chrániť? A ako núdzový stav ovplyvnil poskytovanie onkologickej zdravotnej starostlivosti? Dozviete sa v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#7 | Ako vyzerá COVID19 v laboratóriu?

Vedeli ste, že 100 miliónov koronavírusov by sa vošlo na špičku ihly a preto jeho RNA musia v laboratóriu znásobiť v obrovských množstvách? Ako vlastne testovanie vyzerá a koľko času dáva vzorka odborníkom, aby ju stihli prepraviť z nemocnice a vyhodnotiť?
Rozprávali sme sa s Petrom Lednickým, generálnym riaditeľom laboratórnej spoločnosti Alpha medical. Súkromné laboratóriá totiž tento týždeň začali pomáhať pri testovaní Slovákov a pred nemocnicami vznikajú mobilné odberové miesta. Koľko testov denne by sme mali v ideálnom prípade na Slovensku robiť? Počúvajte v Zdravom podcaste, ktorý sme nahrávali 31. marca.

Ako vyzerá COVID-19 v laboratóriu - podcast

#6 | Majú bábätká nosiť rúško?

Riziko infekcie koronavírusom u novorodenca je veľmi nízke a ak bola dokázaná, tak mala ľahký priebeh. Ako sa ale starať o svojho najmladšieho člena rodiny tesne po pôrode, ak má mamička príznaky ochorenia COVID-19 alebo je pozitívna? Môže mamička dieťatko kojiť a prečo novorodencovi v žiadnom prípade nedávať rúško?
Rozprávali sme sa s hlavnou neonatologičkou siete ProCare a Svet zdravia MUDr. Máriou Vasilovou, ktorá je zároveň primárkou neonatológie v humenskej nemocnici. Mamičkám v šiestej časti Zdravého podcastu poradí, ako sa starať o zdravého novorodenca počas pandémie koronavírusu.

#5 | Koronavírus a pôrody: Čo sa mení?

Keď sa budúce mamičky dozvedeli tú najkrajšiu správu, ešte netušili, že privedú svoje bábätko na svet počas pandémie koronavírusu. Čo pre rodičky nová situácia znamená? Ako prebieha pôrod budúcej mamičky, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19? A dokáže vlastne tento vírus prejsť z mamičky na plod bábätka?
Na základné otázky o pôrode počas pandémie koronavírusu sme sa pýtali zástupcu hlavného lekára siete ProCare a Svet zdravia pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Ondreja Balca, ktorý je zároveň primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici. Aby sme dodržali epidemiologické opatrenia, do Rimavskej Soboty sme telefonovali. Vypočujte si viac v piatej časti nášho Zdravého podcastu.

#4 | zvládnuť stres z epidémie?
(Nielen pre zdravotníkov)

Slovensko dnes zažíva obdobie, s ktorým takmer nikto nemá skúsenosť. Koronavírus zasiahol do našich životov, obmedzil naše fungovanie a priniesol často najmä strach či obavy. A zdravotníctvo epidémia vedie do takzvaného vojnového stavu.
Hoci sú nemocnice prostredím, kde sú stresové situácie prirodzené, koronavírus ani našich zdravotníkov nenechal ľahostajnými. Celá krajina dnes najviac potrebuje práve ich pomoc. Ako sa s enormným stresom vyrovnať? Ako byť hrdinom, keď niet odvahy, aby som sa ním stal?
V našom podcaste radí zdravotníkom, no nielen im, pracovná psychologička Mária Rusková, ktorá často trénuje aj zdravotníkov. O prístupe k výzvam a technikám, ako nad problémami zvíťaziť si vypočujte v Zdravom podcaste.

#3 | Koronavírus: Strašiak alebo reálna hrozba?

Koronavírus. Straší svet už niekoľko týždňov a na Slovensku sa deň čo deň objavujú stále nové prípady pacientov, u ktorých vzniká podozrenie na túto nákazu. Žiadny potvrdený však naša krajina zatiaľ nemá.
Naozaj ale existuje dôvod na paniku? Ako chrániť seba i ostatných? A ako by mali postupovať nemocnice pri prijatí pacienta s podozrením? Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 14 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou? Počúvajte ďalšiu časť Zdravého podcastu.

#2 | Z arabského sveta do Nemocnice Bory

Bolo to pohodlné a komfortné. To hovorila po 17 rokoch o živote v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch Alena Kendrick. Cítila však, že sa už nedokáže posunúť ďalej. Keď potom prišla ponuka pracovať na projekte novej Nemocnice Bory v Bratislave, vedela, že práve tam dokáže uplatniť svoje skúsenosti.
Čo všetko priniesla Alena do projektu nemocnice z arabských krajín a ako bude vyzerať ošetrovateľská starostlivosť pod jej vedením? A máme vôbec na Slovensku sestry, ktoré dokážu pracovať tak flexibilne, ako si to moderná nemocnica žiada? Dozviete sa v Zdravom podcaste #2.

#1 | Z arabského sveta do Nemocnice Bory

Odišla krátko po páde komunizmu, lebo ako mladá sestra chcela konečne vyskúšať život v zahraničí. A v nemocniciach arabského sveta nakoniec pôsobila 17 rokov. Aký je rozdiel v práci sestry v Saudskej Arábii a na Slovensku? Prečo cudzinec nesmie ostať v krajine počas dôchodkového veku? A ako to, že si žena musí objednať hotel na mužské meno, aby ju ubytovali?
Tomáš sa rozprával s Alenou Kendrick, ktorá sa po mnohých rokoch rozhodla vrátiť domov a v januári 2019 sa stala členkou projektového tímu pre novovznikajúcu Nemocnicu Bory v Bratislave. Vypočujte si Zdravý podcast #1.

Nechajte nám tip na tému ďalšieho podcastu