Prejsť na obsah

Zápal vonkajšieho ucha

Blížiace sa leto, ktoré obvykle trávime na jazerách či kúpaliskách nám okrem príjemného dňa stráveného pri vode môže privodiť aj zápal vonkajšieho ucha. Tento zápal sa často nazýva aj „plavecké ucho“. Ide o ochorenie vonkajšieho zvukovodu, ušnice alebo oboch a môže sa vyskytnúť v každom veku. Infekcia často označovaná ako „plavecké ucho“ Zápal vonkajšieho ucha…

29.06.2017

Blížiace sa leto, ktoré obvykle trávime na jazerách či kúpaliskách nám okrem príjemného dňa stráveného pri vode môže privodiť aj zápal vonkajšieho ucha. Tento zápal sa často nazýva aj „plavecké ucho“. Ide o ochorenie vonkajšieho zvukovodu, ušnice alebo oboch a môže sa vyskytnúť v každom veku.


Infekcia často označovaná ako „plavecké ucho“

Zápal vonkajšieho ucha predstavuje v podstate infekciu kože a priľahlých tkanív ušnice alebo vonkajšieho zvukovodu. Infekcia sa do ucha dostane pomerne rýchlo a to najmä vodou, uterákom, prstami či pri prílišnom čistení ucha vatovými tyčinkami, kedy dochádza k vzniku drobných raniek v koži zvukovodu.

Pozor na baktérie, vírusy aj plesne

Niektorí ľudia sú na vznik tohto ochorenia citlivejší. Ide hlavne o ľudí trpiacich ochorením znižujúcim imunitu ako napr. onkologickí pacienti, alergici, diabetici, či ľudia s kožnými ochoreniami ako lupienka, seboroická dermatitída a podobne.

Pri plesňovom – mykotickom zápale je bolesť ucha miernejšia, výrazné je ale svrbenie ucha. Pri vírusovom pôvode zápalu je typický výsev pľuzgierikov na koži. Bolesť ucha je veľmi intenzívna a rezavá. Ak sa zápal šíri ďalej cez kožu na chrupku alebo kosť, môžu sa objaviť aj celkové príznaky ako zvýšená telesná teplota, zimnica a triaška. Plesňový zápal má niekedy dlhodobejší priebeh a často recidivuje – zápal sa opakuje.

Vírusové zápaly vonkajšieho ucha sa vyskytujú napr. pri chrípke alebo herpese. Na koži sa objavia pľuzgieriky so seróznym alebo krvavým obsahom a po ich prasknutí sa do zvukovodu uvoľní riedka tekutina s prímesou krvi. Dôležité je opäť najmä pravidelné ošetrovanie ucha event. aplikácia antivirotík. Nebezpečná je vírusová infekcia herpes zoster oticus, ktorú vyvoláva vírus variccely. Môže postihnúť aj sluchovo-polohový a tvárový nerv výsledkom čoho je dočasná (alebo aj trvalá) porucha sluchu, či obrna tváre. Ak sa zápal vonkajšieho ucha lieči včas a správne, takmer vždy sa zahojí bez komplikácií.

Dôkladne si osušte uši po každom kúpaní

Keďže zápal vonkajšieho ucha sa najčastejšie vyskytuje v letných mesiacoch a v období kúpania, je dôležité mu predchádzať. Po kúpaní si preto dôkladne treba vysušiť uši alebo pri náchylnosti na zápal ucha je potrebné používať vode odolné ušné vložky – štuple do uší, čím zabránime vnikaniu vody do ucha a tým aj možnému vzniku zápalu. Ak sa však už u vás ťažkosti prejavili, navštívte čo najskôr ambulanciu ORL.

ORL ambulancia ProCare KVP Košice

ORL ambulancia Procare Central

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.10.2020 | Aktuality

    Prvý onko-gynekologický online workshop v michalovskej nemocnici. Pomáhalo aj hlasom ovládané robotické rameno

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa pod vedením MUDr. Marcela Vanča z Masarykovej nemocnice v Ústí nad Labem a primára onko-gynekologického oddelenia MUDr. Jána Bujňáka uskutočnil v spolupráci s firmami Ultramed, Medirecord, Johnson, Promedeus a Medtronik šiesty endoskopický workshop, ktorý bol vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu po prvýkrát vysielaný online a naživo cez internú sieť…
  • 18.01.2018 | Aktuality

    V dunajskostredskej nemocnici prišlo vlani na svet 855 detí

    V nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku narodilo 855 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek sa tešilo z dvojčiat.   „Celkovo oproti predošlému roku 2016 dunajskostredská pôrodnica vlani zaznamenala mierny pokles pôrodov, z 889 na 844. Po júni 2017, keď sme začali budúcim mamičkám poskytovať v našej pôrodnici nové…
  • 17.05.2018 | Blog

    Čo spôsobuje zápal Achillovej šľachy u bežcov?

    Zápal, alebo tendinitída Achillovej šľachy obvykle súvisí s väčšou a neobvyklou záťažou tejto šľachy. Napriek tomu, že Achillova šľacha je najhrubšou a najsilnejšou šľachou v ľudskom tele, často robí bežcom problémy, najmä pri rýchlejšom behaní alebo pri behaní do väčšieho stúpania.   Ťažkosti sa objavujú častejšie pri slabom lýtkovom svalstve, nedostatočnom rozsahu pohybu v členku a pri…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)