Blog, Liečba, Procare, Rady lekárov, Svet Zdravia, Michalovce    09.09.2020

Aké sú možnosti liečby žlčníkových kameňov?

Liečba žlčníkových kameňov je chirurgická. Operačné vybratie žlčníka spolu so žlčovými kameňmi - cholecystektómia je v súčasnosti jedným z najčastejších chirurgických výkonov a dávno počtom predbehol operačné odstránenie prívesku slepého čreva - apendektómiu.

 

Sú však aj iné možnosti liečby žlčníkových kameňov? Dozviete sa v rade prof. MUDr. Štefana Hrušovského, internistu, hepatológa, gastroenterológa v Hepatobiliárnom centre Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

V drvivej väčšine prípadov sa uskutočňuje laparoskopická cholecystektómia

Pri laparoskopickom odstránení žlčníka s kameňmi sa do brucha cez malé rezy v brušnej stene zavedie optický systém a chirurgické nástroje, žlčník sa starostlivo oddelí od okolitého tkaniva a vyberie sa von z brušnej dutiny aj s kameňmi.

Klasický operačný výkon s otvoreným bruchom sa používa v zriedkavých prípadoch, keď laparoskopická operácia nie je možná.

V minulosti navrhované užívanie liekov, ako je medvedia žlčová kyselina ursodeoxycholínová, sa pri rozpúšťaní žlčníkových kameňov neosvedčilo.

Jednak liečba účinkovala iba na čisto cholesterolové kamene, jednak sa tvorba žlčových kameňov po vysadení tohto liečiva obnovovala a kamene sa v žlčníku opäť objavovali.

Aká je odporúčaná liečba na zápal žlčníka?

Príčinou zápalu žlčníka – cholecystitídy – je žlčový kameň (kamene), baktériová infekcia alebo u nás zriedkavá infestácia niektorými parazitmi. Kamene a infekcia sa nezriedka kombinujú. Infekcia sa lieči antibiotikami a kamene sa riešia vybratím žlčníka.

Môžu problémy so žlčníkom vyvolať aj problémy ďalších vnútorných orgánov?

Menší kameň môže vycestovať zo žlčníka do hlavného žlčového vývodu, ktorý upchá a zabráni prirodzenému odtoku žlče do tenkého čreva. Stav sa volá choledocholitiáza.

Pri choledocholitiáze nastáva porucha plynulého odtoku žlče do čreva, do žlčového systému sa často črevné baktérie a môže vzniknúť akútny zápal žlčových ciest so silnou bolesťou brucha, trasením tela a vysokou horúčkou, to je akútna cholangitída. Pri nej býva aj ikterus – zožltnutie kože, očného bielka a slizníc.

Choledocholitiáza môže vyvolať ďalšiu, nie častú, ale závažnú komplikáciu: upchatie hlavného vývodu pankreasu, ktoré vyvolá akútnu pankreatitídu. Akútna pankreatitída má zväčša ľahký priebeh, no existuje i ťažká forma s odumretím a natrávením časti pankreasu.

Takáto ťažká nekrotizujúca pankreatitída sa takisto môže skomplikovať baktériovou infekciou v mieste odumretého tkaniva, infekcia môže preniknúť do krvi a vznikne infekcia celého organizmu, čiže sepsa. Odumretie tkaniva pankreasu a celková infekcia (sepsa) predstavuje ohrozenie života, ktoré aj v súčasnosti u časti pacientov vyvolá mnohoorgánové zlyhanie a úmrtie.

Hepatobiliárne centrum v Nemocnici Svet zdravia Michalovce
Hepatobiliárne centrum v Nemocnici Svet zdravia Michalovce

 

Aké sú najčastejšie problémy pacientov v súvislosti so žlčníkom?

Pri cholecystolitiáze vzniká chronický zápal žlčníka spôsobený neustálym dráždením steny žlčníka kameňmi. Tento stav je pred-rakovinový stav, prekanceróza. To znamená síce mierne, ale predsa len zvýšené riziko rakoviny žlčníka.

Preto dnes niektorí odborníci navrhujú, aby sa žlčníky s kameňmi a chronickým zápalom odstraňovali po desiatich rokoch od zistenia, aj keď pacientovi nespôsobujú žiadne bolesti, vracanie či iné príznaky.

Túto radu pre vás pripravil prof. MUDr. Štefan Hrušovský, internista, hepatológ, gastroenterológ v Hepatobiliárnom centre Nemocnice Svet zdravia Michalovce.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 08.04.2021

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Aktuality 01.04.2021

Prevádzka call centra počas veľkonočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas veľkonočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Aktuality 24.03.2021

Nemocnice Svet zdravia volajú seniorov na očkovanie: Pre ľudí 70+ majú aktuálne mnoho voľných termínov

Až v 13 zdravotníckych zariadeniach siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare majú aktuálne k dnešnému dňu takmer prázdnu národnú online čakáreň pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO