Prejsť na obsah

Patrí práca za počítačom k rizikovým povolaniam?

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela.   Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj…

28.04.2017

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela.

 

Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj tí, ktorí pracujú s počítačom.

Čo teda v skutočnosti syndróm karpálneho tunela poškodzuje?

Poškodený je stredový nerv, jeden z najdôležitejších nervov ruky. Práve stredový nerv prechádza spolu so svalovými šľachami ohýbačov prstov cez zápästie. Vďaka sústavnému alebo často opakovanému tlaku dochádza k poškodeniu nervu, a tým aj k zhoršeniu jeho cievneho zásobovania.

Najčastejšie prejavy, ktoré vás môžu postihnúť sú bolesti prstov a ruky, či mravčenie a pálenie. Narušená tak môže byť postupne sila v prstoch, cit v rukách, či jej obratnosť pri našich bežných činnostiach.

A ako to teda je s používaním rúk pri práci s počítačom?

Vysvetľuje fyziater, MUDr. Hedviga Králová, ProCare Medissimo, ktorá ako základ uvádza prevenciu. Podľa jej slov v dnešnej dobe nepatria postihnutí pacienti k ťažko pracujúcim, ale pacienti pracujúci za počítačom denne aj viac ako osem hodín. V rámci prevencie je základom ergonomizácia pracoviska, správne rozloženie pracovnej plochy a čo je najdôležitejšie, je nie len predlaktia, lakťa až po zápästný kĺb, ale predovšetkým tiež poloha celej ruky a jej položenie na myši.

Ako na záver doktorka Králová radí: „lakeť so zápästným kĺbom majú klesať smerom k myši, lakeť podopretý, palec roztiahnutý na myši a zápästný kĺb vypodložený napríklad gélovou podložkou. Veľkou pomocou je aj ergonomická klávesnica. Takto odľahčíme karpálnemu tunelu, aby nedochádzalo k jeho stiahnutiu.“

Práca v kancelárii v klimatizovaných priestoroch a v prievane nám v tejto súvislosti môže taktiež spôsobiť prechladnutie hornej končatiny. Preto pri ťažkostiach ruku a zápästie znehybnite a nezaťažujte. Na uvoľnenie napätia môžete užiť protizápalový liek, napr. ibuprofen a k úľave pomôže aj studený zábal. Samozrejme, ak vaše ťažkosti pretrvávajú, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára.

https://pentahospitals.sk/lekar/mudr-hedviga-kralova/

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 15.01.2019 | Aktuality

    V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1100 detí

    V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani uskutočnilo 1112 pôrodov. Počet chlapcov a dievčat bol takmer rovnaký a desať mamičiek priviedlo na svet aj dvojičky.   Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Ema a Viktória. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Matej a Sebastián. Dievčat v rimavskosobotskej nemocnici prišlo na svet 562, chlapcov…
  • 19.03.2014 | Aktuality

    Klauni v nemocnici vo Svidníku

    V utorok 18. marca 2014 v nemocnici vo Svidníku, ktorá je súčasťou siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, sa uskutočnila originálna terapeutická akcia pre najmenších pacientov. Detské oddelenie navštívili klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. Zdravotné klauniády podporujú psychickú pohodu detív nemocničnom prostredí, a tým prispievajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. Cieľom týchto návštev…
  • 28.10.2019 | Blog

    Má vnútromaternicové teliesko vedľajšie účinky?

    Máte veľmi silnú menštruáciu a lekár vám poradil vnútromaternicové teliesko na jej zmiernenie? V rozhodovaní často prídu obavy z vedľajších účinkov hormónov. Je to skutočne tak? Dozviete sa v rade lekára MUDr. Štefana Novysedláka, primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia spišskovoveskej nemocnice.   Ako funguje vnútromaternicové teliesko Vnútromaternicové teliesko s postupným uvoľňovaním gestagénu (hormón s efektom progesterónu) bolo…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)