Blog, Krása, šport a relax, Procare    16.01.2018

Nesprávny výber tenisiek môže ovplyvniť zdravie nôh

Výber tenisiek na behanie nie je až taká jednoduchá záležitosť. Nesprávnym výberom môže dôjsť k preťaženiu určitých partií na nohe, čo môže mať za následok celú škálu nepríjemností, od lokálnych mozoľov, cez ťažkosti so šľachami až po únavové zlomeniny.

 

V prvom rade je potrebné odpovedať si na otázku, na akom povrchu budem behávať. V zásade sa stačí rozhodnúť medzi troma možnosťami:

  • tvrdými povrchmi,
  • bežeckými traťami alebo
  • prírodnými chodníkmi.

Okrem samozrejmej správnej dĺžky by mala mať teniska aj správnu a pohodlnú šírku (vhodné je skúšať tenisky poobede a večer kedy je obvykle noha o niečo širšia). Miera odpruženia je v dnešných bežeckých teniskách na vysokej úrovni.

Aké tenisky si zvoliť?

Vo všeobecnosti je to skôr otázka komfortu a zvyku, rôzne typy vnútorných stielok, medzipodrážok a vložiek vedia poskytnúť bežcovi aj špecifické potreby (odľahčenie päty, podpora pozdĺžnej či priečnej klenby). Avšak najmä ťažší bežci by si mali zvoliť skôr vyššiu mieru odpruženia.

Dôležitá je aj podpora pronačného alebo naopak supinačného postavenia chodidla pri behu. Zvlášť pri zvýšenej pronácii chodidla, kedy členok akoby padal do vnútornej strany, je potrebné túto pronáciu podložiť, aby bola ploska nohy čo najoptimálnejšie zaťažená. Inak sa pomerne rýchlo dostavia bolesti predkolení, ktoré trápia nejedného bežca.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Schmidt z ProCare Medissimo. Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Blog 11.08.2021

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO