Aktuality, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    15.01.2018

V spišskonovoveskej nemocnici vlani stúpol počet pôrodov, dvadsiatim mamičkám sa narodili dvojičky

V nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa minulý rok uskutočnilo 1285 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 ich počet stúpol, vtedy ich bolo 1206. Dvojičky si z pôrodnice vlani domov odnieslo až 20 mamičiek.

 

„Nárast pri počte pôrodov vznikol aj vďaka tomu, že sme sa vlani zapojili do projektu Pôrodný plán. Spolu s pôrodnou asistentkou si tak u nás budúca mamička môže svoj pôrod naplánovať do najmenších detailov – všetko od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o bábätko,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefan Novysedlák.

Podotýka tiež, že každý štvrtok pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.

Chlapcov sa v spišskonovoveskej nemocnici vlani narodilo o 24 viac ako dievčat. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavovali Ema, Ela, Diana či Simona. U chlapcov zase dominovali mená ako Jozef, Damián, Adam a Samuel.

Bábätka sa nakoniec nevzdala

Vlani priviedla na svet v spišskonovoveskej nemocnici svoje prvé dieťatko aj mladá mamička, ktorá bola v ťažkej životnej situácií. Prišla s presvedčením, že sa svojho bábätka vzdá a dá ho na adopciu. „Snažili sme sa načúvať potrebám čerstvej mamičky, náš personál mal veľmi empatický prístup, opakovane s mladou mamičkou o tejto téme rozprával a ona sa nakoniec rozhodla, že si bábätko nechá. Veľmi sme sa z toho tešili,“ priblížil primár.

S odstupom času pôrodnica dostala od mamičky list, v ktorom celému personálu poďakovala za ľudský prístup a pomoc v ťažkej situácii. Dnes si užíva krásne chvíle so svojím bábätkom.

Modernizácia oddelenia i predpôrodná príprava

Počas minulého roka pôrodnica zmodernizovala svoje oddelenia a pôrodné sály, zvýšila počet nadštandardných izieb, vytvorila možnosť ubytovania pre otecka počas celej hospitalizácie matky a taktiež možnosť sprevádzať rodičku počas celého pôrodu.

Mamičky tiež môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Nemocnica tiež využíva moderné metódy, ako bonding či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí profesionálna laktačná poradkyňa.

V plánoch do budúcna i alternatívne polohy pri pôrode

Spišskonovoveská nemocnica plánuje zrekonštruovať svoj ďalší priestor a vytvoriť modernú pôrodnú izbu, kde bude prebiehať celý pôrod. Má tiež v úmysle zmodernizovať izby zvýšeného dozoru pre pacientky po gynekologických operáciách.

Nemocnica sa plánuje zapojiť i do pilotného projektu, vďaka ktorému by mohla ponúknuť rodičkám alternatívne polohy pri pôrode. Svoje dieťatko by tak napríklad mohli na svet priviesť vo vertikálnej polohe či počas prvej doby pôrodnej využívať rôzne polohy na úľavu.

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082. Nemocnica v Spišskej Novej Vsi mala pôrodov spomedzi všetkých pôrodníc siete najviac.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.10.2018

Súťaž Florence roka pozná finálovú dvadsiatku budúcich sestier

Prihlásilo sa ich vyše 180, no do finále mohla postúpiť len najlepšia dvadsiatka. Súťaž Florence roka pre študentky a študentov tretích ročníkov v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra už pozná svojich finalistov. Súťažiť medzi sebou budú nasledujúci víkend od 26. do 28. októbra v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Aktuality 15.10.2018

Praktický nácvik postupov pri zistení vysoko nebezpečnej nákazy

Problematika zavlečenia vysoko nebezpečnej nákazy a hrozba jej  šírenia je stále aktuálna. Na túto hrozbu musíme byť pripravení aj vo vranovskej nemocnici. Je dôležité, aby personál dokázal  diagnostikovať  pacienta s podozrením na ochorenie s vysoko nebezpečnou nákazou (ďalej len „VNN“) a zabezpečiť opatrenia. Z tohto dôvodu sa vo vranovskej nemocnici uskutočnilo cvičenie s praktickou ukážkou opatrení na zabránenie šírenia VNN.

Aktuality 15.10.2018

INEKO: Skokanom roka 2018 je galantská nemocnica

Verejnosť spoznala výsledky štvrtého ročníka hodnotenia slovenských nemocníc inštitútom INEKO. Nový rebríček bol zostavený podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2014 - 2017.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO