Aktuality, Svet Zdravia, Žiar nad Hronom    11.01.2018

V žiarskej nemocnici vlani stúpol počet pôrodov o vyše sto

Pôrodnicu v Žiari nad Hronom si na príchod svojho bábätka vlani vybralo o 105 rodičiek viac, ako v predchádzajúcom roku. V nemocnici, ktorá patrí do siete Svet zdravia, sa totiž v roku 2017 uskutočnilo spolu 753 pôrodov. V predošlom roku 2016 ich bolo 648.

 

Minulý rok sa v Žiari nad Hronom narodil rovnaký počet chlapcov ako dievčat – 378. Spomedzi novorodencov, ktorí prišli na svet v žiarskej nemocnici, si dve mamičky odniesli domov dvojičky a jedno bábätko sa narodilo doma. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia vlani dávali svojim najmenším, boli Ema, Sofia a Hana. U chlapcov dominovali mená ako Samuel, Tomáš a Matúš.

Naplánujú si, ako bude pôrod vyzerať

Žiarska pôrodnica minulý rok prešla niekoľkými zmenami. Pribudla v nej napríklad nová polohovateľná pôrodná posteľ a nemocnica zrekonštruovala i dve miestnosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Vytvorila z nich jednolôžkové nadštandardné izby, ktoré majú zvýšiť komfort pre mamičky. Pre vytvorenie príjemnejšieho prostredia tiež nemocnica vymaľovala jednotlivé oddelenia a na stenách pribudli fototapety.

V žiarskej nemocnici si mamičky môžu od minulého roka spolu s lekárskym tímom naplánovať, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica sa totiž stala súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zavádza do praxe individuálny pôrodný plán. Vlani si ho vytváralo 30 mamičiek. Pôrodnica tiež uplatňuje moderné metódy, ako je bonding, teda položenie nahého dieťaťa na nahé brucho matky ihneď po pôrode.

Predpôrodná príprava

Mamičky spolu s oteckami majú možnosť absolvovať i predpôrodnú prípravu. Počas nej sa od pôrodnej asistentky dozvedia, ako sa čo najlepšie pripraviť na príchod novorodenca. Nemocnica pritom spolupracuje s mestom, ktoré jej poskytlo priestory v materskom centre Úlik. Minulý rok predpôrodnú prípravu absolvovalo 81 budúcich mamičiek. Rodičky tiež majú možnosť napríklad vopred si dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa počet zvýšil na 10 082.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 16.01.2018

V rožňavskej pôrodnici sa vlani uskutočnilo 567 pôrodov

V nemocnici Svet zdravia Rožňava sa počas minulého roka uskutočnilo 567 pôrodov. Dievčat prišlo na svet viac ako chlapcov a šesť mamičiek si domov z nemocnice odnieslo dvojičky.

Aktuality 15.01.2018

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1200 detí, počet pôrodov stúpol

V nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota vlani stúpol počet pôrodov. Zatiaľ čo v roku 2016 sa ich tam uskutočnilo 1130, minulý rok sa počet zvýšil na 1215. Štyri mamičky na svet priviedli aj dvojčatá.

Aktuality 15.01.2018

V topoľčianskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 500 detí

V nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa minulý rok narodilo 536 detí. Dievčat tam prišlo na svet viac ako chlapcov a dve mamičky si domov odniesli aj dvojičky.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO