Aktuality, Prevencia, Ženy a zdravie, Prevencia, Prevencia - rakovina prsníka    07.10.2022

Život jej zachránila náhoda

Dnes apeluje na všetky ženy, aby samovyšetrenie prsníkov nepodceňovali. Pacientke Liane sa život obrátil naruby pred tromi rokmi. Úplnou náhodou si pri vyzliekaní v prsníku nahmatala hrčku. Lekári potvrdili rakovinu prsníka v treťom štádiu. Nasledovala operácia, chemoterapie, ožiare a hormonálna liečba. Dnes už Liana opäť žije svoj bežný život. O čosi silnejšia, skúsenejšia a uvedomelejšia všetkým ženám vo svojom okolí vysvetľuje, že samovyšetrenie prsníkov nemôžu podceňovať. Sama totiž zistila, ako prevencia a čas dokážu zachrániť život.

samo vysetrovanie prsnikov dokaze zachranit zivot

Samo vyšetrenie prsníkov môže zachrániť život

Napriek tomu, že ju v prvom momente po nahmataní hrčky pohltila panika, strachom sa nenechala ovládnuť a hneď navštívila lekára.

„Do očí sa mi nahrnuli slzy a môj život sa zastavil. Hneď som však išla k lekárovi a o dva mesiace som už mala za sebou operáciu. Tým, že som prišla skoro a nádor bol ohraničený a zatiaľ pomerne malý, prsník mi zobrať nemuseli. Rovnako sa rakovina nerozšírila do ďalších orgánov,“ opisuje svoje šťastie v nešťastí Liana.

Po operácii absolvovala chemoterapie a následne ožiare. Tento proces liečby trval približne rok a po ňom nastúpila hormonálna liečba. Najťažší bol pre ňu prvý moment zistenia diagnózy. Chorobe sa však postavila čelom a od začiatku bola odhodlaná bojovať a vyhrať.

Ani chemoterapia, ani ožiare ju našťastie úplne nevyradili z pracovného života, a tak aj vďaka práci, rodine, kolegom a priateľom neklesala na duchu a nepodľahla negatívnym myšlienkam.

„Doktor mi v ambulancii povedal: “Som tu ja, vy a rakovina. O pol roka tu môžem sedieť len ja a vy. Vy sa rozhodnite aký budete mať prístup a ako sa nastavíte.“ A tak som povedala, že chcem bojovať a chcem žiť. Mala som strach, veľký strach, ale vedela som, že som prišla skoro, že šanca na vyliečenie je veľká, a že život za to stojí. Až počas liečby som zistila, koľké ženy si prechádzajú rovnakou diagnózou a že v tom nie som sama. Netreba byť ticho, treba sa o tom rozprávať. Je to ťažká choroba, ale sú aj také, kde ľudia prídu neskoro, keď tú návštevu lekára zo strachu odsúvajú a potom im už nedokážu pomôcť,“ pokračuje vo svojom rozprávaní Liana.

Samovysetrovanie prsnikov prevencia rakoviny

Nepodceňujte samo vyšetrenie prsníkov a prevenciu

Aj ja som prevenciu a samo vyšetrenie prsníkov podceňovala, teraz chodím v ružovom celý rok

Liana oboch svojich synov dojčila 2,5 roka. Na preventívne prehliadky preto chodila sporadicky. Myslela si, že keď dojčí, rakovina prsníka sa jej netýka. Teraz si ešte viac uvedomuje, že pravidelnosťou sa dá veľa zmeniť a zvrátiť.

„Ak by som sa pravidelne kontrolovala alebo išla na mamografiu skôr, ako som už po 40tke mala nárok, možno by bol nález menší a nemusela by som absolvovať ani tú chemoterapiu. My, ženy, máme tendenciu všetko ospravedlňovať tým, že máme deti, máme prácu, musíme sa starať o domácnosť a neviem, čo všetko… Ale čo zmôže tých pár minút samovyšetrenia prsníka mesačne alebo pol hodina strávená v čakárni u gynekológa? Pol hodinu niekedy strávime v rade pri pokladni v supermarkete, ale toto môže žene zachrániť život,“ dodáva pacientka s tým, že oproti liečbe je toto „malina.“

Prevencia je kľúčová

Teraz si už sama uvedomuje, že prevencia je na prvom mieste a prsník si pravidelne prehmatáva. Rovnako nevynecháva žiadnu preventívnu prehliadku a v tomto smere ovplyvňuje všetky kamarátky a ženy vo svojom okolí.

„Čas strašne rýchlo beží. A nádory rastú každý jeden deň. Každý jeden deň je preto pre ženu záchranou. Ak niekto vyšetrenie odsúva, robí chybu. Moje kolegyne už vedia, že chodím v ružovom celý rok. Ja mám október stále. Samovyšetrenie a prevencia – na to by mala dbať každá žena, pretože život je krásny a stojí za to,“ povzbudzuje ženy v závere Liana.

Klinická onkologička radí, ako si správne samo vyšetriť prsník

Samovyšetrenie prsníkov by každá žena mala robiť raz mesačne. Ideálne vždy 3-4 deň po ukončení menštruácie, a to pohľadom a pohmatom.

Vyšetrenie pŕs pohľadom

Pri vyšetrení pohľadom si žena v zrkadle kontroluje veľkosť a tvar prsníkov. Je dôležité všímať si aj bradavku, či nie je vtiahnutá dovnútra alebo iným smerom, prípadne nevylučuje sekréciu. Známkami rakoviny prsníka môžu byť aj začervenanie prsníka, opuch alebo zhrubnutá koža.

Druhá fáza je vyšetrenie pohmatom

Ženy by si mala bruškami prstov, krúživými pohybmi, skontrolovať celý prsník. Dôležité je nevynechať oblasť pod pazuchou, pretože prvé miesto, kam sa rakovina šíri sú lymfatické uzliny. Rovnako treba skontrolovať aj oblasť v okolí kľúčnych kostí. Vyšetrenie je potrebné robiť v stoji, aj v polohe ležmo.

Prinášame vám kompletný postup v PDF  na samovyšetrenie prsníka.

Prečo je samo vyšetrovanie prsníkov dôležité

„Samovyšetrenie je dôležité najmä preto, že sa žena kontroluje častejšie ako u gynekológa a najlepšie pozná svoje prsia, preto vie, že niečo nie je v poriadku. Akonáhle žena spozoruje zmeny alebo si niečo nahmatá, neznamená to automaticky rakovinu prsníka. Podstatné je, aby žena v každom prípade nespanikárila a vyhľadala svojho gynekológa. Minimálne bude mať istotu, že je všetko v poriadku. Bohužiaľ, stále sa stretávame s tým, že ženy vyšetrenie odkladajú a často potom prichádzajú v pokročilejších štádiách aj keď rakovina prsníka v skorom štádiu patrí k vyliečiteľným ochoreniam,“ vysvetľuje klinická onkologička z michalovskej nemocnice Lenka Rušinová.

Rakovina prsníka je v úplných začiatkoch bezpríznaková, práve preto je okrem samo vyšetrenia dôležité chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky a zobrazovacie vyšetrenia. Ženy od 20. roku života by mali raz ročne absolvovať ultrasonografiu prsníkov a ženy po 40. roku raz za dva roky mamografické vyšetrenie.

„Ide o čas. Čím skôr žena príde, tým viac je zaručené, že bude úplne vyliečená. Vo veľmi skorom štádiu, kedy majú karcinómy veľkosť rádovo niekoľko milimetrov, sú veľmi dobre liečiteľné, dokonca úplne vyliečiteľné. Pravdepodobnosť 5-ročného prežívania ženy je v tomto prípade 98 – 100 %. Akonáhle sa rakovina rozšíri do lymfatických uzlín pod pazuchou, táto pravdepodobnosť klesá na 85 %, v prípade rozšírenia do ďalších orgánov klesá na 29 %. Rozdiel v počiatočnom štádiu jedna, oproti štvrtému štádiu je obrovský,“ pokračuje onkologička, ktorá zároveň dodáva, že včasné štádiá vyžadujú väčšinou iba minimálny chirurgický zásah, bez odobratia prsníka, častokrát aj bez potreby chemoterapie.

Karcinóm prsníka je ochorením  s najvyššou úmrtnosťou u žien na Slovensku

Každý rok rastie počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka. Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia, ktoré sa u žien vyskytujú. Zároveň je to skupina nádorových ochorení, na ktoré ženy na Slovensku zomierajú najviac, napriek možnosti zachytiť ochorenie v rámci preventívnych vyšetrení vo včasnom štádiu, ktoré je ešte vyliečiteľné. Spôsobené je to najmä tým, že aj keď ženy povedomie o prevencii majú, absolvuje ju len veľmi malé percento z nich.

„Aktuálne sa ročne diagnostikuje takmer 3000 nových prípadov a tie trendy sú také, že toto ochorenie bude do budúcna pribúdať. Preto má obrovský zmysel, aby sa ženy zúčastňovali preventívnych programov. Prevencia je najlepšia liečba. Pokiaľ chce žena niečo urobiť pre seba, pre svoje zdravie a svoju rodinu, treba sa naozaj zúčastňovať preventívnych prehliadok a, samozrejme, dbať na samovyšetrenie prsníka. Pretože to sú vyšetrenia, ktoré dokážu zachrániť život a dokážu odhaliť rakovinu vo veľmi včasných štádiách,“ dodáva klinická onkologička Lenka Rušinová.

Každá žena má svoje zdravie a svoj život vo svojich rukách, preto je veľmi dôležité, aby sa k tomu stavala zodpovedne.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 05.12.2022

Policajná kvapka krvi

Zamestnanci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach v spolupráci s Hematologicko-transfúziologickým oddelením Nemocnice Svet zdravia Michalovce zorganizovali policajnú kvapku krvi.

Aktuality 30.11.2022

Pacienti v rimavskosobotskej nemocnici sa liečia v jedinečnej miestnosti

Vôňa, hudba, zvukové či svetelné prvky, príjemné prostredie – aj takto sa dnes liečia pacienti na psychiatrickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici. Snoezelen je nová terapeutická metóda navodzujúca atmosféru uvoľnenia a dôvery. Využíva sa pri liečbe pacientov s ťažkým mentálnym a zmyslovým postihnutím, ale aj pri mnohých ďalších druhoch psychických ochorení. Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota začala ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku využívať miestnosť a terapiu Snoezelen na jeseň tohto roka. Už teraz, napriek krátkemu obdobiu, sa ukazujú jej pozitívne účinky pri liečbe pacientov aj psychohygiene zamestnancov.

Aktuality 29.11.2022

Kemp mladých internistov

V rožňavskej nemocnici sa uskutočnil Kemp mladých internistov zo siete nemocníc Svet zdravia. Počas troch dní mali možnosť načerpať nové skúsenosti a navzájom sa spoznať.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO