Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce, Pre deti    17.09.2019

Akým chybám sa vyhnúť pri odplienkovaní?

 

Prechod dieťaťa z plienok na nočník je veľkým míľnikom v živote dieťaťa aj rodiča

Odúčanie od niektorých vecí je veľmi náročné. Inak tomu nie je ani pri odplienkovaní. Niektoré deti prejdú tým procesom veľmi jednoducho a iné sa svojej obľúbenej pomôcky nechcú vzdať za žiadnu cenu. Medzi 1. a 2. rokom života dozrieva u dieťaťa schopnosť vnímať pocit plného močového mechúra a ovládať ho vôľou – rozhodnúť sa, či obsah zadrží alebo vypustí, najoptimálnejšie je obdobie okolo druhého roku života.

V procese odplienkovania zvyknú robiť rodičia v jednu hlavnú chybu: Plienky striedavo dávajú a nedávajú

Dieťatko potrebu zadrží a čaká, kým dostane plienku a tam to pustí. Vôľou kontrolované močenie dosahuje dieťa najprv počas dňa a neskôr aj počas spánku. Treba ale zohľadňovať aj iné faktory, ktoré ovplyvňujú celkovú zrelosť dieťatka. Po zobudení skontrolujte plienku a pokiaľ dieťa necikalo alebo nekakalo, posaďte ho ihneď na nočník. Po vypití tekutiny môžete dieťa posadiť na nočník približne o 20 až 25 minút. Rovnako je dobré vytvárať už od začiatku návyk na rannú veľkú potrebu. Dôležité je ísť na deti postupne, nebrať im plienky nárazovo a násilím a pripraviť ich na to, čo ich čaká.

Okolo roku a pol je už dieťa dostatočne zrelé i na to, aby ste ho začali od plienok úplne odúčať

Do obdobia okolo dvoch rokov to má každé dieťa zvládnuť bez problémov.  Veľmi dobrý je nočník, ktorý pripomína kreslo. Nohy dievčatka sa pri sedení majú dotýkať podlahy, čo uvoľní panvové svaly. Nemala by mať spojené kolená, ale mierne od seba, aby sa svaly ešte lepšie uvoľnili. Odúčanie od plienok bude potom podstatne jednoduchšie, keďže dieťa sa bude vedieť už samé vypýtať na nočník a zvyšok bude len o odstránení zvyku, že má pri sebe poistku v podobe plienky. Pri učení na nočník treba mať vždy trpezlivosť a počkať, pokiaľ dieťa urobí svoju potrebu.

Dievčatká by sme mali od začiatku viesť k zdravým hygienickým návykom. U dievčat to v prvom rade znamená utieranie vždy spredu dozadu, nikdy nie naopak. Opačným spôsobom si prenesú baktérie z konečníka a jeho okolia do pošvy a močových ciest, čo môže spôsobiť bolestivý zápal.

Vydržte prechodné obdobie pocikávania a nepripomínajte stále deťom, že sa majú ísť vycikať

Na to, aby bolo dieťatko motivované urobiť potrebu do nočníka, malo by cítiť chvíľu mokro na vlastnom tele. Preto minimálne pred plánovaným odplienkovaním je vhodné použiť moderné látkové plienky. Či má dieťatko veľkokapacitný močový mechúr je vhodné vyšetriť cestou nefrologickej ambulancie ultrasonografickým vyšetrením močového mechúra a odvodných močových ciest.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 27.05.2020

V práci už nebudeme akceptovať kolegu s chrípkou, tvrdí expertka na pandemické plány firiem

Koronavírus vystavil viaceré firmy existenčnej hrozbe. Mnohé odídu z pandémie poučené a mnohé upravili svoje štandardy, aby ďalšiu takúto krízu zvládli lepšie.

Aktuality 26.05.2020

Trebišovská nemocnica vynovila hematologickú ambulanciu

Pacienti trebišovskej nemocnice môžu navštevovať novú hematologickú ambulanciu. Nemocnica začiatkom roka tri mesiace rekonštruovala dlhodobo nevyužívané priestory detského RTG pracoviska, do ktorých ambulanciu presunula a do prestavby investovala 42-tisíc eur.

Aktuality 20.05.2020

Trebišovská nemocnica pokračuje vo veľkej rekonštrukcii

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov sa opäť rozbehli rekonštrukčné práce, ktoré pandémia koronavírusu na dlhé týždne zastavila či spomalila.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO