Blog, Procare, Svet Zdravia, Pre deti    23.09.2020

Bezlepková strava a liečba celiakie

Základom liečby celiakie je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, čím u vášho dieťaťa postupne zanikajú doterajšie príznaky, a to bez podania akýchkoľvek liekov.

 

Bezlepková strava je v súčasnosti jedinou možnou terapiou pri celiakii

Musíte dbať na to, aby ste vylúčili všetky potraviny vyrobené z obilnín obsahujúcich lepok. Nezáleží pritom na množstve lepku, pretože aj minimálne množstvá lepku, resp. stopy lepku, môžu spôsobiť ťažkosti.

Nie je jednoduché celkom sa zriecť pečiva a cestovín, ale prechod na bezlepkové stravovanie uľahčuje množstvo prirodzene bezlepkových potravín (kukurica, ryža, zemiaky, mäso, ryby, ovocie, zelenia…), ako aj špeciálne zhotovené bezlepkové výrobky (chlieb, cestoviny, koláče, korpusy na pizzu, múka, sušienky, sladkosti, hotové jedlá).

Tieto špeciálne potraviny sú označené nápisom „bezlepkový“ a/alebo symbolom „prečiarknutého klasu“ a sú dostupné na lekársky predpis v lekárňach pri ich čiastočnej úhrade zo zdravotného poistenia.

Ich zoznam a limity na predpis sú aktuálne publikované na webovej stránke MZSR. (Dostupné na internete: www.health.gov.sk/?zoznam-dietetickych-potravin.)

Okrem toho je možné bezlepkové potraviny zakúpiť v obchodoch s biopotravinami, ako aj v niektorých supermarketoch. Označenie ako „bezlepkový“ a/alebo symbol „prečiarknutého klasu“ uľahčuje pacientom ich výber pri nákupe.

Vhodné potraviny

Kukurica, ryža, proso, pohánka, amarant, tef (milička habešská) a quinoa. Okrem toho sú aj zemiaky alebo strukoviny ako fazuľa a šošovica bezlepkové a sú dôležitou zložkou vyváženého bezlepkového stravovania. Najlepšie je, ak využijeme celú paletu bezlepkových druhov obilia, ako aj zemiaky a rôzne strukoviny a zostavíme z nich pestrý jedálniček. To je základom vyváženého a zdravého stravovania.

Nevhodné potraviny

Jedlá a výrobky z pšenice, jačmeňa, špaldy, raže, ovsa, kamutu a triticale.

Sociálna pomoc

Žiadosť o poskytnutie peňažného príspevku na diétne stravovanie je potrebné podať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska, na oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu a kompletnú zdravotnú dokumentáciu spolu s odborným nálezom.

Túto radu pre vás pripravila PhDr. Milena Cifruľaková, hlavná sestra ProCare Svet zdravia v odbore pediatria.

PhDr. Milena CifruľakováĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 29.07.2021

Pociťujete suchosť v ústach?

Xerostómia označuje suchosť v ústach. Čo môže byť jej príčinou? Ako sa lieči? Aj na tieto otázky sme sa opýtali lekárky ORL MUDr. Marianny Pillárovej.

Aktuality 29.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Moja pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Partizánske

Aktuality 29.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v partizánskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO