Aktuality, Svet Zdravia, Rimavská Sobota    14.09.2017

Ako rýchlo identifikovať cievnu mozgovú príhodu

Rýchla identifikácia príznakov cievnej mozgovej príhody tzv. porážky, mŕtvice je veľmi dôležitá z hľadiska ďalšej kvality života pacienta resp. jeho prežitia.

U pacienta, u ktorého dôjde k upchatiu cievy v mozgu, sú prejavy ľahko identifikovateľné pomocou návodu FAST. Preveríme:

  • FACE – tvár – vyzveme pacienta, aby vyceril zuby a sledujeme pokles ústneho kútika
  • ARM – horné končatiny – sledujeme pri vystretí obidvoch rúk pokles jednej strany
  • SPEECH – reč – zistíme schopnosť vysloviť zrozumiteľne jednoduchú vetu
  • TIME – čas – rýchlo beží…

Ak uvedené príznaky u pacienta identifikujeme jednotlivo alebo v kombinácii je potrebné čo najskôr zavolať rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 112, ktorá po diagnostike pacienta vie urgentne zabezpečiť podanie účinnej liečby trombolýzy. Táto liečba pri aplikácii do 4,5 hodiny od vzniku ochorenia dokáže upchatie cievy rozpustiť, zachrániť postihnuté bunky a následky ochorenia minimalizovať.

Po uvedenom čase nie je možná jej aplikácia, nakoľko nie je účinná a mala by negatívny dopad na zdravie pacienta. V takom prípade je aplikovaná iná forma liečby, symptomatická. Pacienti už ale v tomto prípade ostávajú invalidní, postihnutí a závislí od svojej rodiny, čo je neporovnateľný stav, ktorý možno dosiahnuť po včasnej aplikácii trombolýzy.

Viac informácií môžete získať z reportáže s MUDr. Erikou Zacharovou, neurológ Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.01.2018

V Trebišove vlani uskutočnili 679 pôrodov, do nemocnice prišli aj rodičky z Bardejova či Prešova

V nemocnici Svet zdravia Trebišov sa počas minulého roku uskutočnilo 679 pôrodov. Dievčat sa v Trebišove narodilo viac ako chlapcov a päť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Aktuality 17.01.2018

V michalovskej pôrodnici sa vlani narodila takmer tisícka detí

V nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roka narodilo 966 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a osem mamičiek si domov z nemocnice odnieslo dvojičky.

Aktuality 17.01.2018

LIDL opäť podporil novorodenecké oddelenie NsP Trebišov, a.s.

Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a. s. bola jednou z nemocníc, ktorej v rámci projektu „Dobré rozprávky“ venoval obchodný reťazec LIDL špičkový prístroj na liečbu kriticky chorých novorodencov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO