Aktuality, Svet Zdravia, Galanta    14.11.2017

Galantská nemocnica má nové očné oddelenie

Aj najnáročnejším pacientom pomáha moderné pracovisko zbaviť sa dioptrických okuliarov.

 

Očné operácie sa v galantskej nemocnici budú od tohto týždňa vykonávať v úplne nových priestoroch. Pre pracovisko jednodňovej očnej chirurgie totiž zrekonštruovali dosiaľ nevyužívané plochy nemocnice. Oddelenie tak získalo napríklad novú operačnú sálu, ktorá spĺňa najprísnejšie hygienické kritériá či ďalšie moderné oftalmologické prístroje. Spektrum operácií, ktoré vykonáva, vďaka tomu bude môcť rozšíriť.

„V minulom roku sme kompletne vybavili pracovisko jednodňovej očnej chirurgie najmodernejším prístrojovým vybavením. Vďaka silnému odbornému tímu sa do nemocnice v oveľa vyššom počte vrátili aj pacienti. Teraz prišiel druhý krok – nové priestory,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice Svet zdravia Galanta Marián Haviernik.

Lekári od vynovenia pracoviska v minulom roku úspešne na očnom oddelení uskutočnili vyše 2000 operácií. Stále však pracovali v provizórnych priestoroch, napríklad operačnú sálu mali na inom poschodí. Teraz je oddelenie v spoločných nových priestoroch a okrem príjemných miestností pre pacientov pribudla napríklad nová moderná operačná sála, ktorá spĺňa najprísnejšie hygienické kritériá či ambulancia pre diagnostiku a liečbu nielen predného, ale už i zadného segmentu oka.

„Popri kvalitnom OCT prístroji sa na túto ambulanciu nedávno zakúpil i moderný prístroj na laserkoaguláciu sietnice a na laserovú liečbu zeleného zákalu. Doterajšia diagnostická činnosť sa tak rozšírila na diagnosticko – terapeutickú,“ podotýka MUDr. Ladislav Kardos, vedúci lekár očného pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Súčasťou rekonštrukcie je aj druhá moderná operačná sála, ktorá bude slúžiť len pre výkony oddelenia úrazovej chirurgie a ortopédie. Všetky priestory oddelenia sú tiež zosieťované počítačovým systémom, čo značne zjednodušuje prenos dát napríklad z ambulancie priamo na operačnú sálu. Celková investícia do nového očného oddelenia predstavuje vyše 1,3 milióna eur.

Z 2000 vykonaných operácií od apríla minulého roku lekári zväčša operovali sivý zákal a asi 200 pacientom (cca 400 operácií) implantovali takzvané prémiové šošovky. Vďaka novým priestorom nemocnica plánuje spektrum operácií rozšíriť. „Plánujeme rozbehnúť chirurgiu rohovky, aplikácie intravitreálne podávaných liekov a v budúcnosti aj chirurgiu zadného segmentu oka,“ hovorí lekár Kardos.

Práve jemu sa minulý týždeň podarila výnimočná operácia. Vrátil dobrý zrak doktorke Marcele Tomašíkovej z košickej univerzitnej nemocnice, ktorá nosila okuliare už od svojich dvoch rokov. Pred operáciou mala lekárka vysoké dioptrie, navyše rozdielne na jednom a druhom oku a potrebovala tiež iné okuliare do diaľky a iné do blízka. Navyše, dokázala vidieť len so silnými cylindrickými okuliarmi kvôli astigmatizmu.

„Ľavé oko som mala tupozraké a  videnie pravého  oka  sa vekom zhoršovalo. Keďže s okuliarmi, ktoré som mala, som už nevidela dostatočne, chcela som si nechať vyrobiť nové. Nebolo to však možné. Bez okuliarov som ale čítať či pracovať už vôbec nedokázala,“ vysvetľuje lekárka – internistka, ktorá preto navštívila viacerých lekárov a chcela si nechať oči operovať. Laserová operácia pre vysokú dioptrickú vadu nebola možná a z Bratislavy ju nakoniec poslali do Galanty.

„Pani doktorke sme implantovali špeciálnu vnútroočnú šošovku, ktorá rieši videnie na všetky vzdialenosti, okrem toho aj astigmatizmus. Výsledkom je kvalitné videnie bez okuliarov, ktoré je trvalé. Už doživotne by teda nemala potrebovať žiadne okuliare,“ hovorí lekár Kardos. Operácia bola výnimočná, keďže vypočítať a presne určiť hodnoty implantovateľnej šošovky a tiež ju presne implantovať si vyžaduje špičkové prístrojové vybavenie a značné skúsenosti lekára.

Cieľom očného oddelenia nemocnice Svet zdravia Galanta bolo vytvoriť pracovisko s nadštandardnými službami, ktoré presiahne regionálny rámec. Oddelenie je pripravené pomôcť pacientom, ktorí doteraz museli cestovať do vzdialenejších miest. Na plánované operačné zákroky môžu využiť bezplatnú dopravnú zdravotnú službu Svet zdravia. Personál navyše komunikuje dvojjazyčne, čo pomáha najmä starším ľuďom z oblasti južného Slovenska.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 19.07.2018

Rimavskosobotská nemocnica otvorila pracovisko urgentného príjmu

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota v týchto dňoch spustila do prevádzky nové pracovisko urgentného príjmu. Pomoc akútnym pacientom tak poskytuje v nepretržitej prevádzke na jednom mieste.

Aktuality 19.07.2018

Dunajskostredská nemocnica má novú komerčnú zónu

Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda dnes verejnosti predstavila vynovený vstupný vestibul a novú spojovaciu komerčnú zónu. Vďaka tomu majú pacienti a návštevníci nemocnice k dispozícii nové služby na jednom mieste. K recepcii, ktorá bola sprevádzkovaná ešte v septembri minulého roka, pribudla nová pobočka zdravotnej poisťovne Dôvera, nové samostatné bufetové priestory s oddeleným sedením, očná optika a pekáreň. Vstupné a prechodné priestory do nemocničnej časti získali moderný vzhľad, viac svetla a celkovo pôsobia priestrannejšie. V rámci tejto zóny vznikla aj nová ortopedická ambulancia s kompletným zázemím. Spomínaná rekonštrukcia si vyžiadala investície presahujúce 180-tisíc eur.

Aktuality 19.07.2018

Pitný režim v trebišovskej nemocnici

Príjemné osvieženie je na nezaplatenie najmä počas horúcich letných dní. O to viac to vedia oceniť pacienti čakajúci na vyšetrenie, ktorí čakaním a samotným vyšetrením vedia stráviť aj pár hodín. Preto aj toto leto je v trebišovskej nemocnici zabezpečený pitný režim pre čakajúcich pacientov a návštevníkov nemocnice. Na chodbách nemocnice môžete stretnúť mladého študenta s vozíkom s nápojmi, ktorý Vás rád obslúži.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO