Aktuality, Galanta    14.04.2021

Galantská nemocnica po 97 dňoch prestáva byť červenou

Nemocnica postupne obnovuje zdravotné výkony pre pacientov s inými diagnózami ako iba COVID-19

 

Na základe včerajšieho príkazu Ministerstva zdravotníctva SR prestáva byť nemocnica Svet zdravia Galanta od dnešného dňa (14.4.2021) tzv. červenou nemocnicou. Po vyše troch mesiacoch môže opäť poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť všetkým akútnym pacientom, nie len s ochorením COVID-19. Prvých 25 lôžok bolo vyčlenených pre internistické, neurologické a geriatrické  oddelenia. Nemocnica si naďalej ponecháva 88 lôžok pre pacientov s koronavírusom, z toho 8 s umelou pľúcnou ventiláciou. Keďže nemocnica má stále plne vyťažené intenzivistické lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, chirurgicko-traumatologický operačný program bude môcť byť spustený až po odľahčení COVID kapacity oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

Galantská nemocnica prešla do červeného režimu na začiatku vrcholnej pandemickej fázy 7. januára 2021. Až do včerajšieho dňa slúžila ako nadregionálna nemocnica iba pre pacientov s ochorením COVID-19. Počas ostatných 97 dní hospitalizovala 1 168 pacientov s vážnym priebehom vírusového ochorenia.  Za ten čas 683 bolo prepustených do domácej liečby, 377, žiaľ, ochoreniu podľahlo.

„Naši zdravotníci galantskej nemocnice zohrali kľúčovú úlohu pri zvládnutí extrémne zlej pandemickej situácie v regióne západného Slovenska. Patrí im veľká vďaka a naše uznanie. Verím, že rovnako dobre sa popasujú s postupným návratom do zmiešaného režimu všeobecnej regionálnej nemocnice,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Na základe aktuálneho príkazu Ministerstva zdravotníctva SR v nemocnici dochádza k zmenám v organizácii poskytovania zdravotnej starostlivosti. Neznamená to však automaticky, že nemocnica funguje v plnohodnotnom režime. Nasledujúce týždne pôjde skôr o prechodovú fázu, ktorá jej umožní postupne pripraviť materiálno technické a najmä personálne zabezpečenie jednotlivých oddelení tak, aby sa čo najskôr mohla vrátiť k čo najširšiemu spektru poskytovaných služieb pre svoju spádovú oblasť. Počty hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici poklesli o 70%. Včera to bolo 45 pacientov. Žiaľ, neklesajú počty kriticky chorých pacientov, ktorí si vyžadujú podporu umelej ventilácie. Z tohto dôvodu nie je preto možné najmä v chirurgických odvetviach poskytovať náročnejšie operačné výkony, pri ktorých hrozí riziko závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. „V týchto odboroch sme naďalej dohodnutí na prekladoch do Fakultnej nemocnice v Trnave. Naopak, od dnešného dňa sme obnovili prvých 25 lôžok pre pacientov oddelení internej medicíny, neurológie a geriatrie. Dúfame, že priaznivý vývoj pandemickej situácie nám umožní postupne obnovovať ďalšiu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a čoskoro aj výkony v plánovanom režime. Potrebujú to tak naši zdravotníci ako aj obyvatelia galantského regiónu“ vysvetľuje Alexandra Pavlovičová, riaditeľka nemocnice Svet zdravia Galanta.

V nemocnici zostávajú naďalej v činnosti odberové miesta pre PCR aj antigénové testovanie, rovnako funguje triáž na vstupe do hlavnej budovy a vakcinačné stredisko

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 06.05.2021

Spustili sme kampaň so Zuzkou Smatanovou k Svetovému dňu hygieny rúk

Aktuality 28.04.2021

Barbarka z michalovskej nemocnice navštívila prezidentku SR

Barbara Balogová bola jednou z tých, ktorých tento mesiac pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov v Prezidentskom paláci prijala hlava štátu Zuzana Čaputová. Mladá 19-ročná zdravotnícka asistentka pôsobí v Nemocnici Svet zdravia Michalovce na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Ako toto stretnutie s prezidentkou prežívala? Vyspovedali sme ju!

Aktuality 26.04.2021

Legenda medicíny MUDr. Andrej Leňo

Pri príležitosti dňa lekárov by sme vám chceli predstaviť legendu medicíny z humenskej nemocnice - MUDr. Andreja Leňa (* 19. 7. 1908 Báčsky Petrovec – † 30. 9. 1976 Bratislava), ktorý patrí medzi legendy československej chirurgie.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO