Blog, Krása, šport a relax, Procare    16.01.2018

Nesprávny výber tenisiek môže ovplyvniť zdravie nôh

Výber tenisiek na behanie nie je až taká jednoduchá záležitosť. Nesprávnym výberom môže dôjsť k preťaženiu určitých partií na nohe, čo môže mať za následok celú škálu nepríjemností, od lokálnych mozoľov, cez ťažkosti so šľachami až po únavové zlomeniny.

 

V prvom rade je potrebné odpovedať si na otázku, na akom povrchu budem behávať. V zásade sa stačí rozhodnúť medzi troma možnosťami:

  • tvrdými povrchmi,
  • bežeckými traťami alebo
  • prírodnými chodníkmi.

Okrem samozrejmej správnej dĺžky by mala mať teniska aj správnu a pohodlnú šírku (vhodné je skúšať tenisky poobede a večer kedy je obvykle noha o niečo širšia). Miera odpruženia je v dnešných bežeckých teniskách na vysokej úrovni.

Aké tenisky si zvoliť?

Vo všeobecnosti je to skôr otázka komfortu a zvyku, rôzne typy vnútorných stielok, medzipodrážok a vložiek vedia poskytnúť bežcovi aj špecifické potreby (odľahčenie päty, podpora pozdĺžnej či priečnej klenby). Avšak najmä ťažší bežci by si mali zvoliť skôr vyššiu mieru odpruženia.

Dôležitá je aj podpora pronačného alebo naopak supinačného postavenia chodidla pri behu. Zvlášť pri zvýšenej pronácii chodidla, kedy členok akoby padal do vnútornej strany, je potrebné túto pronáciu podložiť, aby bola ploska nohy čo najoptimálnejšie zaťažená. Inak sa pomerne rýchlo dostavia bolesti predkolení, ktoré trápia nejedného bežca.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Schmidt z ProCare Medissimo. Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 06.07.2020

Pacientom s chorým srdcom pomôže nový prístroj. Je prvým v strednej Európe.

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO