Aktuality, Humenné    25.11.2020

Zbierka pre predčasne narodené deti

Predčasne narodené deti sú často dlhodobejšie hospitalizované na nedonoseneckých oddeleniach i na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Veľmi dôležitý je aj kontakt s rodinou.

 

Snažíme sa zapájať rodičov do liečebného procesu, preferujeme spoluprácu s nimi už od začiatku. Ak sa narodí iba ľahko nezrelé dieťa a jeho klinický stav to dovolí, kladieme ho hneď na brucho a hrudník matky, realizujeme tzv. bonding. Ale aj keď je dieťa od začiatku v inkubátore podporujeme rodičov, najmä matku, aby sa ho dotýkala, hladila, prihovárala sa mu. Veľmi ukľudňujúco pôsobí napríklad ak matka zoberie hlavičku dieťaťa do svojich rúk. Keď to klinický stav novorodenca dovoľuje, realizujeme klokankovanie, vyberáme ho z inkubátora a dávame ho na hrudník, na holé telo matky, aby cítilo aj tlkot srdca svojej mamy a naopak. Deti sa pri klokankovaní ukľudnia, často spokojne zaspia. Má to veľký význam aj pre matku, keďže u nej rýchlejšie nastupuje tvorba mlieka. Prítomnosť matky, alebo oboch rodičov je veľmi potrebná aj pre citovú väzbu k svojmu dieťaťu, ktorá je veľmi dôležitá pre ďalší život a osud nedonoseného dieťaťa.

Medzi zdravotníkmi a rodičmi sa často vytvárajú veľmi pozitívne ľudské vzťahy spolupatričnosti a vzájomnej pomoci. O tom sme sa už opakovane presvedčili. Rodičia našich detí okrem iného, prispievajú  aj finančne na účet nášho občianskeho zduženia Spoločnosť na pomoc novorodencom – Bocianik.

Aj pri príležitosti tohoročného svetového dňa predčasne narodených detí, jedna z našich bývalých mamičiek zrealizovala krásnu akciu a na náš účet prišli ďalšie finančné prostriedky, ktoré použijeme na nákup potrebných vecí pri starostlivosti o nedonosené deti. Keď som sa pani Júlie Findríkovej opýtala, ako prišla na myšlienku realizovať tento pekný skutok, odpovedala mi: “Máme oboch našich synov narodených predčasne, to bolo pre nás s manželom nielen dôvod, ale aj  prirodzené gesto, ako sa poďakovať tímu tých, ktorí sa o nich v ich najťažších začiatkoch starali. Vieme aké dôležité sú všetky tie prístroje.

A preto sme sa pokúsili zapojiť aj iných a upozorniť na to. Keďže máme kaderníctvo, tak sme sa rozhodli urobiť zbierku a to spôsobom že plnú sumu ktorú ľudia zaplatia za služby u nás darujeme. A tu by som chcela poďakovať aj mojim zamestnankyniam, ktoré sa zriekli svojho podielu. A v neposlednom rade všetkým dobrým ľuďom, ktorí dali aj niečo navyše.”

Čo k tomu dodať ? Za celý kolektív novorodeneckého oddelenia i za naše deti ďakujeme, veľmi si to ceníme.

MUDr. Mária Vasilová, primárka novorodeneckého oddeleniaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 25.01.2021

Poďakovanie za ovocie pre vranovskú nemocnicu

Spoločnosť TESCO Stores SR sa rozhodla poďakovať zamestnancom na najvyťaženejších oddeleniach Vranovskej nemocnice.

Aktuality 22.01.2021

Na očkovanie v žiarskej nemocnici sa môžu určené skupiny prihlásiť online

Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk.

Aktuality 22.01.2021

Natália či Oliver: To boli najčastejšie mená, ktoré dostali novorodenci v rožňavskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia Rožňava sa minulý rok uskutočnilo 576 pôrodov. Na svet prišlo 301 dievčat a 275 chlapcov.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO