Liečba    18.04.2017

Čo je hemofília, ako sa prejavuje a akým spôsobom sa dá liečiť?

„Hemofília je vrodená porucha zrážania krvi. Ochorenie sa prejavuje krvácaním. Rozsah krvácania závisí od jeho závažnosti," vysvetľuje MUDr. Gertrúda Turlíková, detský hematológ, ProCare Prešov.

 

Je hemofília dedičné ochorenie?

Hemofília je vrodená porucha zrážania krvi. Je to dedičné ochorenie. Ochorenie prenášajú ženy prenášačky a ochorejú spravidla deti mužského pohlavia. Za normálnych okolností sa krv zrazí do niekoľkých minút a rana sa môže začať hojiť. Pri hemofílii to tak nie je preto, lebo jedna z látok potrebných pre tvorbu krvnej zrazeniny nefunguje tak, ako má. Existuje niekoľko látok, ktoré umožňujú zrážanie krvi. Väčšina z nich sú proteíny /bielkoviny/. Naše telo ich produkuje neustále a sú roznášané krvným obehom. Väčšina týchto bielkovín sa nazýva faktory. Faktorov zrážania krvi je 13. Neschopnosť tela produkovať prirodzený faktor VIII alebo ak faktor nefunguje tak ako má sa nazýva porucha zrážania krvi – hemofília A. Ak normálne nefunguje FIX ide o hemofíliu B. Hemofília A sa vyskytuje päťkrát častejšie ako hemofília B. Ak je faktor zrážania krvi celkom nefunkčný, ide ťažkú formu hemofílie. Naopak, ak je faktor čiastočne funkčný, hovoríme o hemofílii strednej alebo dokonca ľahkej.

Ako sa prejavuje?

Ochorenie sa prejavuje krvácaním. Rozsah krvácania závisí od závažnosti ochorenia. Najčastejšie sú krvácania do svalov a kĺbov. Hlavne krvácanie do kĺbov je nebezpečné, pretože vedie k ich trvalému poškodeniu. Preto je dôležité rýchle ošetrenie krvácania a kvalitná prevencia pomocou dostupných koncentrátov faktorov.

Akým spôsobom sa dá liečiť?

V súčasnej dobe je liečba hemofílie ľahká hlavne v rozvinutých krajinách s dostupnými kvalitnými krvnými derivátmi. Liečba spočíva v náhrade nefunkčných faktorov VIII a IX, ktoré zabraňujú správnemu zrážaniu krvi. V prípade hemofílie A sa na liečbu používa produkt vyrobený z krvnej plazmy od ľudských darcov, alebo rekombinantný faktor VIII vyrobený synteticky metódou genetického inžinierstva. Pri liečbe hemofílie B je k dispozícii koncentrát faktora IX vyrobený z krvnej plazmy alebo rekombinantný faktor IX. Vo všetkých prípadoch sú prípravky podrobené veľmi prísnej kontrole, aby sa vylúčila akákoľvek vírusová kontaminácia.

Na záver však treba podotknúť, že diagnóza hemofília nie je handicap. Vďaka moderným metódam liečby možno už dieťaťa s ťažkou hemofíliou očakávať, že sa dožije obvyklého priemerného veku.

MUDr. Gertrúda TurlíkováĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Liečba 04.09.2017

Vákuová mamotómia – nová úspešná diagnostika pri rakovine prsníka

Na Slovensku zaznamenávame ročne približne 3000 prípadov rakoviny prsníka. Toto číslo neustále rastie a príčin je niekoľko. Od neskorého stanovenia diagnózy, nedostatočného prístrojového vybavenia až po zdĺhavý a nekoordinovaný diagnosticko – liečebný proces. Aj pani Monika (38) z Banskej Bystrice si prešla cestou, ktorú chce zažiť máloktorá žena. Pomohla jej nielen odhodlanosť byť zdravá, ale dôležitá a včasná diagnostika.

Liečba 12.07.2017

Tetánia – ochorenie vystresovaných

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia.

Liečba 18.05.2017

Trápi vás pocit ťažkých nôh alebo viditeľné kŕčové žily?

Kŕčové žily sú často liečené len z estetických dôvodov. Avšak, aj z medicínskeho hľadiska je liečenie dôležité, pretože komplikácie môžu byť závažné a dá sa im vo väčšine prípadov zabrániť včasnou liečbou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO
 

Vaše prvé vyšetrenie v ProCare

1. Rezervácia termínu

Zavolajte na Infolinku 0907 888 999 a rezervujte si termín Vášho vyšetrenia v ProCare.

2. Keď ste v ProCare

Po príchode do polikliniky sa môžete registrovať na recepcii alebo využiť registračný kiosk. Lekár tak má ihneď informáciu o Vašej prítomnosti.

3. Vyšetrenie

Počas vyšetrenia v ProCare venujeme pacientom 100% pozornosť, pričom im jasne a zrozumiteľne vysvetľujeme ich diagnózu. Vždy oceníme aj vašu spätnú väzbu.

4. Liečba

Pacientom sú k dispozícii lekári všetkých 14 zariadení siete ProCare. Počas liečby neváhajte využiť aj konzultácie prostredníctvom služby ProCare lekár24 na čísle 0918 911 911.

Majte svoje zdravie vždy pod kontrolou.