Blog, Svet Zdravia, Vranov nad Topľou    30.05.2015

Nový urgentný príjem vo vranovskej nemocnici skvalitňuje a zrýchľuje zdravotnú starostlivosť o akútnych pacientov

Nemocnica sústredila odborný tím, moderné terapeutické a diagnostické zázemie na jedno miesto.

27 minút. Vďaka novej organizácii urgentnej zdravotnej starostlivosti vranovská nemocnica dokáže dnes podať trombolýzu pacientovi s akútnou cievnou mozgovou príhodou ischemickou do 51 minút. To je v priemere o 27 minút kratšie ako v roku 2014 (slovenský priemer je 72 minút a medzinárodný 59 minút). Vďaka tomu sa výrazne zvyšujú šance na prežitie pacienta a na jeho celkové uzdravenie.

2015-05-29-VT-Novy urgentny prijem (1 of 5).jpg

Nemocnica Sveta zdravia Vranov nad Topľou dnes predstavila v plnej prevádzke nový koncept urgentnej zdravotnej starostlivosti. Jeho základom je nový urgentný príjem a vlani otvorené oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS). Vďaka koncentrácii urgentnej terapie, diagnostiky a odborného personálu na jedno miesto nemocnica výrazne skvalitňuje a zrýchľuje akútnu zdravotnú starostlivosť. Táto starostlivosť je po novom sústredená okolo pacienta, ktorý už nemusí prekonávať veľké vzdialenosti v rámci oddelení ako v minulosti. Nový urgentný príjem a OMIS majú k dispozícii nové mobilné röntgenové a ultrazvukové prístroje, ktoré takisto zvyšujú diagnostickú flexibilitu a rýchlosť. Predstavený koncept uľahčuje prácu aj tímom rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Celkové investície do urgentnej zdravotnej starostlivosti si v nemocnici za posledný rok vyžiadali 385 000 eur.

„Lekári by sa mali striedať okolo pacienta, nie naopak. Podľa tohto princípu sme za jeden rok nanovo zorganizovali urgentnú zdravotnú starostlivosť, vybudovali urgentný príjem a oddelenie OMIS. Dôležité tiež bolo dať dokopy odborné tímy jednotlivých oddelení. Dnes spolupracujú na jednom mieste a aj vďaka tomu sa dokážeme o akútnych pacientov postarať kvalitnejšie a rýchlejšie,“ zdôraznil MUDr. Eugen Lešo, riaditeľ nemocnice Sveta zdravia vo Vranove nad Topľou.

2014-09-09-SZ-VT-Novy OMIS.jpg

Nový urgentný príjem vo vranovskej nemocnici sa skladá z troch príjmových ambulancií (chirurgická, neurologická a interná), observačnej miestnosti so 4 lôžkami, zákrokovej miestnosti a röntgenovej a CT diagnostiky. Odborný personál a všetky pracoviská sú sústredené na jednom mieste na prízemí. Hneď vedľa sa nachádza oddelenie multiodborovej intenzívnej medicíny OMIS, ktoré bolo uvedené do prevádzky v lete minulého roka. O akútnych pacientov na 12 lôžkach sa nepretržite stará spoločný tím lekárov podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. O poschodie vyššie s oddeleným výťahom sú k dispozícii tri operačné sály. Na obidve oddelenia má priamy prístup rýchla lekárska aj záchranná pomoc so svojimi vozidlami.

„Pre pacienta je fungujúci urgentný príjem jednoznačne výhodou. Všetky diagnostické a liečebné prostriedky sú na jednom mieste a pacientovi, keď ho odovzdá posádka záchrannej zdravotnej služby, sa okamžite môže venovať školený personál. Nestrácajú sa ani cenné minúty, lebo záchranári nemusia hľadať špecializované oddelenie, kde prijmú pacienta, ale môžu ho odovzdať ihneď na urgentnom príjme, kde sú prítomní špecialisti,“ doplnila MUDr. Adriana Kilianová, oblastná riaditeľka Falck Záchranná a. s.

Význam urgentného príjmu je v zrýchlení diagnostiky a tým aj v skrátení času podania terapie.

V minulosti napríklad pri liečbe akútnych mozgových ischemických príhod priviezla pacienta rýchla lekárska pomoc na neurologické oddelenie do inej budovy. Následne po neurologickom vyšetrení bol transportovaný na CT vyšetrenie, potom späť na neurologickú jednotku intenzívnej starostlivosti, kde mu na základe výsledku vyšetrenia podali v indikovaných prípadoch trombolýzu. Nový koncept urgentnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste umožňuje skrátiť celkový čas potrebný na akútnu diagnostiku a terapiu. Dnes pacienta s touto diagnózou odovzdá RLP na urgentnom príjme, CT vyšetrenie pacient absolvuje na tej istej chodbe a po vyšetrení a stanovení diagnózy je umiestnený na vedľajšie oddelenie OMIS. Tam mu podajú trombolýzu. Tým sa skrátil čas v priemere o 27 minút.

Na celom svete sa neurológovia  snažia skracovať čas podania trombolýzy (liečba, pri ktorej sa rozpustí krvná zrazenina vo vnútri cievy v mozgu). Je nevyhnutné to spraviť do 4,5 hodiny od prvých príznakov cievnej mozgovej príhody. Vďaka novej organizácii dokáže dnes vranovská nemocnica podať trombolýzu pacientovi s akútnou mozgovou ischemickou príhodou do 51 minút (door to treatment – čas od vstupu do nemocnice po podanie terapie). Teda v priemere o 27 minút kratšie ako v roku 2014 (podľa medzinárodného združenia SITS – Global Stroke Network je slovenský priemer 72 minút a medzinárodný 59 minút). Šanca na prežitie pacienta a na jeho celkové uzdravenie sa tak výrazne zvyšuje.

Celkové investície do nového urgentného príjmu vrátane nového mobilného röntgenu a ultrazvuku predstavovali 105 000 eur. Vybudovanie nového oddelenia multiodborovej intenzívnej medicíny s 12 lôžkami si v minulom roku vyžiadalo 280 000 eur.

2015-05-29-VT-Novy urgentny prijem (3 of 5).jpg

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 16.02.2018

V ktorých nemocniciach platí pre chrípku zákaz návštev?

V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva bol dosiaľ vydaný zákaz návštev pre desať nemocníc siete Svet zdravia. Dôvodom je zvýšený výskyt chrípky a akútnych respiračných ochorení. Zákaz návštev platí na všetkých lôžkových oddeleniach nemocníc. Cieľom tohto opatrenia je znížiť riziko prenosu respiračných ochorení na minimum. Zákaz platí do odvolania.

Aktuality 15.02.2018

Valentínska kvapka krvi vo Svidníku

Spolu 53 darcov zavítalo na Valentína do nemocnice Svet zdravia Svidník, aby ľuďom, ktorí to potrebujú, darovali tú najvzácnejšiu tekutinu. Na hematologicko-transfuziologickom oddelení tak 14. februára odštartovali kampaň Valentínska kvapka krvi, ktorú nemocnica organizuje spolu so Slovenským Červeným krížom.

Aktuality 15.02.2018

Zmena poplatku za poskytnutie zdravotnej starostlivosti v ústavnej pohotovostnej službe

Vážení pacienti, v zmysle Zákona č. 577/2004 Z. z. - Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti si Vás týmto dovoľujeme informovať o zmene poplatku za poskytnutie zdravotnej starostlivosti v ústavnej pohotovostnej službe s účinnosťou od 01.11. 2017.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO