Blog, Krása, šport a relax, Procare    16.01.2018

Nesprávny výber tenisiek môže ovplyvniť zdravie nôh

Výber tenisiek na behanie nie je až taká jednoduchá záležitosť. Nesprávnym výberom môže dôjsť k preťaženiu určitých partií na nohe, čo môže mať za následok celú škálu nepríjemností, od lokálnych mozoľov, cez ťažkosti so šľachami až po únavové zlomeniny.

 

V prvom rade je potrebné odpovedať si na otázku, na akom povrchu budem behávať. V zásade sa stačí rozhodnúť medzi troma možnosťami:

  • tvrdými povrchmi,
  • bežeckými traťami alebo
  • prírodnými chodníkmi.

Okrem samozrejmej správnej dĺžky by mala mať teniska aj správnu a pohodlnú šírku (vhodné je skúšať tenisky poobede a večer kedy je obvykle noha o niečo širšia). Miera odpruženia je v dnešných bežeckých teniskách na vysokej úrovni.

Aké tenisky si zvoliť?

Vo všeobecnosti je to skôr otázka komfortu a zvyku, rôzne typy vnútorných stielok, medzipodrážok a vložiek vedia poskytnúť bežcovi aj špecifické potreby (odľahčenie päty, podpora pozdĺžnej či priečnej klenby). Avšak najmä ťažší bežci by si mali zvoliť skôr vyššiu mieru odpruženia.

Dôležitá je aj podpora pronačného alebo naopak supinačného postavenia chodidla pri behu. Zvlášť pri zvýšenej pronácii chodidla, kedy členok akoby padal do vnútornej strany, je potrebné túto pronáciu podložiť, aby bola ploska nohy čo najoptimálnejšie zaťažená. Inak sa pomerne rýchlo dostavia bolesti predkolení, ktoré trápia nejedného bežca.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Schmidt z ProCare Medissimo. Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 18.11.2019

Môžu polypy alebo myómy spôsobovať veľmi dlhú menštruáciu?

Dlhá menštruácia trvajúca 10 až 11 dní môže byť zapríčinená funkčnou alebo anatomickou poruchou.

Blog 11.11.2019

Ako môžete dostať vírus HPV?

HPV je označenie pre vírus prenosný pohlavným stykom a spôsobujúci viaceré ochorenia v organizme.

Blog 07.11.2019

Čo je to molárne tehotenstvo?

Molárne tehotenstvo - odborne gestačná trofoblastická choroba je ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva - trofoblastu.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO