Aktuality, Svet Zdravia, Mammacentrum    13.09.2019

Mammacentrum vytvorilo pre onkologické pacientky komunitnú miestnosť

Pri osvete pomáha aj medailistka v rýchlostnej kanoistike Martina Gogolová

Hoci sa povedomie o potrebe chodiť na prehliadky každý rok zvyšuje, prevenciu stále zanedbáva vyše 70 percent žien nad 40 rokov.

Vyše 15-tisíc diagnostických vyšetrení a 660 operačných výkonov uskutočnilo minulý rok Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Toto centrum poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov s rakovinou prsníka. Dnes oficiálne predstavilo novú komunitnú miestnosť, ktorá má zvýšiť komfort počas celodenných onkologických ambulantných výkonov. Tento projekt finančne podporila aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Hoci sa povedomie o potrebe chodiť na prehliadky každý rok zvyšuje, prevenciu stále zanedbáva vyše 70 percent žien nad 40 rokov. Preto sa k verejnej výzve na včasnú prevenciu rozhodla pripojiť aj bývalá olympijská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike a dnes už mamička Martina Gogolová. Celkové náklady na novú komunitnú miestnosť si vyžiadali 6-tisíc eur.

 Nová komunitná miestnosť poskytuje ambulantným onkologickým pacientom a ich príbuzným zázemie počas pravidelných celodenných návštev (ranné odbery, diagnostika, chemoterapia, konzultácie). Tie môžu trvať niekoľko hodín a bez tohto priestoru boli predtým pacienti odkázaní na čakanie na chodbách. „V novom priestore si najmä pacientky so sprievodom môžu odpočinúť, najesť sa a častokrát si navzájom vymieňajú skúsenosti zo svojej onkologickej liečby. V útulnom priestore sú pohodlné stoličky, gauč, jedálenský stôl a nápojový režim. Mammacentrum si vždy okrem kvalitnej zdravotnej starostlivosti zakladalo na celkovej kultúre priestorov, služieb a prívetivom prístupe personálu. Nová miestnosť nám za pomoci zdravotnej poisťovne Dôvera pomohla tento servis ešte vylepšiť,“ vysvetlila Mária Hronská, riaditeľka Mammacentra sv. Agáty Svet zdravia Banská Bystrica.

„My v Dôvere si uvedomujeme, že aj prostredie lieči. Preto sme podporili desiatky projektov, ktoré pomohli zlepšiť priestory v nemocniciach po celom Slovensku. Verím, že vďaka novej komunitnej miestnosti bude ošetrenie pre pacientky bojujúce s ťažkým ochorením príjemnejšie a menej stresujúce,“ povedal pri slávnostnom odovzdaní Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Špičková diagnostická technika

Mammacentrum sv. Agáty na konci minulého roka zakúpilo pre pacientky nový digitálny mamograf, ktorý je dnes jednotkou na trhu. Má výbornú rozlišovaciu schopnosť, robí ostrejšie snímky a dokáže byť tak oveľa presnejší ako klasický analógový mamograf. Keďže umožňuje trojrozmernú vizualizáciu prsných tkanivových štruktúr, lekári môžu odhaliť aj doposiaľ ťažko viditeľné ložiská.

Vyšetrenie mamografom trvá krátko, šesť až sedem minút. Prístroj snímkuje oba prsníky naraz a vytvára štyri základné výstupy. V prípade potreby lekár pacientku dodiagnostikuje pomocou sonografie, prípadne biopsie či špeciálnej vákuovej mamotómie.

Banskobystrické mamacentrum má okrem mamografu dva sonografy a denne na týchto pracoviskách vyšetrí 65 až 80 pacientiek. Diagnostika je pritom komplexná a má nadväznosť na chirurgickú ambulanciu a onkologické pracovisko.

 Prevencia

 Každá žena nad 18 rokov by si mala raz za tri mesiace urobiť samovyšetrenie prsníkov. Ženy, ktoré majú viac ako 25 rokov, by sa mali vyšetrovať už raz mesačne, vždy tretí alebo štvrtý deň po skončení menštruácie. Raz ročne by mali ženy tiež absolvovať vyšetrenie u gynekológa a raz za dva roky zase mamografické vyšetrenie.

Rakovina prsníka nie je zriedkavé ochorenie. Každá 12. žena na Slovensku, ktorá sa dožije 80 rokov, rakovinu prsníka dostane. Každý rok sa pritom zvyšuje množstvo prípadov žien, ktoré majú rakovinu prsníka.

 „Dnes si plne užívam materské povinnosti. Čoraz viac si však uvedomujem nástrahy agresívnych chorôb, medzi ktoré určite patrí aj rakovina prsníka. Znepokojuje ma informácia, podľa ktorej slovenské ženy nedostatočne využívajú preventívnu diagnostiku, aj keď majú na ňu v rámci zdravotného poistenia nárok. Preto sa hrdo pripájam k verejnej výzve na včasnú prevenciu voči tejto zákernej chorobe,“ zdôraznila Martina Gogolová, bývalá olympijská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike.

Martina Gogolová (Kohlová)

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike. 34-ročná Bratislavčanka je majiteľkou troch medailí z majstrovstiev sveta v kategórii K-2 na 200 metrov. Na európskom šampionáte v rovnakej disciplíne vypádlovala šesť cenných kovov – zlato, štyri striebra a bronz. Zúčastnila sa aj olympijských hier v Pekingu, Londýne a Riu. V roku 2017 sa jej narodila dcéra Lili, no vrátila sa späť do pretekárskeho kolotoča. Po druhom pôrode v roku 2019 sa rozhodla vyhodiť výhybku a naplno sa venovať rodine.

 

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 04.12.2019

Vianočná kvapka krvi v michalovskej nemocnici

Aktuality 26.11.2019

Topoľčianska nemocnica vynovila lôžkovú časť pôrodnice

Nemocnica Svet zdravia Topoľčany posledné týždne rekonštruovala svoje priestory, investovala vyše 61-tisíc eur a komplexne vynovila lôžkovú časť gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia. Pre budúce mamičky zároveň pripravila nové priestory, ktoré budú využívané pre kurzy predpôrodnej prípravy. Dnes vynovené časti slávnostne symbolicky otvorila.

Aktuality 22.11.2019

Zemplínsky deň ošetrovateľstva 2019

Ôsmy ročník Zemplínskeho dňa ošetrovateľstva sa niesol v téme: Multiodborová spolupráca záruka kvality ošetrovateľskej starostlivosti.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO