Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Svidník    26.02.2020

Aký je rozdiel v hypoglykémii u diabetika a nediabetika?

Nondiabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.

 

Medzi príznaky nízkej hladiny glukózy čiže cukor v krvi patrí:

 • chvenie rúk,
 • studený pot,
 • nadmerná chuť do jedla,
 • blednutie tváre,
 • búchanie srdca,
 • netypické správanie sa,
 • ťažkosti sústrediť sa alebo
 • napríklad aj dvojité videnie.

Príznaky, ktoré pociťuje pacient pri nondiabetickej hypoglykémii, sa v zmysle subjektívnych ťažkostí neodlišujú od príznakov hypoglykémie u diabetika. Rozdiel je v mechanizmoch, ako k týmto stavom dochádza.

U diabetikov je “diabetická” hypoglykémia pomerne častá

Jej frekvencia a závažnosť závisí od typu liečby, či pacient užíva tabletky, pichá si inzulín alebo používa iné lieky alebo ich kombinácie na zníženie hladiny cukru v krvi. Nondiabetická hypoglykémia sa vyskytuje zriedkavejšie, v menšej miere ako u diabetikov.

Glukóza, ktorá sa nachádza v krvi, je hlavný zdroj energie pre ľudské telo a mozog.

Pochádza z toho, čo prijmeme jedlom a tekutinami, alebo zo zásobných zdrojov v ľudskom tele (glykogén). Hlavným hormónom, ktorý zaisťuje normálne hladiny cukru v krvi je inzulín, pochádzajúci z pankreasu.

Znižuje hladiny glukózy v krvi, pretože umožňuje bunkám ľudského tela využívať glukózu z krvi. Medzi ďalšie hormóny, ktoré sa zúčastňujú na regulácii hladín glykémie, patria napríklad glukagón, kortizol, adrenalín, rastový hormón, ACTH, inkretínové hormóny a mnohé ďalšie.

Ak hladina glukózy klesne pod normálne hodnoty, pacient na necíti dobre.

Nondiabetická hypoglykémia sa v zásade delí na dva základné typy:

 • reaktívna hypoglykémia, 
 • lačná hypoglykémia .

Reaktívna hypoglykémia sa vyskytuje často u pacientov s prediabetickými stavmi, kedy dochádza k nepomeru medzi vylúčeným inzulínom a prijatým cukrom z potravy. Časté je to napríklad u pacientov po operácii žalúdka, alebo enzymatických poruchách, kedy nevie telo správne odbúravať prijatú energiu v potrave.

Lačná hypoglykémia sa vyskytuje napríklad pri užívaní niektorých liekov (kyselina acetylsalicylová, niektoré antibiotiká a mnohé ďalšie lieky). Často je príčinou vyššia konzumácia alkoholu.

Medzi závažné príčiny hypoglykémie patria ochorenia pečene, srdca, obličiek alebo niektoré ochorenia endokrinného systému.

Častou príčinou hypoglykémií u nediabetika bývajú rôzne nádorové ochorenia, zriedkavé nádory produkujúce inzulín tzv. inzulinómy, alebo nadmerné fyzické cvičenie. Niekedy môže byť prítomná v tehotenstve (aj v čase, kedy žena ešte nevie o tom, že je tehotná).

Ak existuje podozrenie, že pacient môže mať tieto príznaky, je dôležité navštíviť svojho praktického lekára a diabetológa, špecialistu v poruchách látkovej premeny. Podrobné zhodnotenie anamnézy a následné laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia odhalia prítomnosť nondiabetickej hypoglykémie.

Po potvrdení sa následne začína diferenciálna diagnostika problému s perspektívou ďalšej liečby

Liečba závisí od príčiny nondiabetickej hypoglykémie. Ak je napríklad príčinou nádor, je to onkologická liečba, ak sú to lieky, tak vysadenie uvedených liekov a podobne.

Základnou súčasťou liečby je úprava jedálnička. Pacient by mal:

 • jesť pravidelne, menšie porcie jedla počas dňa (5-6 krát denne, namiesto 3 hlavných jedál),
 • jesť vyváženú stravu,
 • vyhýbať sa jednostrannej potrave.

Strava by mala byť pestrá, obsahovať popri cukroch aj bielkoviny, tuky a vlákninu.

Pacient by nemal konzumovať vo vyššom množstve vysokosladené jedlá a nápoje. Mal by obmedziť konzumáciu kávy (kofeín) a alkoholu.

Pri náhlom poklese glykémie pacient potrebuje užiť sacharidy s vysokým glykemickým indexom, napríklad cukor, ovocný džús a podobne a komplexné sacharidy/bielkoviny s postupným uvoľňovaním cukru. Ťažkosti ustúpia do niekoľkých minút. V niektorých prípadoch je potrebná asistencia zdravotníckeho personálu, napríklad ak dôjde k poruche vedomia – odpadnutiu, alebo pacient z nejakého dôvodu nedokáže prijať cukor potravou gastroenteritídy, časté vracanie a podobne.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ Nemocnice Svet zdravia Svidník. Páčila sa vám táto rada? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.05.2022

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Už ste počuli o novej Klientskej zóne, ktorú sme spustili pre vás, našich klientov ProCare? Klientska zóna ProCare umožňuje online rezervácie termínov u lekára, registráciu do čakárne, kontroly úhrad za zdravotné úkony a mnoho ďalšieho. Poďme si ju spoločne predstaviť.

Blog 16.05.2022

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení.

Zena trpiaca mentalnou axorexiou

Blog 29.04.2022

Mentálna anorexia začína nenápadne

Denne počúvame, aká nezdravá je nadváha a aký dôležitý je zdravý životný štýl. No prehnaný záujem o štíhlu líniu, stravu a pohyb môže signalizovať veľmi vážny problém - mentálnu anorexiu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO