Aktuality, Michalovce    24.01.2023

Od operácie chrbtice až po maratónsky beh

Silný príbeh pána Juraja Slavkovského je dôkazom toho, že nádej a odhodlanie nás nemá opúšťať. Celý priebeh jeho cesty z operačného stola až po maratónsky beh si môžete prečítať v inšpiratívnom rozhovore, kde sa dozviete, ako pán Slavkovský dobehol so svojou diagnózou až do úspešného konca.

Juraj Slavkovský je taktiež dlhoročný darca krvi a plazmy odmenený diamantovou plaketou profesora Jánskeho. Aj vďaka tomuto faktu vďačí za svoj zdravie a skorú diagnostiku, keďže ako darca krvi bol jeho zdravotný stav pravidelne monitorovaný. 

Dobrý deň, mohli by ste sa nám v krátkosti predstaviť? 

Narodil som sa v Ružomberku v roku 1955. Na začiatku sedemdesiatych rokov som odišiel na štúdium do Bratislavy, kde som ostal žiť doposiaľ. Pracoval som v rôznych pozíciách. Posledné moje zamestnanie pred odchodom do dôchodku bolo na správe objektov. V súčasnosti už ako dôchodca ešte príležitostne pracujem v strojárskej výrobe. Moje záujmy sú predovšetkým rodina, beh, cyklistika, príroda, turistika a práca na „Viničke“.   

 Aké zdravotné ťažkosti Vás postretli? 

V roku 2006 som prvýkrát pocítil bolesti v krížovej oblasti pri dvíhaním ťažkých bremien. Vyšetrením sa zistilo, že mám vyklenutie medzistavcovej platničky L4/5. Postupnou rehabilitáciou a cvičením však ťažkosti ustúpili. V roku 2020 sa bolesti chrbta vrátili, pričom bolesť začala vyžarovať do oboch končatín až do tej miery, že som takmer prestal chodiť. Od februára 2020 som začal navštevovať súkromné zdravotnícke zariadenie v Bratislave, kde som absolvoval vyšetrenia a liečbu spojenú s rehabilitáciou a cvičením. V lete 2021 sa však môj zdravotný stav zhoršil natoľko, že som začal hľadať ďalšie liečebné možnosti.

Prečo práve Michalovská nemocnica? 

Dozvedel som sa, že v Michalovciach je nemocnica novej generácie Svet zdravia, v ktorej sa venujú aj problematike ochorení chrbtice. Naviac som na túto nemocnicu mal aj niekoľko dobrých referencií z môjho blízkeho okolia.

Vašim operatérom bol MUDr. Vladimír Balik, PhD., MBA, vyhľadali ste ho cielene? 

Ešte v roku 2020 som bol na návšteve môjho syna Rastislava v Olomouci. Tam som mal možnosť sa zoznámiť a porozprávať o mojom zdravotnom stave s Dr. Balikom. V tom čase som začal vnímať jeho úprimný záujem pomôcť mi. Keďže sa môj zdravotný stav nezlepšoval napriek konzervatívnej liečbe doma v Bratislave, tak som požiadal Dr. Balika o možnosť vyšetrenia v spomenutej Michalovskej nemocnici v lete 2021. Po mojom vyšetrení som bol postavený pred dve možnosti. Buď naďalej trpieť bolesťami alebo absolvovať operáciu chrbtice. Po detailnom vysvetlení liečebných možnosti som sa rozhodol absolvovať operačný zákrok. Dodnes si pamätám veľa pozitívnych momentov z tohto vyšetrenia. Aj preto by som chcel vysloviť veľké uznanie MUDr. Vladimírovi Balikovi, PhD., MBA, za jeho vysoko profesionálny prístup počas mojej hospitalizácie a následnej operácie a pooperačnej starostlivosti, za  jeho odbornosť, skvelú starostlivosť a ľudský prístup.

Ako prebiehalo, respektíve ako ste vnímali obdobie pred a po operácii? 

Od 29. 5. 2021 som mal výrazné ťažkosti a bolesti, ktoré som prevažne riešil liekmi proti bolesti. Bolo to veľmi náročné obdobie. Znepokojovalo ma, že nemôžem byť plnohodnotný vo všetkom, čo som mal rád. Bol som obmedzený až natoľko, že všetky činnosti (rodina, práca, koníčky) išli bokom. Nerád spomínam na toto obdobie. Nebolo to síce jednoduché, ale podporila ma v tom moja manželka Anka a celá moja rodina. Stretol som sa však aj s postojom priateľov, ktorí ma odrádzali od operácie. To, že moje rozhodnutie dať sa operovať bolo správne, potvrdil už prvý deň v Michalovskej nemocnici – na oddelenie ma uviedla Mgr. Monika Dravecká, všetky vstupné vyšetrenia prebehli bez akýchkoľvek ťažkostí, na oddelení vládla profesionalita, pohoda, kľud a všetko s úsmevom riešil službukonajúci personál. Už tu som nadobudol presvedčenie, že operácia prebehne v poriadku. Prvý deň po operácii som dokázal cvičiť a chodiť za pomoci rehabilitačných pracovníkov, bez akejkoľvek bolesti, ktoré som mal pred operáciou. Po operácii som sa riadil stanoveným rehabilitačným programom. Ešte počas pobytu mi veľmi pomohli usmernenia fyzioterapeutov. Hneď po prepustení z nemocnice som pokračoval v cvičení v domácom prostredí. Po vybratí stehov som začal postupne chodiť po schodoch až na 9. poschodie, a k tomu som pridával denne 5 – 10 km relaxačnej chôdze.

Na odporúčanie Dr. Balika som v pooperačnom období absolvoval týždenný pobyt na rehabilitačnom oddelení. Keďže bolo obdobie covidu, bol veľký problém nájsť rehabilitačné oddelenie v Bratislave a okolí, kde by som takýto pobyt mohol absolvovať. Preto som požiadal o pomoc opäť personál Michalovskej nemocnice. Bola mi ponúknutá možnosť hospitalizácie vo Vranovskej nemocnici na oddelení rehabilitácie. Starostlivosť a rehabilitácia na tomto oddelení veľmi prispeli k tomu, že som sa postupne dostal do kondície, ako keby som nebol ani operovaný. Za to patrí vďaka primárke MUDr. Valérii Javorskej a celému kolektívu tohto oddelenia.

Po návrate domov som sa okrem pravidelného cvičenia začal opätovne venovať prácam na „Viničke“ a v marci 2022 som začal aj s bežeckými tréningami. V lete som si vyskúšal aj prvý bežecký pretek „Matúškov beh“ 5 km. Po dobehnutí do cieľa som nepociťoval žiadne bolesti, čo ma veľmi povzbudilo, aby som si postupne začal pridávať ďalšie športové aktivity. Následne som absolvoval pobyt v Slovenských liečebných kúpeľoch v Piešťanoch, čo výraznou mierou prispelo k ďalšiemu napredovaniu a zlepšovaniu môjho zdravotného stavu. Celý priebeh pred operáciou a po operácii bol vďaka prístupu všetkých zainteresovaných veľmi príjemnou skúsenosťou.

Ako sa aktuálne cítite? Máte za sebou aj úspešný Medzinárodný Maratón Mieru v Košiciach. Aký to bol pocit? 

Cítim sa po zdravotnej stránke veľmi dobre, priam vynikajúco. Opäť sa môžem plnohodnotne venovať všetkému, čo mám rád, bez väčších obmedzení (rodina, práca, šport, záujmy). Zdôrazňujem, že odporúčania môjho operatéra a rehabilitačných pracovníkov sa snažím aj naďalej dodržiavať. V priebehu 3 týždňov som úspešne absolvoval 3 bežecké preteky: 25. 9. 2022 Běchovice – Praha 10 km, 2. 10. 2022 Medzinárodný maratón mieru v Košiciach – polmaratón 21 0975 km a 9. 10. 2022 Devín – Bratislava 11 625 km. Naďalej sa venujem bežeckým pretekom, ako napr. Silvestrovský beh v Piešťanoch či zimná séria v Bratislave. Okrem toho, si teraz svoju fyzickú kondíciu udržiavam aj halovými tréningami 2 x týždenne v Bežeckej akadémii olympionika Marcela Matanína, rodáka z Vranova nad Topľou. Dnes môžem jednoznačne povedať, že podstúpiť operáciu v Michalovciach bolo to najsprávnejšie rozhodnutie.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 27.01.2023

Od otvorenia novej michalovskej nemocnice sa zvýšil počet operačných výkonov o tretinu

Vyše 82 000 hospitalizovaných pacientov, 155 000 pacientov ošetrených na urgentnom príjme či 37 000 uskutočnených operácií v priebehu piatich rokov fungovania michalovskej nemocnice. Nemocnica novej generácie Svet zdravia Michalovce oslavuje svoje piate výročie a za ostatný čas sa významne rozvinula tak v personálnej, ako aj v medicínskej oblasti. V porovnaní s obdobím pôvodnej nemocnice stúpol počet operácií priemerne o tretinu, a to vďaka vyššiemu počtu operačných sál, posilnenému personálu a plávajúcim lôžkam. Nemocnica tak potvrdila svoje ambície zvýšiť dostupnosť akútnej a intervenčnej zdravotnej starostlivosti pre región východného Slovenska. Od jej otvorenia sa výška investícií vyšplhala na takmer šesť miliónov eur.

Aktuality 23.01.2023

Ako pomáha bylinná náparka pri pôrode?

Na spokojnosti a vysokom komforte pacientiek veľmi záleží a preto si Nemocnica s poliklinikou Trebišov pripravila pre budúce mamičky novinku - bylinnú náparku.

Aktuality 18.01.2023

Mia a Dominik: To boli najčastejšie mená novorodencov v dunajskostredskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa minulý rok uskutočnilo 873 pôrodov. Na svet prišlo 440 chlapcov a 434 dievčat. Jedna mamička si z pôrodnice odniesla dvojičky.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO