Blog, Michalovce    24.04.2020

Starajú sa o Vaše zdravie – MUDr. Dana Jurečková, PhD.

Michalovce sú okresné mesto, v ktorom sa nachádzajú dve nemocnice. Psychiatrická nemocnica Michalovce, n.o., poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom postihnutých psychickými chorobami a poruchami. Druhá, ktorá v dnešnej podobe funguje od jesene 2017, Nemocnica novej generácie, je všeobecná nemocnica a poskytuje široký záber zdravotnej starostlivosti o pacientov.

 

MUDr. Dana Jurečková, PhD.
primár pediatrické oddelenie a novorodenecké oddelenie
Nemocnica Svet zdravia Michalovce

V nemocnici Michalovce pracuje od roku 1986. Je primárkou detského a novorodeneckého oddelenia a zároveň pôsobí ako hlavná lekárka odboru pediatria v celej sieti nemocníc Svet zdravia. Dlhé roky predsedala Spolku lekárov SLS v Michalovciach, je autorkou a spoluautorkou viacerých  článkov v domácich aj v zahraničných odborných časopisoch a aktívne prednáša k danej problematike. Zúčastňuje sa aj výchovno-vzdelávacieho procesu mladých zdravotníckych pracovníkov, od roku 2012 spolupracuje so Slovenskou zdravotníckou univerzitou v Bratislave a taktiež sa venuje vplyvu environmentálnych záťaží, najmä PCB látok, na zdravotný stav obyvateľstva. Je naplno oddaná svojmu povolaniu, ktoré je pre ňu zároveň koníčkom. Predstavujeme Vám MUDr. Danu Jurečkovú, PhD.

Pani primárka, ako ste sa dostali k Vášmu povolaniu?
Ja som od útleho veku vedela, že chcem pracovať s deťmi a že chcem študovať detské lekárstvo. Nevedela som, čo to obnáša, pretože u nás v rodine nikto nebol lekár. V tých rokoch, keď som ja študovala sa pediatria dala študovať len na Lekárskej fakulte Univerzite Komenského v Bratislave. To je teda moja alma mater. Pamätný dátum je pre mňa 1. august 1986. Vtedy som začala pôsobiť v Michalovciach na pediatrii, kde som dodnes.

 

Ako sa zmenila za 40 rokov medicína v oblasti pediatrie?
U detí stále prevažujú najmä  ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Až v 90tich percentách sú to infekcie horných dýchacích ciest – /nos, ucho, dutina ústna, hrtan/, len desať percent sú to choroby dolných dýchacích ciest / priedušky, pľúca/. Musíme však aj doplniť, že až v 90tich percentách sú to  ochorenia vírusové – chrípka, RS vírus, adenovírus, aj koronavírus, ktorý sa teraz dostal do pozornosti takmer v celom svete. Nasledujú ochorenia močových ciest, tráviaceho traktu, neurologické a pod.. Ale v posledných rokoch pribúdajú najmä alergické ochorenia/ astma, senná nádcha, atopický ekzém.“ Je to však celosvetový trend. Chvalabohu ubudli ťažké infekčné ochorenia ako napríklad záškrt, osýpky, mumps, variola. A to je vďaka očkovaciemu systému, ktorý je u nás na vysokej úrovni. Oproti minulosti, máme dnes nové diagnostické postupy, moderné prístroje, vďaka ktorým vieme dnes dobre a včas diagnostikovať a aj účinne liečiť mnohé detské ochorenia.

O očkovaní sa dnes vedie polemika, najmä doktor „internet“ ponúka množstvo „zaručených“ informácií ako očkovanie vyvolalo u detí vo svete vážne ochorenia ba dokonca smrť. Ako sa na to pozeráte Vy. Majú mať dnešné mamičky obavu z očkovania?
Nikde a nikdy vo svete nebolo dokázané, žiadnou „evidence based medicine“ – čiže medicínou založenou na dôkazoch, žeby práve očkovanie kombinovanými vakcínami malo za následok ochorenie alebo následné postihnutie dieťatka. Samozrejme, môže dôjsť po očkovaní, ako aj po každom inom lieku, k nežiaducim účinkom, objaviť sa môže zvýšená teplota, nepokoj, začervenanie v mieste vpichu, ale tie po krátkej dobe odznejú.

Vy ste sa, pani primárka, počas svojej praxe stretli s nejakým prípadom vážneho postihnutia alebo vážnych zdravotných problémov u dieťatka, ktoré mohlo vyvolať očkovanie?
Ja som sa so žiadnym takýmto účinkom po očkovaní nestretla, ako som už spomínala, išlo len o bežné nežiaduce účinky, ktoré sa rýchlo stratili.

Pani primárka od roku 2002 sa venujete výskumu vplyvu PCB látok na organizmus dieťatka. Ako vyzeral Váš prieskum a aké sú výsledky?
PCB látky alebo polychlórované bifenyly vytvárajú až 209 rôznych kongenérov, modifikácií, ktoré majú rôzny polčas rozpadu. Rozpadajú sa od jedného až do 100 rokov. Majú chemickú štruktúru podobnú niektorým hormónom, napríklad hormónom štítnej žľazy. Ak je v organizme vysoká hladina PCB látok, tak sa môžu zabudovávať do organizmu namiesto toho hormónu, ktorý tam má byť. U nás žiaľ výroba, pri ktorej vznikali ako vedľajšie produkty – PCB látky, trvala až do roku 1984 a to v chemickom závode Chemko Strážske. Od roku 2002 sme vyšetrili 800 párov matka-dieťa a prebiehalo sledovanie matiek počas tehotenstva. Odoberali sme im krv, moč, robili sledovania v rámci vývoja plodu a stravovania matky. Po narodení bolo u dieťatka uskutočnené aj vyšetrenie týmusu, ktorý zodpovedá v detskom veku za imunitu dieťaťa. Sledovanie prebiehalo aj v iných mesiacoch, ako aj v 6. roku života týchto detí. Teraz tieto deti vyšetrujeme vo vzťahu k puberte.

 

Pani primárka, Vy sa svoje práci venujete naozaj naplno, ordinujete, prednášate, učíte, ako hlavná lekárka chodíte na mnohé stretnutia a kongresy, mnohé aj sami organizujete, ako to všetko stíhate?
Veľká vďaka patrí mojej sestre Alenke, ktorá mi zabezpečuje tzv. backround. Ja jej len zavolám, že kedy kde mám namierené, ona mi pripraví všetky veci, zbalí kufor, odvezie ma kam treba, navarí, ožehlí, uprace. Bez nej by som túto svoju prácu nemohla robiť v tak vysokej miere, je to aj veľmi vyčerpávajúce.

A ešte na záver jedna otázka. Ak máte chvíľku čas, akému koníčku sa venujete.
Mám veľmi rada Agátu Christie, Colomba, Hercula Poirota- takže s nimi filmy si vždy rada pozriem, taktiež rada čítam rôzne detektívky. Práve knihy od Agáty Christie aj zbieram, snažím sa z nich vytvoriť komplet zbierku.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 04.01.2022

Vylepšite stravovacie návyky s ProCare Fit Menu

Každý máme svoje výzvy. Tou našou je vaše zdravie. Vďaka ProCare Fit Menu urobíte ďalší krok na ceste za svojím zdravím.

procaresk_tazkycovid_dychanie (3)

Blog 14.12.2021

Dychové cvičenia po prekonaní ťažšieho covidu

Covid už prekonali viacerí z nás. Ak patríte k tým, ktorí pre COVID-19 dokonca skončili v nemocnici, skúste sa denne venovať týmto dychovým cvičeniam. Pomôžu vám vrátiť sa k plnohodnotnému životu

Blog 07.12.2021

Vráťte sa do formy po covide s týmito cvičeniami

Tieto cviky sú určené pre získanie kondičky po ľahšom priebehu covidu. Na čo vám poslúži kilo ryže, pohár vody a slamka?

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO