Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Aktuality, Blog, Procare, Svet Zdravia    18.08.2023

Strava v období dojčenia

Dodržanie týchto zásad v strave dojčiacej matky je zárukou spokojnej mamičky a šťastného dieťaťa.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE PRE MAMIČKY

Dojčenie v prvých dňoch života dieťatka zaisťuje dostatočnú výživu. Starostlivosť o dieťa a dojčenie zvyšuje nároky na výdaj energie u matky. Konzumácia rôznych výživných a energiu zvyšujúcich jedál môže pomôcť optimalizovať zdravotný stav matky po pôrode.

Tvorba materského mlieka znamená pre organizmus mamičky zvýšený výdaj energie, živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Materské mlieko je prirodzenou súčasťou výživy dieťaťa. Strava musí byť preto
v období dojčenia bohatšia a výdatnejšia. Veľký význam má dostatočný príjem bielkovín, kalcia, železa a vitamínov.

dojcenie a strava v obdobi dojcenia

 

AKÉ SÚ ZÁSADY STRAVOVANIA POČAS DOJČENIA?

Strava v období dojčenia má byť pestrá a vyvážená. Základ tvoria obilniny, zemiaky, zelenia, ovocie a, samozrejme, mlieko a mliečne výrobky.

Dôležité je rozpoznanie problémových potravín. Každá dojčiaca mamička sama individuálne rozozná, na ktoré zložky potravy reaguje jej dieťa (vyrážka, redšia stolica, nafúknuté bruško).

Čo zaradiť do jedálneho lístka dojčiacej matky?

 • obilniny, ovsené vločky, celozrnné pečivo;
 • kuskus, cestoviny, ryža, zemiaky;
 • dostatočný prísun vitamínov zo skupiny B (mlieko, syry, jogurty);
 • mäso, ryby (losos, treska, pstruh);
 • hydina, vajíčka;
 • zelenina a ovocie

Alergie a alergény v strave dojčiacej matky

Ak je mamička na niektorú potravinu alergická, je potrebné z jedálnička túto potravinu vynechať. V prípade problémov s trávením u dojčeného dieťaťa (krv a hlieny v stolici, pretrvávajúce brušné koliky, neprospievanie,
nadmerný meteorizmus) odporúčame poradiť sa o stravovaní s lekárom. V prípade možnej alergie na bielkovinu kravského mlieka, ktorej v poslednom čase pribúda, odporúčame vynechať z jedálnička dojčiacej mamičky mlieko a mliečne výrobky

Náš tip: Vápnik znižuje využiteľnosť železa, preto sa odporúča konzumovať mlieko a mliečne výrobky najmenej dve hodiny pred jedlom, ktoré obsahuje železo (mäso).

Dojcenie a strava matky v obdobi dojcenia

NEVHODNÉ JEDLÁ PRE DOJČIACE MAMIČKY

Potrebné je vyhýbať sa mastným, prepečeným mäsám, potravinám, ktoré nafukujú a ktoré preháňajú alebo sú silno korenené. Nafukujúci, kolikovitý účinok majú najmä niektoré druhy zeleniny (cesnak, cibuľa, kapusta, strukoviny – hrach, šošovica, fazuľa).

Pozornosť je potrebné venovať výberu rýb (kvôli obsahu olova, ortuti). Ryby a morské plody sú výborným zdrojom bielkovín a omega-3 mastných kyselín. Väčšina morských živočíchov obsahuje nadmerné množstvo ortuti, ktorá prostredníctvom materského mlieka môže predstavovať riziko pre vyvíjajúci sa nervový systém dieťaťa. Patria k nim ryby: makrela, tuniak, žralok.

Potrebné je zo stravy úplne vylúčiť spracované potraviny, konzervované, instantné alebo práškové produkty. Obsahujú veľa konzervačných látok a nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Môžu spôsobiť bolesti brucha, koliku a dokonca aj alergiu.

Lepšie je tiež vyhnúť sa rýchlemu občerstveniu, baleným hotovým jedlám a koláčom vyrobeným z tukov nižšej kvality.

Neodporúča sa konzumovať ani kakao, čokoládu, búrske oriešky a sóju.

Dojcenie a strava matky a pitny rezim

TEKUTINY A PITNÝ REŽIM POČAS DOJČENIA

Dôležitý je aj pitný režim. Tekutiny je potrebné prijímať pravidelne, v menších množstvách. Žena by mala v období dojčenia dbať na dostatočnú hydratáciu počas dňa v rozmedzí 2 až 3 l tekutín.

Vhodné sú napríklad:

 • dojčenské minerálne vody s minimálnym obsahom dusičnanov;
 • minerálne vody obsahujúce železo a horčík;
 • bylinkové čaje na podporu tvorby mlieka (aníz, mäta, fenikel, kôpor);
 • ovocné šťavy z mrkvy, cvikly a jabĺk;
 • ovocné smootie (banán, jablko, baby špenát, mrkva).

Neodporúčané tekutiny počas dojčenia

V období dojčenia je potrebné vyhýbať sa vodám s vyšším obsahom sodíka (zvýšený príjem soli spôsobuje zadržiavanie vody v organizme a tým pádom rozvoj opuchov). Vyhýbajte sa najmä viaczložkovým čajom, citrusovým nápojom či alkoholu.

PÁČILI SA VÁM TIETO RADY OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala Angelika Domaracká, nutričná terapeutka Nemocnice Svet zdravia Rožňava.

 

VZOROVÝ JEDÁLNY LÍSTOK NA JEDEN TÝŽDEŇ NÁJDETE NA TOMTO LINKUĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 26.09.2023

Michalovská nemocnica spustila očkovanie proti HPV vírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktoré napádajú ľudské bunky. Je to najbežnejšia pohlavne prenášaná infekcia v súčasnosti. Tieto vírusy sa môžu prenášať prostredníctvom pohlavného styku a iných foriem intímnych kontaktov. Väčšina typov HPV neprejavuje žiadne symptómy a infekcia odznie bez liečenia. Niektoré typy však môžu spôsobiť ochorenia a je známe, že niektoré z nich sú pôvodcami bradavíc na rukách a chodidlách. Taktiež existuje riziko spojené s určitými typmi HPV, ktoré môžu priniesť zvýšené riziko rakoviny, ako napríklad rakovinu krčka maternice.

Aktuality 26.09.2023

Svidnícka nemocnica v rámci Dňa vďačnosti ocenila ostatných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov

Dvadsiaty prvý september je označovaný za Svetový deň vďačnosti. Pri tejto príležitosti dnes (26.9.) riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Marek Pytliak srdečne poďakoval za profesionálnu prácu všetkým kolegom v pracovnej kategórii OZP – ostatným zdravotníckym pracovníkom – „ochrancom zdravia pacientov“, ako aj nezdravotníckym pracovníkom.

Aktuality 25.09.2023

Trebišovská nemocnica kompletne zrekonštruovala centrálne operačné sály

Šesť nových operačných sál, samostatný vstup na oddelenie ARO, moderná pred a pooperačná starostlivosť. Nemocnica Svet Zdravia Trebišov zrekonštruovala oddelenie centrálnych operačných sál. Nové centrálne operačné sály navýšili svoju kapacitu až o dve operačné sály. Priestrannejší a lepšie vnútorne organizovaný priestor zabezpečuje lepší manažment pacienta a vďaka tomu skrátenie čakacích lehôt. Prostredie je bezpečnejšie a starostlivosť o pacienta ešte kvalitnejšia. Vďaka spolupráci s michalovskou nemocnicou zabezpečí pre región tiež nové ortopedické výkony. Rekonštrukcia bola spolufinancovaná z eurofondov. Celková investícia sa vyšplhala na takmer dva a pol milióna eur.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO