Aktuality, Michalovce    16.11.2021

Deň predčasne narodených detí

17. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Tento deň bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí v roku 2008. Cieľom bolo informovať o problematike predčasných pôrodov.

Oficiálnou farbou predčasne narodených detí sa stala purpurová. Už tradične sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok. Tento rok to bude v predvečer sviatku 16. novembra 2021 , čím symbolicky odštartuje nasvecovanie významných stavieb. Slovensko sa tak postupne spojí so svetovými metropolami, ako Big Ben v Londýne, Eiffelovou vežou v Paríži či Opera House v Sydney.

Podľa klasifikácie novorodencov podľa gestačného veku sa za predčasného alebo nedonoseného novorodenca považuje dieťa narodené pred 37.týždňom tehotenstva. Ak je dieťa narodené pred 28.týždňom tehotenstva považuje sa za extrémne nezrelého a dieťa narodené medzi 34.-36.týždňom tehotenstva ako ľahko nezrelé.

V našej nemocnici v Michalovciach sa až 10% z celkového počtu pôrodov narodí predčasne. Extrémne nezrelých novorodencom prekladáme na vyššie perinatologické pracoviská. O ľahko nezrelých a nezrelých novorodencov sa na našom pracovisku s láskou stará kolektív sestier so špecializáciou z neonatológie, ktoré si tento rok pripravili prekvapenie pre mamičky. Mamičkám vyrobili pozdravy s odtlačkami nožičiek ich ratolestí v tvare motýľa. Boli im odovzdané aj darčeky od rodičovskej organizácie Malíček s ktorou naša nemocnica spolupracuje.

Malíček je občianske združenie, ktoré vzniklo v apríli 2011 z iniciatívy rodičov na podporu predčasne narodených detí a ich rodín. Sú pomyselným mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou a svojou činnosťou prispieva k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny.

Mamičky predčasne narodených detí sú prevažne hospitalizované s nemocnici dlhšie, sú odlúčené od rodiny a jedinou oporou sú práve naše sestry. Veríme, že aj takýmto milým prekvapením sme pomohli mamičkám a ich rodinám v týchto neľahkých chvíľach lepšie znášať strach o zdravie svojich pokladov.

Zdroj: Malíček

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 22.11.2021

Študenti, naši hrdinovia s veľkým srdcom

Študenti, maturanti sa aktívne zapojili do výzvy Hematologicko - transfúziologického oddelenia nemocnice Svidník a prišli 19.11.2021 darovať to najcennejšie - svoju krv, pre pacientov nemocníc, ktorí aj počas veľmi náročnej pandémie potrebujú k záchrane života krv iného človeka.

Aktuality 15.11.2021

EMG workshop v rimavskosobotskej nemocnici

V októbri Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota usporiadala EMG workshop, ktorého sa zúčastnili elektromyografisti z celého Slovenska.

Aktuality 15.11.2021

Klientka Špecializovaného centra sociálnych služieb v Stropkove oslávila 98 rokov

Dožiť sa v radosti nového rána je zázrak milosti, najkrajší dar Pána.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO