Prejsť na obsah

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave. V prvom roku života sa infekcie močových ciest u detí častejšie vyskytujú u…

11.08.2021

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

V prvom roku života sa infekcie močových ciest u detí častejšie vyskytujú u chlapcov. Súvislosť s vrodenou fimózou a osídlením predkožkového vaku. V nasledujúcich rokoch je výskyt infekcii močových ciest u mladších mužov veľmi nízky. Vo veku 21-50 rokov neprevyšuje 0,5 %.

Zápal močových ciest dominuje u žien

Medzi 1. až 50. rokom je zápal močových ciest dominantným ochorením žien. Dôvodom sú anatomické pomery:

  • krátka močová rúra,
  • zúženie močovej rúry,
  • uloženie močovej rúry v blízkosti pošvy a konečníka,
  • ako aj a mikrobiologické osídlenie.

Polovica žien mala zápal močových ciest aspoň raz

Približne jedna z troch žien do veku 24 rokov je liečená antibiotikami pre zápal močových ciest. Zo žien, ktoré vo veku medzi 24-64 rokov majú ťažkosti, iba jedna polovica vyhľadá lekára.  Zo skupiny, ktorá navštívi lekára, má 1/3 akútne dyzurické ťažkosti a 2/3 má overenú symptomatickú infekciu močových ciest.

Zvýšený výskyt zápal močových ciest v tehotenstve (4 -10%) je daný charakterom osídlenia pošvy s častým výskytom kvasinkovej infekcie, ako aj vplyvom gestagénov na peristaltiku močových ciest.

Po 50. roku sa prevalencia zápalu močových ciest zvyšuje u mužov kvôli zväčšeniu prostaty alebo zavedenie močového katétra. Od 6. vekovej dekády sa výskyt zápalu močových ciest u obidvoch pohlaví vyrovnáva a dosahuje 20-30%. U žien v menopauze sa v dôsledku atrofie závislých štruktúr objavuje mierny stupeň močovej inkontinencie, čo je taktiež zdrojom zápalu močových ciest.

Príčiny zápalu močových ciest

Medzi hlavných pôvodcov zápalu močových ciest patria baktérie. Najčastejšie, cca 80-90 % infekcií, ide o Escherichia coli. Táto baktéria tvorí základ osídlenia hrubého čreva. Okrem E.coli existuje ešte niekoľko ďalších patogénnych podtypov. Ak sa táto baktéria dostane do močového ústrojenstva, a nie je zaistený dostatočný pitný režim, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií. Čo vedie k zápalu močového mechúra.

Ďalším zdrojom môžu byť aj kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. K vzniku zápalu močových ciest prispievajú abnormality v močovom trakte:

  • močové kamene,
  • zúženie močovej trubice,
  • zväčšená prostata,
  • zavedený permanentný katéter.

Ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z okolia konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži.  Navyše, ústie ženskej močovej rúry je v porovnaní s mužským bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie. Taktiež u žien zohrávajú rolu aj hormonálne zmeny (tehotenstvo, menštruácia, menopauza).

Liečba zápalu močových ciest

Keďže akútny zápal močových ciest spôsobujú baktérie, liekom sú perorálne antibiotiká. Lekár na základe údajov zvolí antibiotiká, s predpokladaným najlepším a najrýchlejším efektom, ktoré zabezpečia úľavu.

Do úvahy vždy berie:

  • príčiny vzniku infekcie,
  • trvanie infekcie,
  • ako aj fakt či ide o prvú alebo opakovanú infekciu močových ciest.

U žien volí antibiotiká s ohľadom na dojčenie a  tehotenstvo. U žien, ktoré odpozorujú, že vznik infekcií je viazaný na sexuálny styk, ovuláciu, či menštruáciu sa doporučuje jednorázove podanie antibiotík ihneď pri začínajúcich ťažkostiach. Pri chronickom zápale močových ciest predpisuje urológ antibiotiká v nižších dávkach na dlhšie časové obdobie v kombinácii s imunomodulačnými preparátmi.

Samotnú liečbu zápalu močových ciest je možné podporiť hlavne príjmom dostatočného množstva:

  • nesladených, neperlivých tekutín,
  • urologických čajov,
  • ako aj podpornými fytopreparátmi u žien z brusníc, u mužov z vrbovky.

Pri ťažkom zápale močových ciest je mnohokrát nutná  niekoľkodňová hospitalizácia za účelom pravidelného podávania antibiotík do žíl.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Topoliová z Urologickej ambulancie ProCare Vlčie hrdlo. Vypočujte si s ňou náš Zdravá podcast.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 04.07.2016 | Aktuality

    Novou riaditeľkou nemocnice v Dunajskej Strede je Zita Ženišová

    V pondelok 4. júla nastala zmena na poste riaditeľa nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda. Róberta Mamrillu v tejto funkcii vystriedala Zita Ženišová, ktorá do konca minulého roka úspešne viedla michalovskú nemocnicu. „Rád by som poďakoval Róbertovi Mamrillovi za prácu vykonanú v úvodnej fáze po prevzatí nemocnice našou sieťou. Keďže dunajskostredská nemocnica patrí medzi naše kľúčové…
  • 11.03.2024 | Aktuality

    Poďakovanie Mestskej knižnici v Rimavskej Sobote

    Už po niekoľkýkrát zástupcovia Mestskej knižnice darovali knižky pre našich najmenších hospitalizovaných pacientov na pediatrickom oddelení. Detičky si môžu knižky prečítať, popozerať a keď sa im knižka zapáči môžu si ju pri prepustení z nemocnice vziať domov. Mestskej knižnici za toto opätovné milé gesto veľmi pekne ďakujeme a želáme im veľa ďalších čitateľov.
  • 06.12.2017 | Aktuality

    Druhý ročník vianočnej handmade burzy našich pacientov

    V deň Mikuláša, 6. decembra 2017, sa konal v priestoroch recepcie NsP Trebišov, a.s. už druhý ročník Vianočnej handmade burzy našich pacientov.   Pacienti psychiatrického oddelenia a psychiatrickej liečebne vlastnoručne pripravili spolu so zdravotníckom personálom týchto oddelení krásne výrobky určené nielen pre zamestnancov nemocnice, ale aj pre širokú verejnosť. Na handmade burze si návštevníci mohli zakúpiť…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)