Aktuality, Všeobecné    04.03.2022

Lekárka Zhydenko z Ukrajiny: Situácia je naozaj zlá. Je mi z toho ťažko

Prinášame Vám rozhovor s našou lekárkou z Ukrajiny pôsobiacou v rimavskosobotskej nemocnici na pediatrickom oddelení. MUDr. Iulianna Zhydenko pracuje v nemocnici od roku 2018, jej manžel Oleksandr pracuje ako skladník v kuchyni. Spolu majú 9 ročného synčeka.

Včera, 3. marca 2022, to bol presne týždeň od napadnutia Ukrajiny ruským vojskom. Ako to prežívate?
Je mi z toho celého strašne ťažko. Keď si predstavím, že moja krajina je v takejto situácii, je to naozaj zlé. Mám tam rodičov aj priateľov, aj napriek tomu, že sú 100 km od hraníc (Zakarpatsko), sa bojíme.

Spojili ste sa s rodinou hneď po útoku, vedeli ste kde sa nachádzajú a čo je s nimi?
Áno, našťastie sme sa vedeli hneď telefonicky rozprávať.

Nerozmýšľate nad tým, že by prišli za Vami do Rimavskej Soboty?
Veľmi by som chcela, aby tu boli, mám tu už aj sestru a neter. Chcela by som presvedčiť aj rodičov, ale nakoľko ocko ešte nemá 60 rokov, nemôže aktuálne odísť. Mamka robila sestru, pozná ich veľa ľudí, majú na Ukrajine priateľov a známych, bolo by pre nich ťažké odísť. Momentálne sú spolu viacerí v jednom dome, pomáhajú si najmä psychicky.

Myslíte si, že ruské vojská budú postupovať aj ďalej na západ?
Ja som vôbec nečakala, že sa niečo takéto udeje. Myslela som si, že tak ako si tichou vojnou zobral (pozn. V. Putin) Krym, zoberie aj Doneck a Luhansk. Pevne dúfam, že ďalej na západ nepôjde.

Realizujete zbierku pre utečencov. Boli ste priamo na hranici s Ukrajinou? Čoho je momentálne nedostatok, na čo sa zamerať?
Cez víkend sme boli v Centre pre Ukrajincov v Košiciach, neskôr v Humennom, priamo na hranici sme neboli, nebolo to potrebné. Odovzdali sme plnú dodávku ošatenia, potravín a hygienických potrieb. Dobrovoľníci si medzi sebou posúvajú, čo aktuálne potrebujú. V Rimavskej Sobote máme zbierku sústredenú v kostole, v škole a v našich osobných priestoroch. V Michalovciach máme priestor v podnájme, kde skladujeme všetky veci. Zakúpené sú aj analgetiká a antipyretiká, avšak všetko nám sťažuje byrokracia colného úradu. Prostredníctvom formulárov vyžadujú evidenciu všetkého, čo sa vyzbiera. Vyzbieranú materiálnu pomoc musíme vybaliť z tašiek/krabíc, roztriediť a prepočítavať na kusy.

Ste rozhodnutá zostať na Slovensku?
Na Slovensku nám je dobre, začínala som v roku 2015 v Revúcej, bolo to naozaj ťažké, ale som rada, že som tu. Umožnili mi atestovať aj cirkulovať. V roku 2018 som prišla do Rimavskej Soboty. Aktuálne som zaradená na druhú atestáciu v odbore pediatrická gastroenterológia. Mám veľkú ambíciu robiť v tomto odbore.

V čom je teraz život iný, ako bol krátko po príchode na Slovensko?
Myslím, že je to rovnaké, len teraz sa tu cítime viac ako doma. 😊 Máme tu veľa priateľov, ktorí nám pomôžu a podržia nás.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 10.08.2022

Sieť polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia sa rozširuje o špecializované pracovisko Sportclinic

V sieti polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia pribudlo nové pracovisko. Najnovším členom sa stala bratislavská športová klinika Sportclinic, ktorá sa venuje nielen vrcholovým, ale už aj rekreačným športovcom. V rámci polikliník ProCare ide o 14. pracovisko siete.

Aktuality 10.08.2022

Vo svidníckej a stropkovskej nemocnici vyrobili dobrovoľníci pre pacientov vejáre

Pacienti vo svidníckej a stropkovskej nemocnici dostali vlastnoručne vyrobené vejáre. Vytvorili ich pre nich dobrovoľníci nemocničného projektu Krajší deň, aby najmä starším pacientom spríjemnili horúce letné dni. Dobrovoľníci pre pacientov vyrobili až päť desiatok vejárov.

Aktuality 08.08.2022

Piknik v tráve s laktačnou poradkyňou v galantskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, sa galantská nemocnica rozhodla uskutočniť 1. 8. piknik mamičiek a budúcich mamičiek s laktačnými poradkyňami, ktoré pracujú v nemocnici.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO