Aktuality, Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Humenné    30.07.2020

Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

 

Najlepší nápoj v lete je čistá voda

Dôvodov je hneď niekoľko. Pomáha nám pri prehriatí tela ochladzovať sa potením. Dostatok vody potrebujeme pre správne fungovanie mozgu, srdca a obličiek. Voda tiež napomáha pri odplavovaní škodlivín a odpadových látok z tela.

Pri väčšom fyzickom výkone a potení je vhodné striedať ju s minerálnymi vodami obsahujúcimi ióny, ktoré by sme mali nahrádzať pre vyššie straty potením.

Prečo by sme nemali piť chladené alebo sýtené nápoje?

 Veľmi studené tekutiny nie je vhodné piť, ani dochladzovanie ľadom nie je vhodné. Je to teplotný šok pre organizmus, dochádza k stiahnutiu ciev v tráviacom trakte, čo môže spôsobiť kŕče v pažeráku a na žalúdku.

 Sýtené nápoje vo veľkom množstve sa neodporúčajú hlavne pacientom, ktorí majú problémy s trávením:

  • Zvyšuje sa tvorba žalúdočných kyselín, čo zhoršuje ťažkosti u pacientov s refluxovou chorobou pažeráka.
  • Zvyšuje plynatosť v čreve a s tým spôsobené ťažkosti.
  • Znižujú pocit smädu a paradoxne môžu viesť k väčšej dehydratácii organizmu.

S vychladeným pivom je to podobné ako so studenými a sýtenými nápojmi. Samozrejme je potrebné pamätať na to, že pivo je alkoholickým nápojom, ktorý môže mať v letnom období výraznejšie účinky z dôvodov uvedených nižšie.

S pitím alkoholu v lete je treba byť opatrný

S jedným pohárom vína pri večeri, kedy vonkajšia teplota nie je až taká vysoká, nemusí byť problém, ale musí to ostať pri tom jednom pohári. Pretože pri nedostatočnom pitnom režime môže dôjsť k dehydratácii organizmu a vtedy má alkohol výraznejšie účinky.

Vedeli ste, že pitie teplých nápojov v lete má svoj význam?

Dôvodom je hlavne potreba ochladenia organizmu pri vysokých vonkajších teplotách. Po vypití teplého nápoja dochádza k zlepšeniu prekrvenia ciev. To vedie k zvýšenému poteniu sa, pri ktorom sa z tela odvádza prebytočné teplo.

Pitie čaju je tiež vhodné pre zlepšenie fungovania organizmu. Vďaka látke teín dochádza k zvýšeniu výkonnosti a aj zrýchleniu metabolizmu. Avšak pozor na pitie teplých nápojov ak máme na sebe tesné oblečenie, ktoré zle odvádza pot.

Na pitie kávy v letnom období sú rôzne názory. Niektorí ju neodporúčajú pre jej močopudné účinky spôsobujúce dehydratáciu. Iní jej pitie naopak obhajujú a nepotvrdzujú zvýšenú tvorbu moču po vypití kávy.

Káva má veľa prospešných vlastností podobných ako čaj

Ale týka sa to hlavne zdravých ľudí. U ľudí, ktorí trpia napríklad na srdcovocievne ochorenia, môže káva zaťažiť krvný obeh a následne srdce, čo môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Každú šálku kávy však musí človek zvážiť. Nesmieme zabúdať, že únava organizmu je možno spôsobená nedostatkom tekutín a pomôže mu skôr pohár vody ako ďalšia šálka kávy.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Pavol Blaha, gastroenterológ z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 07.08.2020

Ambulancia cestovnej medicíny

Aké očkovania absolvovať pred cestou do tropických krajín, kedy preventívne nasadiť antimalariká a na čo všetko si dať pozor počas pobytu v trópoch?

Aktuality 07.08.2020

Medzinárodný týždeň dojčenia v Michalovciach

V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa tieto dni nesú v duchu medzinárodného týždňa dojčenia.

Aktuality 05.08.2020

Slovakia strongest man a varenie kotlíkových špecialít

V sobou 25. 7. 2020 sa v Sládkovičove na letisku uskutočnilo podujatie s názvom Slovakia Strongest Man, kde silní muži bojovali o titul majstra Slovenska.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO