Blog, Procare, Všeobecné    29.05.2017

Zápal močových ciest prekoná za život takmer každá druhá žena

Prepuknúť môže pritom počas celého roka. Infekcie dolných močových ciest preto nepodceňujte. Riskujete tak hospitalizáciu.

Infekčné ochorenie odborníci delia na zápal dolných a horných močových ciest. Zápal močovej rúry a močového mechúra, ktorý zaraďujeme k zápalom dolných močových ciest aspoň raz za život prekoná takmer každá druhá žena. Nezriedka sa vyskytujú tiež prípady, kedy sa na spomínaný zápal močovej rúry a močového mechúra lieči žena aj dvakrát do roka.

Infekcie dolných močových ciest nepodceňujte, riskujete tak hospitalizáciu

Rizikovejší zápal prepukne hlavne vtedy, ak sa baktérie dostanú z močového mechúra cez močovody, a to až do obličiek. Infekcia sa prejavuje horúčkami a únavou a vyžaduje si hospitalizáciu pacienta, pričom sa antibiotiká podávajú pacientovi priamo do žily.

U žien sa zápal močového mechúra častejšie vyskytuje medzi 20 a 50 rokom života, u mužov sa až vo vyššom veku. Príčinou je porucha vyprázdňovania močového mechúra pri zväčšenej prostate.

Príznaky zápalu močových ciest

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré by určite nemali pacienti podceňovať, je časté nutkanie na močenie, ktoré je tiež často sprevádzané pocitom nepríjemého pálenia a rezania. K ďalším príznakom, ktorý by mohli pacienti spozorovať, je viditeľná krv v moči.

Podľa MUDr. Štefana Szeiffa, urológa z polikliniky ProCare Betliarska, infekciu močového mechúra vyvolávajú najčastejšie baktérie primárne osídľujúce hrubé črevo, najčastejšie E.coli, u mladých žien často vyvolávajúcim momentom vzplanutia zápalu je pohlavný styk. Avšak príčinou zápalu močového mechúra môže mať na svedomí aj zadržiavanie moču.

Čo spôsobuje zápal močovej rúry u mužov? Sú ohrozené infekciou aj ich partnerky?

„Zápal močovej trubice je infekčné ochorenie mužov. Delí sa na kvapavkový a nekvapavkový zápal. Je to sexuálne prenosné ochorenie charakterizované typicky pálením v močovej trubici pri močení i mimo neho a výtokom, ktorého farba a intenzita závisí od pôvodcu. Liečba je antibiotická, vyšetriť treba vždy i partnerku“, opisuje priebeh zápalu doktor Szeiff, urológ z polikliniky ProCare Betliarska.

Domáca liečba je tiež dôležitá

Pri zápaloch močových ciest je veľmi dôležitý pitný režim. Účinným „domácim liekom“ môžu byť bylinkové čaje. Najvhodnejšie sú na to čaje, napríklad z prasličky, medvedice alebo púpavy. Naopak, alkohol alebo káva vaše močové cesty dráždia a preto by ste ich pri tomto zdravotnom probléme mali úplne vyradiť. Podľa doktora Szeiffa: „príčinnou liečbou sú však antibiotiká, ktoré pri typickom klinickom obraze a dôkaze baktérií v moči treba nasadiť.“

Bez liečby hrozí riziko postihnutia ďalších orgánov, či dokonca až operácia

U mužov pri neliečenom zápale močovej trubice okrem ohrozenia partnerky môže zápal postihnúť i ďalšie močovopohlavné orgány, ako napríklad zápal nadsemenníka, močového mechúra a v konečnom dôsledku tiež nepríjemným zúženiam močovej trubice, ktoré treba riešiť operačne.

Podobne u žien môže v dôsledku infekcie v močovom mechúry vzniknúť vzostupne zápal obličky, ktorý môže zároveň podľa doktora Szeiffa, prebiehať i v dnešnej dobe veľmi nebezpečne.

MUDr. Štefan SzeiffĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 22.10.2019

Aké sú výhody liečby rázovou vlnou?

Ošetrenie rázovou vlnou je kombináciou okamžitého účinku rázovej vlny a hĺbkového efektu radiofrekvenčnej biostimulácie.

Blog 05.10.2019

Hormón oxytocín ovplyvňuje nielen pôrod, kojenie ale aj emócie

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu.

Aktuality 03.10.2019

Stále sme čakali, že infekcia príde z východu

Primár oddelenia infektológie michalovskej nemocnice zo siete Svet zdravia MUDr. Štefan Zamba hovorí, že vlaňajšia epidémia osýpok bolo to najnáročnejšie, čo vo svojej praxi zažil.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO