Aktuality, Svet Zdravia, Žiar nad Hronom    11.01.2018

V žiarskej nemocnici vlani stúpol počet pôrodov o vyše sto

Pôrodnicu v Žiari nad Hronom si na príchod svojho bábätka vlani vybralo o 105 rodičiek viac, ako v predchádzajúcom roku. V nemocnici, ktorá patrí do siete Svet zdravia, sa totiž v roku 2017 uskutočnilo spolu 753 pôrodov. V predošlom roku 2016 ich bolo 648.

 

Minulý rok sa v Žiari nad Hronom narodil rovnaký počet chlapcov ako dievčat – 378. Spomedzi novorodencov, ktorí prišli na svet v žiarskej nemocnici, si dve mamičky odniesli domov dvojičky a jedno bábätko sa narodilo doma. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia vlani dávali svojim najmenším, boli Ema, Sofia a Hana. U chlapcov dominovali mená ako Samuel, Tomáš a Matúš.

Naplánujú si, ako bude pôrod vyzerať

Žiarska pôrodnica minulý rok prešla niekoľkými zmenami. Pribudla v nej napríklad nová polohovateľná pôrodná posteľ a nemocnica zrekonštruovala i dve miestnosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Vytvorila z nich jednolôžkové nadštandardné izby, ktoré majú zvýšiť komfort pre mamičky. Pre vytvorenie príjemnejšieho prostredia tiež nemocnica vymaľovala jednotlivé oddelenia a na stenách pribudli fototapety.

V žiarskej nemocnici si mamičky môžu od minulého roka spolu s lekárskym tímom naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica sa totiž stala súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zavádza do praxe individuálny pôrodný plán. Vlani si ho vytváralo 30 mamičiek. Pôrodnica tiež uplatňuje moderné metódy, ako je bonding, teda položenie nahého dieťaťa na nahé brucho matky ihneď po pôrode.

Predpôrodná príprava

Mamičky spolu s oteckami majú možnosť absolvovať i predpôrodnú prípravu. Počas nej sa od pôrodnej asistentky dozvedia, ako sa čo najlepšie pripraviť na príchod novorodenca. Nemocnica pritom spolupracuje s mestom, ktoré jej poskytlo priestory v materskom centre Úlik. Minulý rok predpôrodnú prípravu absolvovalo 81 budúcich mamičiek. Rodičky tiež majú možnosť napríklad vopred si dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa počet zvýšil na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 14.12.2018

Pôrodnice Sveta zdravia sú pripravené na rodičky z okresov Svidníka a Stropkova

Dnes je posledný deň, kedy pôrodnícke oddelenie svidníckej nemocnice prijíma rodičky na plánované alebo akútne zákroky pred jeho definitívnym uzavretím, v pondelok 17. decembra 2018. Všetky rodičky sú pripravené prijať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, Vranove nad Topľou a v Michalovciach. Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie nijakým spôsobom neovplyvňuje zamestnanosť nemocnice.

Jesenný camp internistov v Nemocnici Svet zdravia Rožňava

Aktuality 12.12.2018

Jesenný kemp mladých internistov v Rožňave

Celkom jedenásť lekárov sa zišlo na druhom ročníku štvordňového Campu pre mladých internistov v rožňavskej nemocnici. Cieľom stretnutia je čo najviac rozšíriť odborné obzory lekárom v predatestačnej príprave a odovzdať im praktické skúsenosti, ktoré by v bežnej praxi získavali oveľa pomalšie.

Neurologická ambulancia v nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom

Aktuality 10.12.2018

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 obyvateľov a ešte donedávna sa zväčša nedali ani liečiť. Na neurologickom pracovisku sa začali špecializovať na neuromuskulárne ochorenia, z ktorých veľká časť je vzácna a pracovisko sa tak stáva prirodzeným regionálnym centrom pre tieto diagnózy.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO