Blog, Procare, Rady lekárov, Trnavské Mýto    09.04.2019

Ako testosterón ovplyvňuje telo a psychiku?

Testosterón je steroidný hormón , ktorý je dominantným androgénom u mužov, ale v menšej miere sa tvorí aj u žien. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj poklesom výkonnosti, priebojnosti, môže viesť až k subdepresívnym stavom.

V organizme účinkuje po vstupe do buniek, kde sa premení na aktívnu formu tzv. dihydrotestosterón. Je zodpovedný za vývin mužských pohlavných znakov, rast semenníkov, vývin typicky mužskej muskulatúry, hrubnutie hlasu. Potrebný je tiež na správnu produkciu spermií, ale ovplyvňuje aj iné systémy okrem pohlavného, najmä neuropsychický a kardiovaskulárny. U žien súvisí primeraná koncentrácia testosterónu napríklad s výškou libida.

Kedy sa začína tvoriť, kedy sa ho tvorí najviac v priebehu dňa?

Testosterón sa začína u chlapcov tvoriť už počas vnútromaternicového vývinu, kedy zodpovedá za vývin mužského pohlavia. Vo významnom množstve sa ale začína tvoriť v období puberty. K jeho produkcii je potrebná signalizácia hormónmi hypofýzy. Tie sa tvoria v tzv. pulzoch a stimulujú tvorbu testoterónu. Hladiny môžu v priebehu dňa mierne kolísať, najvyššie hodnoty ale dosahujú ráno.

Ako testosterón ovplyvňuje telo a psychiku?

Pre testoterón je typický anabolický účinok, čiže zvyšuje syntézu bielkovín, najmä vo svaloch a kostiach. Preto je aj často zneužívaný ako dopping u športovcov. Zvyšuje tiež tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Z psychických vlastností zvyšuje libido a podľa viacerých štúdii tiež zvyšuje pozornosť, kognitívne schopnosti a priestorovú orientáciu. Spôsobuje súťaživosť a v nadmerných hladinách zvyšuje agresivitu.

Ako a prečo hladina testosterónu súvisí aj s rozvojom chronických ochorení ako cukrovka či srdcovo-cievne choroby?

Testosterón zvyšuje svalovú hmotu a naopak znižuje hmotu tukovú. Obezita súvisiaca s nedostatkom testoterónu vedie následne k inzulínovej rezistencii a cukrovke druhého typu. A tá, ako vieme, je významný rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení. Mechanizmus vplyvu testoterónu na kardiovaskulárny systém je však komplexný, nakoľko sa potvrdil vzťah nízkeho testoterónu a rizika infarktu myokardu aj nezávisle na obezite. Nejednoznačné výsledky však priniesla substitúcia testoterónu u mužov – zdá sa, že samotné „doplnenie“ testoterónu vás pred infarktom neochráni.

Aké ďalšie zdravotné riziká vyplývajú z nižšej hladiny testosterónu?

Treba si uvedomiť, že nízky testosterón nemusí byť len príčinou, ale aj následkom rôznych ochorení. Takmer všetky vážnejšie chronické ochorenia, či už srdcové, onkologické, atď. sú sprevádzané poklesom testoterónu. V podstate je to zákon prírody – v chorobe sa reprodukcia zastavuje. Rovnako je prirodzené, že testoterón klesá s vekom.

Aký je rozdiel v hladinách u mužov a žien?

Denná produkcia testosterónu u žien je asi 20-násobne nižšia. Ženy sú však na testoterón a zmeny jeho hladín podstatne citlivejšie.

Ako sa prejaví nedostatok testosterónu u muža a nadbytok u ženy? Sú takíto ľudia dnes stále „častejší“? Prečo je to tak?

Nedostatok testosterónu u muža sa objaví celkovým poklesom výkonnosti, priebojnosti, môže viesť až k subdepresívnym stavom. Pri vážnom nedostatku vedie k strate libida, poruchám pohlavných funkcií, poruche tvorby spermií. Klesá svalová hmota, naopak stúpa hmota tuková. U žien nadbytok testoterónu spôsobuje predovšetkým poruchy menštruácie, nadmerné ochlpenie a akné. Funkčné poruchy tvorby pohlavných hormónov sú stále frekventovanejšie.

 Čo ovplyvňuje úbytok testosterónu u mužov, nadbytok u žien?

Faktorov je mnoho. V súčasnosti sa veľa diskutuje o skupine tzv. endokrinných disruptorov, ktoré spôsobujú poruchy tvorby pohlavných hormónov. Sú to rôzne látky vonkajšieho prostredia od napr. polychlorovaných bifenylov, bisfenolov (súčasť PET fliaš), cez rôzne zložky hnojív a plastov akumulované v pôde a vode. Endokrinné disruptory dokážu už počas vnútromaternicového vývoja predisponovať k poruche hormonálnych funkcií v dospelosti. A potom máme ešte jeden faktor, ktorý sa prejaví nedostatkom testoterónu u mužov a jeho nadbytkom u žien. Je to obezita.

Ako možno hladinu testosterónu prirodzene zvýšiť/znížiť?

Je dokázané, že mužom s nadváhou/obezitou po redukcii telesnej hmotnosti stúpla hladina testoterónu. Je vhodná primeraná fyzická aktivita (nie však extrémna, tá môže mať opačný účinok). Vhodná je celkovo zdravá životospráva, vyhýbanie sa škodlivým faktorom a látkam s estrogénnym účinkom, ktoré môžu u mužov vyvolať pokles testosterónu. Podľa niektorých štúdií na tvorbu testosterónu môže mať pozitívny vplyv aj vitamín D. Tiež je vhodné redukovať stres, lebo ten je sprevádzaný nadbytkom kortizolu a ten následne znižuje signalizáciu hypofýzy vedúcu k tvorbe pohlavných hormónov. U žien s nadváhou a nadbytkom testosterónu následkom funkčnej poruchy výrazne pomáha redukcia hmotnosti s následnou úpravou inzulínovej rezistencie.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Adriany Bednárovej, endokrinologička z bratislavskej Polikliniky ProCare Trnavské mýtoViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Blog 24.06.2021

Aký vplyv mala pandémia na deti?

Obdobie pandémie bolo hektické nielen pre zdravotníkov, ale aj pre rodičov a deti. Ako ju deti prežívali? O svojich skúsenostiach sa podelila pediatrička MUDr. Eva Mocová, PhD. z polikliniky ProCare Medissimo.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO