Blog, Procare    29.06.2017

Zápal vonkajšieho ucha

Blížiace sa leto, ktoré obvykle trávime na jazerách či kúpaliskách nám okrem príjemného dňa stráveného pri vode môže privodiť aj zápal vonkajšieho ucha. Tento zápal sa často nazýva aj „plavecké ucho“. Ide o ochorenie vonkajšieho zvukovodu, ušnice alebo oboch a môže sa vyskytnúť v každom veku.


Infekcia často označovaná ako „plavecké ucho“

Zápal vonkajšieho ucha predstavuje v podstate infekciu kože a priľahlých tkanív ušnice alebo vonkajšieho zvukovodu. Infekcia sa do ucha dostane pomerne rýchlo a to najmä vodou, uterákom, prstami či pri prílišnom čistení ucha vatovými tyčinkami, kedy dochádza k vzniku drobných raniek v koži zvukovodu.

Pozor na baktérie, vírusy aj plesne

Niektorí ľudia sú na vznik tohto ochorenia citlivejší. Ide hlavne o ľudí trpiacich ochorením znižujúcim imunitu ako napr. onkologickí pacienti, alergici, diabetici, či ľudia s kožnými ochoreniami ako lupienka, seboroická dermatitída a podobne.

Pri plesňovom – mykotickom zápale je bolesť ucha miernejšia, výrazné je ale svrbenie ucha. Pri vírusovom pôvode zápalu je typický výsev pľuzgierikov na koži. Bolesť ucha je veľmi intenzívna a rezavá. Ak sa zápal šíri ďalej cez kožu na chrupku alebo kosť, môžu sa objaviť aj celkové príznaky ako zvýšená telesná teplota, zimnica a triaška. Plesňový zápal má niekedy dlhodobejší priebeh a často recidivuje – zápal sa opakuje.

Vírusové zápaly vonkajšieho ucha sa vyskytujú napr. pri chrípke alebo herpese. Na koži sa objavia pľuzgieriky so seróznym alebo krvavým obsahom a po ich prasknutí sa do zvukovodu uvoľní riedka tekutina s prímesou krvi. Dôležité je opäť najmä pravidelné ošetrovanie ucha event. aplikácia antivirotík. Nebezpečná je vírusová infekcia herpes zoster oticus, ktorú vyvoláva vírus variccely. Môže postihnúť aj sluchovo-polohový a tvárový nerv výsledkom čoho je dočasná (alebo aj trvalá) porucha sluchu, či obrna tváre. Ak sa zápal vonkajšieho ucha lieči včas a správne, takmer vždy sa zahojí bez komplikácií.

Dôkladne si osušte uši po každom kúpaní

Keďže zápal vonkajšieho ucha sa najčastejšie vyskytuje v letných mesiacoch a v období kúpania, je dôležité mu predchádzať. Po kúpaní si preto dôkladne treba vysušiť uši alebo pri náchylnosti na zápal ucha je potrebné používať vode odolné ušné vložky – štuple do uší, čím zabránime vnikaniu vody do ucha a tým aj možnému vzniku zápalu. Ak sa však už u vás ťažkosti prejavili, navštívte čo najskôr ambulanciu ORL.

ORL ambulancia ProCare KVP Košice

ORL ambulancia Procare Central

Detská ORL ambulancia ProCare MedissimoĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 16.01.2018

Nesprávny výber tenisiek môže ovplyvniť zdravie nôh

Výber tenisiek na behanie nie je až taká jednoduchá záležitosť. Nesprávnym výberom môže dôjsť k preťaženiu určitých partií na nohe, čo môže mať za následok celú škálu nepríjemností, od lokálnych mozoľov, cez ťažkosti so šľachami až po únavové zlomeniny.

Aktuality 11.01.2018

Najväčšia súkromná sieť nemocníc a polikliník na Slovensku bude mať nového generálneho riaditeľa

Sieť polikliník ProCare a sieť nemocníc Svet zdravia bude mať od februára 2018 nového generálneho riaditeľa. Stane sa ním Vladimír Dvorový, ktorý doteraz viedol michalovskú nemocnicu. Po úspešnej integrácii oboch spoločností súčasný generálny riaditeľ Marek Duban tento rok svoje pôsobenie v zdravotníckom sektore Penta Investments končí.

Blog 09.01.2018

Načo si dať pozor pri behu v zime?

Veľa bežcov predpokladá, že v zimnom období konečne odpadajú vysoké energetické nároky na chladenie organizmu, a preto budú bežať rýchlejšie alebo zabehnú dlhšie trate. No nemusí to byť vždy pravda. Faktor počasia dokáže mnohých bežcov potrápiť najmä v zime. Je potrebné brať do úvahy nielen absolútnu teplotu, ale aj rýchlosť vetra.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO