Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Spišská Nová Ves    10.09.2019

Čím sa najčastejšie otrávia deti?

Ročne je v národnom toxikologickom centre konzultovaných približne 2000 otráv detí.

U detí ide väčšinou o náhodné otravy a najčastejšie sa otrávia liekmi užívanými členmi rodiny alebo domácimi čistiacimi prostriedkami. Dochádza k tomu najmä zo zvedavosti. Deti si pri nepozornosti rodičov lieky mýlia s cukríkmi, alebo rodičia skladujú chemikálie v obaloch od potravín a nápojov.

Je nejaké ročné obdobie nebezpečnejšie pre deti z hľadiska otráv?

Leto sa oproti zime nelíši významne počtom otráv, skôr sa mení ich spektrum. V lete sa k liekom a chemickým látkam pridávajú huby a plody jedovatých rastlín.

Nebezpečné chemikálie či lieky, ktoré si deti najčastejšie pomýlia s jedlom, nápojom sú najčastejšie: Ibuprofén, Ditiaden, Paralen a Rivotril. Z chemických látok čistiace prostriedky, penivé látky, uhľovodíky- benzín, acetón, toluén.

Ako možno týmto otravám predísť?

Rodičia môžu otravám predísť skladovaním liekov a chemikálií na deťom nedostupných miestach a nie je vhodné prelievať čistiace prostriedky a benzín do fliaš od nápojov.

Túto radu pre vás pripravila  MUDr. Jana Kačmárová, primárka Oddelenia pediatrie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 27.05.2020

V práci už nebudeme akceptovať kolegu s chrípkou, tvrdí expertka na pandemické plány firiem

Koronavírus vystavil viaceré firmy existenčnej hrozbe. Mnohé odídu z pandémie poučené a mnohé upravili svoje štandardy, aby ďalšiu takúto krízu zvládli lepšie.

Aktuality 26.05.2020

Trebišovská nemocnica vynovila hematologickú ambulanciu

Pacienti trebišovskej nemocnice môžu navštevovať novú hematologickú ambulanciu. Nemocnica začiatkom roka tri mesiace rekonštruovala dlhodobo nevyužívané priestory detského RTG pracoviska, do ktorých ambulanciu presunula a do prestavby investovala 42-tisíc eur.

Aktuality 20.05.2020

Trebišovská nemocnica pokračuje vo veľkej rekonštrukcii

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov sa opäť rozbehli rekonštrukčné práce, ktoré pandémia koronavírusu na dlhé týždne zastavila či spomalila.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO